Ana Sayfa > Haberler > Başbakan Erdoğan’ın Ankara İçin Çılgın Projeleri

Başbakan Erdoğan’ın Ankara İçin Çılgın Projeleri

Çarşamba, 25 May 2011 Okunma Sayısı: 10.444

Erdoğan’ın Ankara Projeleri, Başbakan’ın Ankara Güneykent Projesi, Ankara Güneykent Projesi Nerede?

Partisinin son Sincan mitinginde kendisini “Keçiörenli” olarak tanıtan Erdoğan Ankara’nın neredeyse yarısını oluşturan gecekondu görüntüsünü yok etmeye karar verdi. Başkent’e 500 bin nüfusu barındıracak 2′inci bir yeni şehir kurulacak. Ulaşım, eğitim, sağlık ve savunma sanayi gibi alanlarda önemli mega projelerin açıklanacağı Ankara için bir sürpriz de modern yeni bir Adliye binasının inşa edilmesi olacak.

ANKARA’YA YENİŞEHİR

Başbakan Erdoğan’ın merakla beklenen Ankara projelerini açıklamasına saatler kaldı. Kanal İstanbul projesini son güne kadar basına sızdırmayan Erdoğan’ın Ankara projeleri de sır gibi saklanıyor. İnternethaber’in edindiği bilgili göre her yıl 60-100 bin arasında yeni göç alan ve yılların birikimi gecekondu görüntüsünden kurtulamayan Başkent Ankara’nın bu sorununa neşter atılacak. TOKİ eliyle Ankara’ya ikinci bir şehir kurulacak. Ucuz kredilerle satın alınabilir bu evlerin yapılacağı bölge belirlendi ancak İstanbul’da olduğu gibi rant tartışması yaşınmaması için şimdilik açıklanmayacak. Proje ile Hıdırlıktepe, Mamak, Altındağ ilçelerini kaplayan gecekondu görüntülerine son verilmiş, Ankara Cumhuriyet’e yakışır bir Başkent’e dönüştürülmüş olacak.

MODERN BİR ADALET SARAYI İNŞA EDİLECEK

Ankara için bugüne kadar gün yüzüne çıkmayan ikinci yeni proje ise Adalet Sarayı ile ilgili. Sıhhiye’de bulunan ve yakın zamanda yanına ek bir bina yapılması planlanan Adalet Sarayı için yeni bir proje hazırlanacak. Ankara’nın başka bir noktasında daha şeffaf ve modern yüzüyle yepyeni bir Adalet Sarayı inşa edilecek. İnşaat bittikten sonra mevcut adalet sarayı ya yıkılacak ya da başka bir kuruma devri söz konusu olabilecek.

Başbakan Erdoğan’ın 2023′e kadar yapılmasını kararlaştırdığı Ankara için açıklayacağı projeler bunlarla sınırlı değil. Erdoğan’ın değişik zamanlarda açıkladığı ve basın toplantısında ayrıntılarını sunacağı diğer projeler ise şunlar olacak:

HIZLI TREN: Ankara-Eskişehir hattı tamamlandı. Ankara-Konya hızlı tren hattında deneme sürüşleri başladı. Ankara Sivas hattının çalışmaları devam ediyor. Bunlara Erzurum, Erzincan, Trabzon, İzmir gibi yeni projele de eklenerek demiryollarında Ankara merkez olacak.

SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK: Etlik ve Bilkent’te, Avrupa’nın en büyük şehir hastaneleri kampüsü inşa edilecek. Toplam 7 bin yatak kapasitesiyle, 2 genel ve 14 ihtisas hastanesiyle Ankara sağlık merkezi olacak.

METRO İKİ YILDA BİTECEK: Ulaştırma Bakanlığı’nın devraldığı metro inşaatında 44 kilometre uzunluğunda 3 metro hattı, 3 milyar liralık yatırımla 2 yılda tamamlanacak.

SAVUNMA SANAYİNİN BAŞKENTİ: 2016 yılında savunma sanayisinde ciro hedefi 8 milyar dolar. Bunun 6 milyar doları Ankara’dan sağlanacak. TAİ tesisleri içinde 100 milyon dolarlık bir yatırımla Uzay ve Uydu Merkezi, Gölbaşı yakınlarında, 100 milyon dolarlık bir yatırımla Radar ve Elektronik Harp Tasarım Merkezi kurulacak.

ULUSLARARASI TİCARET MERKEZİ: 2023 ihracat hedefi olan 500 milyar dolara ulaşabilmek için Ankara’da uluslararası bir serbest ticaret merkezi kurulacak. Burada ihracat hedefi 3 milyar dolar olacak.

FUAR MERKEZİ: Akyurt ilçesinde 1 milyon 800 bin metrekare alan üzerine bir fuar merkezi inşa edilecek.

HAVAALANINDAN RAYLI SİSTEM: Akyurt’a kurulacak fuar merkezi ve havaalanından merkeze, Kızılay’a raylı sistem döşenecek.

SPOR KOMPLEKSİ: 35 bin kişili bir stadyum yapılacak. Olimpik yüzme havuzlarıyla Ankara’ya spor kompleksi inşa edilecek.

HİPODRUM’A YENİDEN HAYAT BULACAK: Seçimlerden sonra ulusal veya uluslararası proje yarışmasıyla Hipodrum yeniden düzenlenecek.

MALİYETİ KANAL İSTANBUL’U GEÇECEK

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı Çılgın Proje Kanal İstanbul’un maliyeti için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “10 milyar doların üzerinde” açıklaması yapmıştı. Ankara için planlanan projelerin toplam maliyetinin de Kanal İstanbul’un maliyetinin üzerinde olacağı hesaplanıyor.

İnternethaber

Sizce Güneykent Projesi Ankara’nın Neresinde? Yorumunuzu Aşağıdan Yazabilirsiniz.

 Facebook'da Paylaş

 1. ahmet
  Çarşamba, 25 May 2011 zamanında 16:25 | #1

  burası kesin bezirhane bölgesi

 2. akif
  Perşembe, 26 May 2011 zamanında 10:18 | #2

  bence çevre yolu dışında eskişehir yolu ile yeni otoban konya yolu arasındaki dodurga,şehitali,ballıkuyumcu,hacılar arasındaki bölge..

 3. akif
  Perşembe, 26 May 2011 zamanında 14:07 | #3

  bence,çevre yolu dışında,eskişehir yolu ile konya yolu arasındaki şehitali,ballıkuyumcu,tuluntaş,ballıkpınar,hacılar arasındaki bölge..

 4. haluk sert
  Perşembe, 26 May 2011 zamanında 15:21 | #4

  bezirhanede bu büyüklükte boş arazi yok

 5. mehmet türker
  Perşembe, 26 May 2011 zamanında 16:45 | #5

  Bence eskişehir yolu yapracık civarı…Çünkü orda şimdiden yeni bir kent doğuyor.

 6. talip
  Perşembe, 26 May 2011 zamanında 20:52 | #6

  Bencede eskişehir yolu ile gölbaşı arasında,hazine agırlıklı yer olabilir,çünkü bu projede agırlıklı olarak gecekondu arsası ile konut takası olacagından,aynı zamanda Temelliye yapılan 3 büyük organize sanayide bu bölgede konutların yapılacagını gösterir gibi

 7. NUMAN ÖZDEMİR
  Cuma, 27 May 2011 zamanında 16:37 | #7

  bence konya-aksaray yolundan çankayaya kadar olan bölge çavuşlu -gölbaşı arası

 8. birol
  Cuma, 27 May 2011 zamanında 22:26 | #8

  ankaranın güneyi gölbaşı ve çevresi bu proje gölbaşına yakışır.

 9. serhat eren
  Pazar, 29 May 2011 zamanında 00:42 | #9

  bence ballı kuyumcu köyündeki iptal edilen disneyland projesi arazisine yapılacak

 10. akif
  Pazartesi, 30 May 2011 zamanında 09:28 | #10

  @serhat eren
  disneyland projesinin olduğu yere milli botanik parkı yapılabilir 500.000 nüfus zaten o alana sığmaz..

 11. necmettin
  Salı, 31 May 2011 zamanında 13:03 | #11

  Bence yeni aksaray yolu gölbaşının solunda kalan beynam ormanlarının karşısındaki tepeler orada çok büyük arazi var.

 12. murat
  Salı, 31 May 2011 zamanında 15:40 | #12

  bence kesin olarak gölbaşını 23 km geçince mahmatlı denilen yere yapılacak zaten toki nin bir projesi mevcut o bölgede

 13. rıza pehlivan
  Salı, 14 Haz 2011 zamanında 13:41 | #13

  beynam da gerekenden fazla arazi mevcut aksaray yolu da bitme aşamasında bence beynam da özel kuvvetlerin arkasına yapacaklar gibi arazide tarım uygun değil

 14. alptekin
  Salı, 14 Haz 2011 zamanında 13:59 | #14

  yorumların hepsini okudum bahsedilen yerleri de bayağı bilirim bencede en mantıklısı ve uygunu beynam diye düşünüyorum

 15. YAVUZ ERYILDIRIM
  Cumartesi, 13 Ağu 2011 zamanında 11:10 | #15

  Elmadağın Ankaraya bakan yüzü taki Gölbaşı sınırına kadar.
  Karataş Köyü, Yakupabdal, Bursal, Gerberi, Avniboz, Gökçehöyük, Hacılar, Balıkpınar.
  Doğukent Bulvarı altındaki Askeri Poigonun üst tarafından İncek Çevre yolu kavşağı arasındaki bölge

 16. osman
  Cumartesi, 19 May 2012 zamanında 15:39 | #16

  açık havza olması, eğimi, altyapı akarı, göz önüne alındığında ve yeni tamamlanmış projesi ile

  adana ankara yeni otobanın geçmesi, kırıkkaleden – ankaraya gelen su boruları, iran dan gelen doğalgaz merkezi, ankaranın en geri kalmış ilçesi balaya yakın olması, yeni alçı , tuğla ve taş ocaklarının belirmesi MAHMATLI KÖYÜ DEDİRTİYOR BANA EYVALLAH

 17. budan
  Cumartesi, 02 Haz 2012 zamanında 16:13 | #17

  gölbaşı çevre korumanın dışında kalan:karagedik,ahiboz.günalan,mahmatlı,yöreli ve bağiçi olur diye düşünüyorum.çünkü hacılardan gelip aksaray a bağlanacak otoban güzergahına ve otoban çıkışlarına bakıldığında başka alternatif yok gibi.toki 1. mahmatlı etaabının 1/5000 lik çalışmasını askıya çıkardı zaten

 18. seref
  Salı, 19 Haz 2012 zamanında 22:28 | #18

  sayın melih bey elmadağı ilekıbrıs köyü arasında ne var aca anlıyamadım bizim köydeki tarlar daha pahalı aca orda on şidedinde depremi olacada onun icimi galleriler gidecekdedi olmadı mezar gidecek dendi oda olmadı aca neden yoksa ora cinemi bağlı eyer cine bağlı deyilse kızılaya 20 km olan yer nasıl 5 kuruş bile etmez

 19. Hasan
  Pazar, 09 Eyl 2012 zamanında 21:26 | #19

  50 Yıldır Ankaradayım gezdiğim gördüğüm kadarıyla modern bir yapı karagedik,ahiboz,günalan,mahmatlı,yöresine çok mantıklı olur

 1. şimdilik geri bağlantı yok
Yorum Yap

Etiketler: , , , , , , , , , ,