Ana Sayfa > Sağlık > Melankolia Ne Demek

Melankolia Ne Demek

Cuma, 23 Ara 2011 Okunma Sayısı: 6.355

Bu ruhsal hastalanmaya halk dilinde kara sevda da denir. Hasta aşırı bir ruhsal çöküntü içerisindedir.

Hasta, yaşantısında karşılaştığı sık ve uzun süren üzüntüler (bilhassa karşılıksız aşklar) yüzünden sinirlerini yıpratır ve ruhi çöküntüye sürüklenir.

Melankoli olan kimse, daima kederli, üzüntülü bir hava içerisindedir. Olayların hep kara ve üzücü yanlarını görürler. Yüzlerinden ruhen çökkün oldukları okunur.

Hastaların her zaman el ve ayakları üşür ve bunlar, devamlı ürperti ve titreme içerisindedirler. Şiddetli bir yalnız kalma arzusu duyarlar. Kapalı ve loş bir odada uzun süre yalnız kalmak isterler. Hayata karşı bir isteksizlik ve nefret duyarlar. Zaman zaman çökkünlükleri (krizleri) fazla olur ve böyle zamanlarda ağlarlar. Çoğunlukla suçluluk ve pişmanlık duyarlar. Bazen bu yüzden intihara bile kalkışabilirler ve bu hastalıklarından şikayet ederler. Etrafındakilerin dikkatini ve ihtimamını üzerine çekmek isterler. Kendilerinin ve yeteneklerine karşı derin bir güvensizlik başlar. Bu nedenle biraz önce yaptıkları bir işi biraz sonra beğenmezler.

Melankolia Tedavisi:
- Herkes hayatında çeşitli üzüntülerle karşılaşır, bunları kabullenip, yapılabilecek şeyleri yaparak, o konuda ki üzüntü uzatılmamalı, bir yerde kesilmelidir. Üzüntüyü doğuran sebepler (kıskançlık, karşılıksız aşırı sevgi, ölümler, maddi kayıplar, işini kaybetme vb.) ortadan kaldırılmalı ve sonuca katlanılmalıdır. Bu konularda hastaya akraba, dost ve yakınları teselli ve önerilerde bulunmalı, ona ruhen destek olunmalıdır.

- Çay, kahve, sigara, alkol ve benzeri uyarıcı şeyler alınmamalıdır.

- Yazın deniz gitmeli ve uzunca süre kalmalıdır. Kışın ise evde sık sık ılık ve soğuk duş yapılmalıdır. Gündüzleri kısa süre, eller, kollar ve ayaklar dize kadar soğuk suya batırılmalıdır.

- Her gün ve hafta sonları meslek dışı, hoşa giden işlerle meşgul olunmalı, tavla, kâğıt oyunu oynanmalı, kır ve ahbap gezintileri yapılmalıdır.

- Her gün bol bol melisa, nane ve benzeri bitki çayları içilmelidir.

- Marul, lahana, kaysı, ıspanak, badem, yulaf ezmesi, muz, buğday çimi, kestane, hurma, taze fasulye, darı unu mamulleri, portakal, elma, armut, erik, üzüm, soya fasulyesi sık sık yenilmelidir.

- Hanımların kesilme döneminde görülen sinir bozuklukları ve melankoliye karşı kantaron yağı içmeleri çok fayda verir. ( 1 litre iyi zeytin yağına 150 gr. kantaron konur ve ağız kapalı 15 gün mutfakta bırakılır. Sonra süzülür ve ufak şişelere konup ağzı kapanır ve buz dolabında saklanır. Günde 2 defa, her seferinde 1-2 tatlı kaşığı olmak üzere bu yağdan içilir.Facebook'da Paylaş

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
Yorum Yap

Etiketler: