Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » BİLGİSAYAR PROGRAMLARI » Pc Programları


Seçenekler
VLC Media Player 0.8.6e
Alt 15-04-2008, 05:49 PM   #1 (permalink)
Standart VLC Media Player 0.8.6e

vlc media player, tam adı videolan client media player olan, açık kaynak kodlu bir çoklu ortam yürütücüsüdür. günümüzde sahip olduğumuz ses ve video dosyalarını oynatabilmek için neredeyse hepimiz bir çözücü paketi kullanmak zorunda kalıyoruz. zaman zaman elimizdeki ses ve video dosyalarını oynatamadığımızdan, birçok çözücü paketini denememize rağmen hala sorunlar yaşadığımızdan yakınıyoruz. bir çözücü paketi sahip olduğumuz dosyaların bir kısmını oynatabilirken, bir diğer paket ise diğer dosyalarımızı oynatabiliyor. yani elimizdeki ses ve video dosyalarını sorun yaşamadan oynatabilmek için oldukça büyük bir uğraş veriyoruz. vlc media player yazılımı tüm bu soruları ortadan kaldırıyor !

sahip olduğu dahili ses ve video çözücüleriyle herhangi bir ek çözücüye gereksinim duymadan tüm dosyalarımızı oynatabilen yazılım yukarıda sözü edilen karmaşaya dur diyor. tek yapmanız gereken yazılımı indirip kurmak, gerisi vlc media playerın işi. bu mükemmel özelliği ile taşınabilir bir yazılım olarak da nitelendirebileciğimiz yazılımı, usb belleğimize ya da bir başka depolama aracına atıp kendi bilgisayarımız dışında da kullanabiliriz. bu sayede nereye gidersek gidelim, kimin bilgisayarını kullanıyorsak kullanalım ses ve video dosyalarını oynatma sorunumuz ortadan kalkmış oluyor. mpeg-1, mpeg-2, mpeg-4, divx, mp3, ogg ve daha onlarca ses ve video biçimini oynatabilen yazılımın desteklemiş olduğu tüm dosya biçimlerinin listesine aşağıdaki satırlardan gözatabilirsiniz.

dosya paylaşım yazılımlarını kullanmayanımız sanırım yoktur. limewire, emule, ares, bearshare vb. dosya paylaşım yazılımlarından birini ya da birkaçını hemen hepimiz kullanıyoruz. bu yazılımlarla indirmeye çalıştığımız dosyaların bazan yarım kaldığı, tüm dosyanın indirilemediği durumlar olabiliyor. böyle bir şeyle karşılaştığımızda yine vlc media player yardımımıza koşuyor. yarım kalmış olan ses ya da video dosyasını açıp indirmiş olduğumuz dosyayı geri dönüşüm kutusuna atılmaktan kurtarıyor. ayrıca bu özellik ile herhangi bir dosya paylaşım yazılımı ile ya da başka bir yolla indirmekte olduğumuz ses ve video dosyalarının da önizlemesini yapabilmemiz mümkün.

vlc media playerı diğer ortam yürütücülerinin tümünden ayıran bir başka özelliği ise sahip olduğumuz videoları arkaplan görüntüsü biçiminde izleyebilmemiz. evet yanlış duymadınız bir video izlerken ekrana fare ile ters tıklayıp "duvarkağıdı" dediğimizde görüntü bir duvar kağıdı gibi ekrana yayılıyor. bu özelliği kullanarak video izlemek gerçekten çok zevkli oluyor. ters tıklama demişken bu yolu kullanarak yapabileceğiniz bir başka güzel şeyden bahsedelim. birçoğumuz ekranımızdaki görüntünün tümünü ya da bir kısmını yakalayabilmek için yazılımlar ya da windowsun "print screen" özelliğini kullanmaktayız. vlc media player işte bu özelliği de sunuyor bizlere. İzlemekte olduğumuz videodan anlık görüntü almamıza yarayan bu özellik fransızca "enstantane" sözcüğü ile ifade edilmiş. ters tıklayıp "enstantane" dediğimizde ekrandaki görüntüyü yakayabiliyoruz.

tanıtımımızın başında vlc media playerın açık kaynak kodlu oldu olduğundan bahsetmiştik. lakin vlc media playerı bu şekilde tanımlamak eksik olur. vlc media player işletim sistemlerinden bağımsız bir yazılım. bu nasıl oluyor diyebilirsiniz. durum şöyle; vlc media player tüm işletim sistemleri altında çalıştırılabilir ve de tüm platformlarda geliştirilebilir bir yazılım. Ücretsiz bir veritabanı kütüphanesine sahip olduğundan farklı işletim sistemleri altında çalıştırılıp, geliştirilmesi mümkün. yazılımla ayrıca internet üzerinde bir yayın sunucusu oluşturabilir, sahip olduğunuz videoları yayınlayabilirsiniz. vlc media playerı hangi sistem özelliklerine sahip olursa olsun istediğiniz bilgisayarda çalıştırabilmeniz de mümkün. Çünkü yazılım çok düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlarda dahi çalışabilecek biçimde tasarlanmış.

vlc media playerın özellikleri bunlarla da bitmiyor. yazılım alt yazı desteğine sahip. alt yazı desteğinden yararlanabilmeniz için hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Çünkü yazılım kendiliğinden alt yazıları bulup çalıştırmaya başlıyor. bir diğer özellik ise tema desteği. yazılıma buradan istediğiniz temayı indirip ekleyebilirsiniz. kullanımı oldukça kolay olan, birçok ortam yürütücüsünden daha başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğimiz bu yazılımın özellikle ses ve video oynatma konusunda rakibinin olmadığını söyleyebiliriz.


yazılımın desteklediği biçimler :
mpeg (es,ps,ts,pva,mp3) id3 etiketleri avi asf / wmv / wma mp4 / mov / 3gp ogg / ogm / annodex matroska (mkv)
wav (dts dahil)
raw sesleri: dts, aac, ac3/a52 raw dv flac flv (flash)


destekledği vİdeo Çözücüleri :
mpeg-1/2 divx (1/2/3) mpeg-4, divx 5, xvid, 3ivx d4 h.264 sorenson 1/3 (quicktime) dv cinepak theora (alpha 3) h.263 / h.263i mjpeg (a/b) wmv 1/2 wmv 3 / wmv-9 / vc-1
indeo video v3 (iv32)


desteklediği alt yazı biçimleri :
dvd 6 svcd / cvd
dvb
ogm
matroska
text files (microdvd,
subrip, subviewer, ssa1-5, sami, vplayer)
vobsub


desteklediği video filtreleri :
deinterlace
cropping
image wall image adjust rotate/mirror logo overlay magnification image distortion bluescreen rss/atom feeds


desteklediği ses Çözücüleri
mpeg layer 1/2 mp3 ac3 - a/52 dts lpcm aac vorbis wma 1/2 wma 3
adpcm dv audio flac qdm2/qdmc (quicktime) mace

real audio 8
speex

not : yazılımı windows 95/98/me işletim sistemlerinde kullanacak olan ziyaretçilerimiz lütfen öncelikle buraya tıklayarak indirecekleri aracı c:windowssystem dizinine kopyalasınlar ve ardından vlc media player yazılımını kursunlar.

editörün notu : bugüne kadar hemen hemen denemediğim ortam yürütücüsü kalmamıştır. windows media playerdan bsplayera, zoom playerdan media player classice kadar tüm ortam yürütücülerini uzun zaman dilimlerinde kullandım. lakin hiçbirisinde vlc media playerdan aldığım zevki ve performansı alamadım. bugüne kadar hangi dosya biçimi olursa olsun açamadığı olmadı ve beni hiç yarı yolda bırakmadı. zaman içerisinde kendisini çok iyi geliştirdi ve hala da geliştirmeye devam ediyor. bu mükemmel yazılımı tüm ziyaretçilerimizin mutlaka denemesi gerektiğini düşünüyorum.


vlc media player her şeye yeter !Posted at http://www.indirseq.com/Program/VLC_Media_Player_086e.html
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
VLC media player 1.1.8
http://www.softexia.com/pics/VLC.jpg Changes in VLC media player 1.1.8: Mac OS X Interface: * New UI graphics by Damien Erambert Interfaces: *...
Media Player Classic
Alıntıdır. Media Player Classic 6.4.9.0 Türkçe Yama http://img178.imageshack.us/img178/355/33hp5.jpg
VLC Media Player (Mac OS X) 0.8.6e
vlc media player yazılımın mac os x işletim sistemi ile uyumlu sürümüdür. vlc media player, tam adı videolan client media player olan, açık kaynak...
windows media player 10
http://www.inndir.com/program.php?id=23639
VLC media player for Windows 0.81
http://img395.imageshack.us/img395/7325/vlcmediaplayerforwindows0qo.jpg Açıklama: Windows Media Player a Kafa Tutan ve Onla Aynı Özelliklere...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:03 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO