Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » BİLİM VE TEKNOLOJİ » Teknolojik Gelişmeler


Seçenekler
Akıllı gözlükler duyguları okuyor ve travmayı tespit ediyor
Alt 01-07-2012, 11:35 PM   #1 (permalink)
Standart Akıllı gözlükler duyguları okuyor ve travmayı tespit ediyorSöz konusu olan X ışınları vb değil. 2AI Labs’ın ürettiği O2Amps gözlükleri kişinin duygularını ve sağlık durumunu cilt rengi ve rengin solukluğunu algılayarak tespit ediyor.

Gözlükler, gözün doğal yeteneği olan duygu ve sağlık göstergelerini algılayabilmek üzere inşa edilmiş. Örneğin kırmızı yanaklar utanmanın, yeşil bir surat mide bozukluğunun göstergesi. Kırmızı gözlükler bu basit göstergelerin de ötesine geçiyor ve çıplak gözle görülemeyecek ani duygu değişimlerini fark edebiliyor.

Bu gözlüklerin arkasındaki teknoloji, araştırmacı Mark Changizi’nin pirimatlar üzerindeki renk değişimleri konusundaki çalışmalarına dayanıyor.

Birinin utandığını yüzünden nasıl fark edebildiğimizin yanıtları burada saklı: Cilt değişimleri vücuttaki oksijen oranına bağlı meydana geliyor!

O2Amps’ı takan kişiler çevrelerindekileri insanların anlık duygu değişimlerini de görebilecek. Uygulama alanı kumar masasındaki bir blöfçü de olabilir ancak Changizi, daha çok tıp alanında doktorların teşhisini kolaylaştırabilmek için bu gözlükleri ürettiğini söylüyor.

Changizi ve ekibi, gözlük için 3 ayrı filtre geliştirmiş. Bunlardan biri, doktorların ve hemşirelerin damarları daha kolay bulabilmesini sağlıyor. Gözlüklerle oldukça belirgin hale gelen damarlar, ilk denemede bulunabilecek.

İkinci bir filtre daha var ve bu doktorların travmayı daha hızlı tespit edebilmesini sağlayacak. Travma yaşayan bir beden hemoglobin sızdırcıkta kandaki renk de değişir. Bu değişim yüzeyden bakıldığında görünür değildir. Ancak gözlükler sayesinde doktorlar bu renk değişimlerini ve elbette travma durumunu başka pahalı görüntüleme gereçlerine gerek kalmadan anlayabilecek. Bugünün elektrikle sağlanabilen ve faydasız olan teknolojisi yerine böyle pratik bir teknolojiyi teşhis için kullanmak tıp dünyasına büyük bir katkı demek.

Üçüncü filtre ise acil olmayan durumlar için yapılmış bir kontrol işlevine sahip. Örneğin, oksijen değerleri düşükse, kan koyu yeşile dönük bir renk alarak kişinin anemisi olduğunu ya da korku içinde olduğunu gösterir.

Şu anda 2 hastane gözlükleri test ediyor. New York’taki Mount Sinai Hastanesi doktorları, gözlükleri takarken gördüklerinin arkasında müthiş bir tıbbi görüntüleme potansiyeli olduğunu söylüyor. Changizi ve ekibi, ürünü, doktorların yanı sıra devasa bir potansiyel olarak son tüketicinin günlük kullanımına da sunacaklar.

Kaynak: Akıllı gözlükler duyguları okuyor ve travmayı tespit ediyor - Frasb
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 22-02-2014, 11:53 AM   #2 (permalink)
Standart Cevap: Akıllı gözlükler duyguları okuyor ve travmayı tespit ediyor

Süper aslında
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Akıllı erkekler, akıllı kadınlarla evlenir
http://www.ekolay.net/kadin/images/av100.jpg Akıllı erkeklerhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif akıllı kadınlarla evlenir ...
Akıllı papağan insanoğluna meydan okuyor
Tokyo'daki botanik bahçesinde yaşayan "Ten" isimli papağan birbirine dolaşmış zinciri 30 saniyeden kısa sürede açabiliyor. Posted on 26.03.2008...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 04:36 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO