Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Tarih


Seçenekler
Tulumbacılar (Tulumbacı Ocağı)
Alt 06-02-2010, 02:10 PM   #1 (permalink)
Standart Tulumbacılar (Tulumbacı Ocağı)

Tulumbacılar (Tulumbacı Ocağı)

Temel BritannicaTulumbacılar Osmanlı Devleti'nde Yeniçeri Ocağı'na bağlı olarak Dergâh-ı Âli Tulumbacı Ocağı adıyla 1720 yani Lale Devri'nde kurulan itfaiye teşkilatıdır. Yeniçeriliğin 1826’da kaldırılmasıyla bu ocak da lağv edildi. 1827 yılında yarı askerî bir İtfaiye Teşkilatı kuruldu.

Tulumbacılar Top Arabacıları Ocağı ve Ce*beci Ocağı ile Tersane'de ayrı ayrı tulumbacı ocakları kuruldu. Topkapı Sarayı'nda da bostancıbaşıya bağlı ayrı bir Tulumbacı Ocağı vardı.

18. yüzyılın ikinci yarısında İstanbul'un her semtinde küçük bir tulumbacı grubu görev yapıyordu. Bunlar küçük yangınlara hemen koşuyorlar yangının büyümesi durumunda çevredeki öbür tulumbacılardan ve Tulumba*cı Ocağı'ndan yardım istiyorlardı. Yangınları haber vermek için de Beyazıt'taki Ağa Kapısı kulesi ile Galata Kulesi'nden yararlanılı*yordu.

Tulumbacı Ocağı 1826'da belediyeye bağlı İtfaiye Müdürlüğü kuruldu.

Mahalle tulumbacıları 19. yüzyılda da gönül*lü olarak varlıklarını sürdürdüler ve İstan*bul'un yaşamında canlı izler bıraktılar. Tulum*bacılığın 1868'de belediyeye geçmesiyle ma*halle sandığı adıyla yeniden örgütlenen bu tulumbacılar arasında her yaştan eğlendirdi. Tulumbacılık bir çeşit spor sayıldı*ğından mahalleler ve semtler arasında yarışlar da düzenlenmiştir.

Bir tulumbacı bölüğü

Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Ariflerin ocağı
http://bp1.blogger.com/_Bu7MwDFyYPw/SEbcG3dGPaI/AAAAAAAAAL0/Lr--t5CYJA4/s400/Allah+a%C5%9Fk%C4%B1.jpg ARİFLERİN OCAĞI. Yücelerde dur da Yücelere...
Demir Ocağı Rüya Tabiri (Rüyada Demir Ocağı Görmek)
DEMİR OCAĞI: Kuvvet ve şiddet sahibi bir kimsenin ailesin­den bir kadın olarak yorumlanır. Ocak bakır veya tunçtan...
Tulumbacılar - Tulumbacılar Ocağı - Tulumbacılar Hakkında Bilgi
Tulumbacılarhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/nokta.gif Osmanlı Devleti'nde Yeniçeri Ocağı'na bağlı olarak Dergâh-ı Âli Tulumbacı Ocağı adıyla...
Humbaracı Ocağı
Humbaracı Ocağı Osmanlı askerî teşkilâtında humbara yapan ve bunu kullanan sınıfın bağlı olduğu ocak....
Tulumbacılar
Tulumbacılar Yangın çıkınca etrafa yayılmadan söndürmek ve mahsur kalanları kurtarmak için kurulan bir Osmanlı dönemi teşkilâtı. 1720 senesine...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 06:59 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO