Ana Sayfa > Eğitim ve Öğretim > YGS 2012 Başvuru Kılavuzu Doldurma

YGS 2012 Başvuru Kılavuzu Doldurma

Cuma, 23 Ara 2011 Okunma Sayısı: 5.902

2012 YGS KILAVUZUNDAKİ DEĞİŞİKLİKLER VE ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER.

ÖSYM 2012 YGS Kılavuzunu yayımladı. Başvuru tarihlerini daha önce açıkladığı tarihten 1 hafta sonrasına yani 03-13 Ocak 2012 tarihleri arasına erteledi. Klavuzlardaki kimi bilgiler öğrenciler için en az sınava hazırlanmak kadar önemlidir. ÖSYM kimi zaman küçük gibi görülen fakat sonuçları kimi adaylar için son derece önemli olan değişiklikleri klavuzun içerisine serpiştirmektedir. Bu anlamda Hedef Başarı olarak 2012 YGS Kılavuzunu sizler için analiz ettik. Katsayı, sınav puanları, MTOK’ların durumu, sınavsız geçiş gibi önemli konularda klavuzda neler var? İşte Cevapları

YGS Başvuru Süresi : 03-13 Ocak 2012 Tarihleri Arasında

Sınav Tarihi : 1 Nisan 2012 Saat 10:00 da süresi 160 dakika

YGS Sınav Ücreti: 35 TL

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) Başvuru Tarihleri : 24-30 Nisan 2012

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı 1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2012, 10.00, 120 dakika

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı -5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 16 Haziran 2012, 14.30, 120 dakika

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı -4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2012, 10.00, 135 dakika

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı -3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 23 Haziran 2012, 10.00, 120 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı -2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 24 Haziran 2012, 10.00, 135 dakika

LYS Sınav Ücreti (Girilmek İstenen Her LYS İçin Ayrı) : 20 TL

Sınavsız Geçiş Ücreti: 10 TL

Başvuru ve Tercihlerde Alınacak Ücret: 3 TL

Sınav Ücretinin Yatırılacağı Bankalar : T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank ,T. Halk Bankası ,Akbank ,Kuveyt Türk Bankası

YGS’ye Kimler Nasıl Başvuru Yapacak?

Öğrenim durumları aşağıdakilerden birine uyanlar 2012-ÖSYS’ye (Sınavsız Geçiş dâhil) başvurabilirler:

-2011-2012 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim lisesi) son sınıfında okumakta olan öğrenciler,

-Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar,

- Ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler,

-Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar,

- Ortaöğrenimlerini yabancı ülkelerde yapanlardan durumları yukarıdakilerden birine uyanlar.

Başvurular 2 şekilde yapılabiliyor. Henüz mezun olamayan adaylar kendi okullarındaki başvuru merkezlerinden başvuru yapmak zorundalar. Geçtiğimiz yıllarda mezun olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayan öğrenciler isterlerse liselerdeki başvuru merkezlerinden başvurularını yapabilecekleri gibi istemezlerse kendi şifreleri ile de kendi başvurularını internet üzerinden yapabilecekler. Bilgilerinde değişiklik olanlar istedikleri herhangi bir liseden başvurularını yapmaları gerekmektedir. Adaylar mezun

Adaylar başvuru merkezine başvurmadan önce veya internetten kendi başvurularını yapmadan önce sınav ücreti olan 35 TL’yi yukarıda belirtilen ilgili bankalara yatırmış olmaları gerekmektedir.

BAŞVURU FORMUNUN DOLDURULMASI
YGS başvuru formunun kimlik bilgilerinin doldurulması ile ilgili genellikle bir sorun oluşmamaktadır. Adaylar bu bilgileri kimlik belgelerindeki şekliyle dolduracaklardır.
ÖSYM katsayı kaldırılmış olmasına rağmen adaylardan halen mezun oldukları alan bilgisini istemektedir. Lise son sınıfta okuyanlar Öğrenim Durumu Bölümüne “Bir ortaöğretim kurumunun son sınıfında okumaktayım” yazarak yandaki kutucuğa 1 kodunu yazacaklardır. Geçen yıl mezun olup da herhangi bir yüksek öğretim programını kazanmamış olanlar (tercih yapmış olsalar bile) “Bir ortaöğretim kurumunu bitirdikten sonra ÖSYM’ce yerleştirilmedim ve ön kayıtla kayıt olmadım” yazarak kod kısmına 4 yazacaklardır.

Mezun olsunlar veya olmasınlar bütün adaylar Okul Ad, Okul Türü,Alan Adı ve bunların kodlarını klavuzdan bulabilecekleri gibi mezun oldukları okuldan da öğrenebilirler. Bu aşamada adayların zaman zaman yanlış işlem yaptıkları geçmiş yıllarda görülmüştür. Bu bölümle ilgili sorularınızı lütfen uzman bir rehber öğretmene veya sınav başvuru görevlisine sorunuz. Aynı bilgilere ÖSYM’nin www.osym.gov.tr adresinden de ulaşabilirsiniz. Mezun durumda olmayanlar 16, 17 ve 18. Bölümleri boş bırakacaklar.

Sadece sınavsız geçişe başvuracaklar hariç herkes YGS’ye girmek istiyorum seçeneğini işaretleyecektir. 20. Maddede yer alan sınav giriş yeri tercihlerinde ÖSYM geçtiğimiz yıl yağtığı hatayı yapmayarak büyük ilçe merkezlerini de sınav merkezi olarak belirlemiş durumda. Koşullarınıza uyan yerleri kodlarıyla birlikte (Kodlar kitapçığın 8. Sayfasında) yazacaksınız.

21. maddede yer alan Askeri Okullara Girme İsteği Seçeneği bir zorunluluk değildir. Amaç sadece istatistiki veri toplamaktır. Yani orayı işaretleyenler için askeri okullara başvurma zorunluluğu olmadığı gibi işaretlemeyenler de bu haklarından vazgeçmiş sayılmazlar. Askeri okul başvuruları daha sonra özel olarak yapılacaktır.

22. maddeden sonraki maddeler genel olarak adayların sıklıkla hata yaptıkları maddeler değil. Buna rağmen adres yazımınıza dikkat etmeniz tavsiye edilir.

YGS LYS SINAV İÇERİĞİ
YGS içeriğiyle ilgili 2012 yılında yapılan herhangi bir değişiklik söz konusu değil. Soru sayıları süreleri önceki yıl yapılan sınav ile aynı. Baraj puanları da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2 yıllık ve açıköğretim bölümleri için 140, LYS’ye girebilmek ve YGS puan türlerinden öğrenci alan 4 yıllık bölümler için 180 olarak belirlenmiş.

LYS sınavıyla ilgili klavuzda verilen bilgiler de geçtiğimiz yıllardaki bilgilerle aynı niteliktedir. Sınav tarihleri yukarıda belirtildiği gibidir.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI HESAPLANMASI
ÖSYM ortaöğretim başarı puanının hesaplanması yönetiminde de herhangi bir değişikliğe gitmemiştir.

OBP hesaplama yönteminde her okul için diploma notunun/puanlarının dağılımı , varsa çok düşük notlar ile varsaen büyük diploma notu/puanlarındaki yığılma dikkate alınacaktır. Bu hesaplama yönteminde bir okulda en yüksekdiploma notu/puanına sahip aday sayısı arttığı ölçüde bu adayların OBP’leri 500’ün altına inecektir.Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) hesaplandıktan sonra bu puanlar ağırlıklandırılarak her aday için 3 tane Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP-SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EA) hesaplanacaktır.OBP’lerin ağırlıklandırılmasında okulun son sınıf öğrencilerinin ilgili yılda elde ettiği AOBP-SAY için YGS-1’in veYGS-2’nin ortalamalarının ortalaması, AOBP-SÖZ için YGS-3 ve YGS-4’ün ortalamalarının ortalaması,AOBP-EA için de YGS-5’in ve YGS-6’nýn ortalamalarının ortalaması kullanılacaktır. Ağırlıklandırılmasının etkisiile, varsa değeri 500 olan OBP değişmeyecek, ancak değeri 500’ün altında olan OBP’lerin değerleri okulun YGS başarısı oranında artacaktır.

KATSAYI
Klavuzdaki en büyük değişiklik katsayı olmuş durumda. ÖSYM YÖK’ün son değişikliğindeki gibi katsayıyı 0,12 olarak belirlemiş durumda. Klavuzdaki ifade şu şekilde “Her aday için hesaplanmış olan ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları (AOBP-SÖZ, AOBP-SAY ve AOBP-EA),0,12 ile çarpılarak sınav puanlarına katılacak ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.”

SINAVSIZ GEÇİŞ
Sınavsız geçişle ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi meslek liseliler kendi alanlarıyla ilgili bölümlere sınavsız olarak yerleştirilecekler. Bu konuda klavuzda uzunca bir liste mevcut. Adayların klavuzun 42. Sayfasını iyi okumalarını tavsiye ederiz.

MTOKLARIN DURUMU
MTOK’lar katsayı oranı dışında geçtiğimiz yılla aynı durumdalar. Yine MTOK’lara yerleşebilmek için adayların MF 4 puan türü hesalanacak. Adaylar kendi aralarında yarışacaklar, MTOK olan bölümlere diğer lise ve bölümlerden adaylar başvuramayacak. Adayların MF 4 puanı 0,12 katsayısı ile hesaplanacak ek katsayı olan 0,06 MTOK’lar için geçerli olmayacak. Hangi bölüm mezunlarının hangi MTOK’lara başvurabileceğinin listesi klavuzun 36. Sayfasında bulunmaktadır.

MESLEK LİSELİLERİN EK KATSAYISI
Meslek liselilerin ek katsayısı da beklenildiği ve açıklandığı gibi saklı tutulmuş klavuzda. Meslek liseliler kendi alanlarındaki lisans programlarını tercih ettiklerinde 0,12 katsayısına ek olarak 0,06 ek katsayı alacaklar.Facebook'da Paylaş

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
Yorum Yap

Etiketler: ,