Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » DİN Bölümü » Sahih Hadisler


Seçenekler
Kader ve Kazâ ile İlgili Âyet ve Hadisler
Alt 20-12-2009, 12:33 PM   #1 (permalink)
Standart Kader ve Kazâ ile İlgili Âyet ve Hadisler

kaza ve kader ayetleri - kaza ve kader hadisleri

Kader ve kazâya iman olmuş ve olacak tüm varlık ve olayları kuşattığını belirten âyetlerde ısrarla vurgulanmıştır. Hz. Peygamber de bazı meşhur hadislerinde kadere imanı bir iman esası olarak açıklamıştır. Kader konusu ile ilgili bazı âyetlerin meâli şöyledir:"...O'nun katında her şey bir ölçü (miktar) iledir" (er-Ra`d 13/8)."...Her şeyi yaratıp ona bir nizam veren ve mukadderatını tayin eden Allah yüceler yücesidir" (el-Furkan 25/2)."De ki: Allah'ın bizim için yazdığından başkası bize asla erişmez..." (et-Tevbe 9/51).Bu âyetlerden başka Allah'ın her şeyin yaratıcısı olduğunu bunun da Allah Teâlâ tarafından belirlendiği sonucunu ortaya çıkarmaktadır.Hz. Peygamber de Cibrîl hadisi diye bilinen hadiste açıklandığı gibi kadere imanı iman esasları arasında saymıştır. Bu hadiste geçtiğine göre Cebrâil (a.s.) Peygamberimiz'e:- "İman nedir?" diye sormuş o da:- "Allah'a 9).Kaderin bir ilâhî sır oluşunu ve insanlar tarafından gerçek anlamda çözülmesinin imkânsızlığını göz önünde bulunduran Hz. Peygamber kader konusunu tartışan ashabını uyararak şöyle buyurmuştur: "Siz bununla mı emrolundunuz? Veya ben bunun için mi peygamber olarak gönderildim? Şunu biliniz ki sizden önceki ümmetler bu tür tartışmalara başladıkları zaman helâk olmuşlardır. Böyle tartışmalara girmemelisiniz" (Tirmizî 1).
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Hac İle İlgili Hadisler
Bu bölümdeki bir ayet ve 14 hadis-i şeriftenhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif hacda alış-veriş yapmanın yasak olmadığını öğreneceğiz ...
Hırs İle İlgili Hadisler
1638 - Hz. Enes (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam) buyurdular ki: "Âdemoğlu ihtiyarladıkça onda iki şey gençleşir:...
Müteşabih âyet ve hadisler
Sual: Müteşabih âyet ve hadisleri tevil etmek gerekir mi? CEVAP Kur’an-ı kerimde manası açık olan âyetlere Muhkem...
Müteşabih âyet ve hadisler
Sual: Müteşabih âyet ve hadisleri tevil etmek gerekir mi? CEVAP Kur’an-ı kerimde manası açık olan âyetlere Muhkem...
Müteşabih âyet ve hadisler
Sual: Müteşabih âyet ve hadisleri tevil etmek gerekir mi? CEVAP Kur’an-ı kerimde manası açık olan âyetlere Muhkem...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 05:05 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO