Ana Sayfa > Otomobil > Tiptronic Vites Nedir

Tiptronic Vites Nedir

Cuma, 23 Ara 2011 Okunma Sayısı: 1.570

Tiptronik vites, sürücüye çok farklı bir kolaylık ve sürüş keyfi yaşatan  bir sistemdir. Tiptronik şanzımanlı bir araba aslında hem otomatik şanzımana(vitese) hem düz(manuel) şanzımana(vitese) sahip demektir. Otomatik viteste sürücünün vites değişmesine gerek yoktur. Fakat Tiptronik şanzımanlı arabalarda ise sürücü isterse otomatik vitesi devre dışı bırakıp arabayı manuel(düz) viteste de kullanabilir.

Tiptronic vites sistemini  ilk olarak ünlü Alman otomobil firması Porsche tarafından üretilmiştir. Kelimenin orijinali “Tiptronic” olmasına rağmen “Triptonic” şeklindeki kullanımı da kabul görmüştür. Ancak terimin Porsche tarafından “Tiptronic” şeklinde marka tescili yapıldığından, doğru kullanımın da aslında Triptronik değil, Tiptronik’tir. Porsche firması, sistemin kullanımı için değişik araba firmalarına (Volkswagen, Skoda, Audi gibi), lisans vermekte ve bu firmalar da tiptronik sistem adı altında kendi değişik vites standartlarını üretebilmektedir, bu nedenle tiptronik vites her araba markasında tam olarak aynı kullanım şekline sahip değildir.

BMW,Mercedes, Rover, Hyundai ve Volvo gibi bazı firmalar Porchse tarafından lisansı alınmış bu sistemi satın almak yerine kendi terimlerini kullanmışlardır.  Mercedes “TouchShift, Volvo “Geartronic”, Hyundai “Shiftronic”, BMV ve Rover de benzer bir şanzımana “Steptronic” demişlerdir.



Facebook'da Paylaş

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
Yorum Yap

Etiketler: