Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Sağlık - Sağlıklı Yaşam


Seçenekler
Kabızlık
Alt 06-07-2009, 09:18 PM   #1 (permalink)
Standart Kabızlık

Kabızlık Kalın bağırsağın yavaş çalışması sonucu seyrek dışkılama. Kabızlık kişiye göre değişir; bir kişi için kabızlık sayılan bir durum bir başkası için normal olabilir. Bir insanın normal olarak günde bir kez dışkılaması gerekirse de iki, üç hatta dört günde bir dışarıya çıkan ve bu durumdan zarar görmeyen sağlıklı insanlar da vardır.Önemli bir nedeni olmayan sıradan kabızlıklarda baş ve bel ağrıları ve bitkinlik gibi belirtiler görülmez. Ancak otuz beş yaşın üstünde bir kimsede birdenbire kabızlık görülürse ve ayrıca sancı, göden bağırsak kanaması, koyu renkli dışkı ve kilo kaybı da olursa durum ciddiye alınmalı ve gerekli incelemeler yapılmalıdır.Kabızlığa göden bağırsakla kalın bağırsaktaki bozukluklar, bağırsak çeperinde beliren urlar, metabolizma aksaklıkları ve bazı ruhsal bozukluklar yol açabilir. Vücuda yeterince su ve sıvı alınmaması ya da besin değeri düşük yiyeceklerle beslenmek de kabızlık yaratan etkenlerdir.Kabızlık göden bağırsakta (özellikle yatalak ve yaşlı hastalarda) çok miktarda dışkı birikmesine sebep olduğundan bazı tehlikeli durumlara yol açabilir. Süreğen kabızlığı önlemek için müshil kullanılması zorunlu hale gelirse de bazı hastaların uzun süre bu tür ilaçları kullanmaktan ötürü kabız olduklarını da unutmamak gerekir. Sağlıklı bir insanın müshil kullanmasına gerek yoktur. Dışkılamanın her sabah gerçekleşmemesi önemli bir sakınca doğurmaz. Dışkılamada zorluk çeken kişilerin biraz jimnastik yapmaları ve meyve yemeleri olumlu sonuçlar verir. Sağlıklı insanlar kabızlıktan şikayet etmezler.Bağırsakları normal etkinlik gösteremeyen hasta insanlarda kabızlık olağan bir durumdur. Çünkü hasta insanlar normal olarak almaları gereken besinlerin ancak çok küçük bir miktarını yiyebildikleri için, bağırsaklarının normal çalışması beklenmez. Ayrıca kodein içeren ve ağrı ve öksürüğe karşı kullanılan ilaçların çoğu da kabızlık yapar. Bu tür kabızlık ilaç bırakılınca kendiliğinden geçer.Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 02:41 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO