Ana Sayfa > Cep Telefonu > Android Uygulamaları Genel Bilgi

Android Uygulamaları Genel Bilgi

Çarşamba, 04 Oca 2012 Okunma Sayısı: 2.075

Android, Open Handset Allience ve Google’ın ortaklığında kodlanmış bir linux işletim sistem tabanlı olup mobil cihazlar (Cep Telefonları ve PDA’lar) için geliştirilmiş bir açık kaynak kodlu işletim sistemidir. Google ve Open Handset Allience tarafından kodlanmış Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (PDA ve cep telefonları) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Günümüzde ise neredeyse en popüler işletim sistemlerinden birisidir. Bu kadar popüler olmasının sebebi ise kullanıcılarına sunduğu imkanların çok fazla olması. Bu yazımızda kullanıcılara sunulan Android Uygulamaları‘ndan bahsedeceğiz.

Android’in bizlere sunmuş olduğu uygulamalar ile bir çok işimizi cep telefonumuzla çok rahat bir şekilde yapabilmekteyiz. Bu uygulamalarla televizyon izleyebilir, müzik indirebilir, mail atabilir, HD kalitesinde film izleyebilir ve office programlarını düzenlemede kullanabiliriz. Öyle ki bazı farklı uygulamaları sayesinde kalp atışları ve tansiyonunuzu dahi ölçebiliyorsunuz. Tabi ki bütün bunları bilgisayardan da yapabiliriz diye düşünebilirsiniz. Ancak bilgisayarın olmadığını ve işinizin çok acil olduğunu düşünürsek bu uygulamalar hakikaten çok yardımcı oluyor.

Her şey güzelde bu Android uygulamalar neden bu kadar çok tutuluyor, neden bu kadar popüler diyebilirsiniz. Bunun nedenlerinden biraz bahsedeceğim. Öyle ki uygulama marketleri arasında en çok ve en farklı uygulamaların yer aldığı bir Android markete sahip. Peki her şey güzelde neden diğer firmaların marketleri bu kadar zengin içeriğe sahip değil diyebilirsiniz. Bunun en önemli nedenlerinden birisi kullanıcıların kendi uygulamalarını geliştirerek bu markette yayınlamalarından kaynaklanmaktadır. Yani siz bu işi biliyor ve kendinize göre hayal gücünüzün ve bildiklerinizin ışığında kendi uygulamanızı yaparak bu markete ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu kadar popüler olmasının diğer bir en önemli nedeni ise; büyün bu uygulamaların neredeyse hepsi ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Bütün bunların yanı sıra başta da bahsettiğimiz gibi Android açık kodlu bir işletim sistemi olduğu için, var olan bir uygulamayı kendinize göre de düzenleyebilirsiniz. Tabi ki bunun için kodlama dilinden anlamanız, hayal gücünüzü kullanmanız ve Android’i Root yapmanız gerekmektedir.

Tabi ki Android’i bu kadar anlatmakla bitmez. Biz kısaca Android Hakkında bilgi vermek istedik. Sanırım kafanızda Andorid Hakkında kısa bir bilgi olmuştur.Facebook'da Paylaş

  1. şimdilik yorum yok.
  1. şimdilik geri bağlantı yok
Yorum Yap

Etiketler: