Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » ARABA FUARI & MOTORLU ARAÇLAR » Otomobiller


Seçenekler
Dünden Bugüne Honda Civic
Alt 13-06-2013, 04:07 PM   #1 (permalink)
Standart Dünden Bugüne Honda CivicHonda Civic, kompakt sınıfta üretilen, Honda’nın dünya çapındaki en yaygın ve popüler modelidir. Kuzey Amerika’da ikinci en uzun soluklu Japon otomobil modeli olarak yerini sağlamlaştırmıştır (Birinci: Toyota Corolla, 1968’ten beri üretilmektedir).
1972 yılında 2-kapılı coupe modeliyle ilk kez görücüye çıkmış, aynı yılın Eylül ayında 3-kapılı hatchback modeli de tanıtılmıştı. Enlemesine yerleştirilmiş 1169 cc’lik motoru ve İngiliz Mini’ye benzer şekilde önden çekiş sistemiyle, ilk Civic otomobiller küçük ölçülerine rağmen sundukları geniş iç hacimle dikkatleri çekmişti. İlk modellerde basit bir AM radyo, kalorifer, poliüretan köpüklü plastik trim, iki hızlı silecekler, boyalı saç jant ve krom kaplı bijonlar standart olarak bulunmaktaydı. İlk etapta, sağladığı düşük yakıt tüketimi, güvenilirliği ve çevre dostu olmasıyla tanınan Civic, sonraları özellikle Civic Type-R ve Civic Si modelleriyle performans ve sportif özelliklerini de ön plana çıkarmayı başardı.
Uluslararası pazarda Civic modelleri Honda Ballade ve Honda Domani/Acura EL etiketleriyle de satılmıştır. Civic platformu ayrıca, CR-X kompakt spor, CR-X del Sol ve CR-V kompakt SUV modellerinin alt yapısını da oluşturmuştur.
2008 yılı itibarı ile Civic, Kanada’da on bir yıl boyunca en çok satan otomobil ünvanını elinde tutmuştur. 2008 yılında patlak veren ekonomik kriz ve yüksek petrol fiyatları neticesinde, ABD’de Ford F-Serisi’nin elinde tuttuğu en çok satan otomobil ünvanını da ele geçirmeyi başarmıştır.

Uluslararası Pazarlarda Civic ve Platform Türevleri

Her ne kadar tüm dünyada Honda Civic adı tek bir sınıf otomobil için algılansa da dünya pazarlarında Civic modelleri arasında isim farklılıkları bulunmaktadır. Japonya’daki beşinci ve altıncı nesil hatchback Civic sadece “Civic” olarak adlandırılırken, sedan modeli “Civic Ferio” olarak bilinmektedir. Altıncı nesil sedan ayrıca Integra SJ adıyla da satılmıştır. Avrupa ve ABD’de “Civic” adı genel olarak herhangi bir Civic modelini belirtirken, coupe modeli Avrupa’da “Civic Coupe” olarak isimlendirilir. 4-kapılı station-wagon modeli olan Civic Shuttle (Japonya’da Civic Pro olarak da geçmektedir) 1984-1991 yılları arasında satılmış ve daha sonra bu isim 1990’ların ortasında Honda Shuttle’da (bazı pazarlarda Honda Stream olarak satıldı) tekrar kullanılmıştır. Güney Amerika’da ise sedan modeli Ballade olarak bilinmektedir.
Civic platformunu kullanan diğer Honda modellerinden bazıları CR-X, Quint, Concerto, Domani, CR-X del Sol, Integra ve CR-V’dir.
Ayrıca, farklı zamanlarda, Civic veya Civic türevi modeller Honda markası dışında satılmıştır – ör: Rover 200, 400 ve 45 bazı noktalardan Civic bazlı araçlardır (ilk 200’ler Ballade’nin ikinci nesli; 1990’dan itibaren üretilen 200 ve 400’ler Concerto bazlı; 400 ise 1995 Domani bazlıdır); Triump Acclaim de Honda Ballade’yi baz almıştır. Civic bazlı bir üst model olan Honda Domani, Japonya’da 1992-2000 arasında Isuzu Gemini olarak satılmış ve 5-kapılı Domani (gerçek hatchbak ve sedan Civic’ler de satılırken) adeta karışıklık yaratmak istermişçesine Honda Civic adıyla satılmıştır. Tayland’da ise altıncı nesil 4-kapılı Civic, Isuzu Vertex adıyla pazarda bulunmaktadır. Yine altıncı nesile ait station wagon, Honda Orthia adını almıştır. Yedinci nesil minivanlar, Honda Stream olarak isimlendirilmiştir. Altıncı ve yedinci jenerasyon Civic’ler Kanada’da yeniden tasarlanarak Acura EL yaratılmış, sekizinci jenerasyon ise yine Kanada’da tasarlanarak Acura CSX adıyla lanse edilmiştir. Honda Japonya, CSX’i kendi anavatanına da getirmiştir.
Nedendir bilinmez, 3-kapı hatchback kasa ABD’de hiç tutulmamış, Kanada’da ise tüketiciler tarafından beğenilmiştir. Aynı şekilde Japonya ve Avrupa’da da sürücüler bu modeli yüceltmişler ve böylece Honda’nın spor kompakt modellerdeki ünü yayılmıştır. 2002 yılından itibaren 3-kapı hatchback, daha önce 5-kapılı “Civic”/Domani ve Civic Aerodeck’lerin de üretildiği Honda’nın Swindon-İngiltere’deki tesislerinde Avrupa’da pazarlanmak üzere ve Japon EK-Serisi Civic’lerle birlikte üretilmiştir. Buna bağlı olarak, mevcut modellerdeki tüm Civic örnekleri (sağ veya soldan direksiyonlu) Japon mühendislerce tasarlanmış İngiliz yapımı araçlardır. Bunun dışında kalanlar, Amerika’da üretilmiş 2-kapı coupe ve Brezilya’da Latin Amerika için üretilen sedanlardır.
Civic hatchback, Kuzey Amerika kıtasından 2006 yılında çekildi. Kuzey Amerika için 2006 model standart Civic’ler, Alliston-Ontario-Kanada’da (sedan, coupe ve Si coupe modeller) ve East Liberty-Ohio-ABD’de (sadece sedan), hibrid versiyon ise Japonya’da üretilmiştir.
Asya’daki en eski Honda üretim ve montaj tesisi Lahore-Pakistan’da bulunmaktadır. 1994 yılından beri faaliyet gösteren fabrikada üretilen Civic’ler, 2006 yılından itibaren diğer ülkelere de ihraç edilmeye başlandı. Örneğin, Hindistan’da ilk sedan Civic’ler bu yıldan itibaren tanındı ve satıldı.
1973-1990 yılları arasında aynı dönemdeki Brezilya kanunlarına göre otomobil ithal etmek yasak olduğundan, ilk ithal Civic’ler Brezilya’ya 1992 yılında giriş yapabildi. 1997 yılında ise ilk Brezilya yapımı altıncı nesil Civic’ler São Paulo eyaletindeki Campinas şehri yakınlarında bulunan Sumaré’de üretildi. Brezilya ve Japonya üretimi Civic’ler arasındaki en belirgin fark, Brezilya’nın yol koşulları ve Brezilya’da satılan yakıtlarda %25 oranında bulunan ethanol (E25) sebebiyle motorda yapılacak değişikliklerden dolayı aracın yerden yükseltilmesiydi. Yedinci jenerasyonun üretimine 2001 yılında başlandı ve aynı yıl Chevrolet Vectra’yı tahttan indirerek Brezilya’nın en çok satan sedan otomobili oldu. Fakat bu durum ancak bir yıl sürdü ve Toyota Corolla takip eden yılda Civic’in ünvanını ele geçirdi. 2006 yılında sekizinci nesil Civic üretime başladı ve tekrar satış birinciliğini elde etti. Bunun ötesinde, Honda Brezilya, Civic ve Fit modelleri için flex-fuel (esnek-yakıt) versiyonlarını çıkardı. Bu modellerdeki motorlar, Brezilya’da satılan harman benzin (E20-E25 ethanol karışımlı) ve E100 ethanol yakıtlarını kullanabilmektedir.

Ödüller

1972-1974 yılları arasında Civic “Japonya Yılın Otomobili” ödüllerinde rakiplerinin önünde yer aldı. 1973’te Avrupa’da “Yılın Otomobili” ödüllerinde sınıfında üçüncü olurken, o zamana dek Japon otomobilleri arasında en yüksek dereceyi de alıyordu. 1974’te U.S. Road Test Magazine, ithal araçlar arasından Civic’i “1974 Yılın Otomobili” seçti. Motor Trend’in 1980 “Yılın İthal Otomobili” yine bir Civic’ti. Honda Civic, 2006 da aynı ödülü tekrar aldı. Automobile Magazine dergisi 1996 yılında Civic’i “Yılın Otomobili” ödülüyle onurlandırdı. 1985, 1988-91 ve 1996 yıllarında Car and Driver dergisi Civic’i altı kez “En İyi On” listesine aldı. Amerikan Enerji Verimliliği Ekonomisi Konseyi, 2005 yılında, doğalgaz versiyonu Honda Civic GX’i “En Yeşil Araç” seçti. 2006 Kanada Yılın Aracı ödüllerinde, Civic Si “En İyi Spor Araç” ödülünü alırken, Civic sedan da “En İyi Ekonomik Araç” ödülünü kimseye kaptırmadı. 2006 yılı adeta Honda Civic’in altın yılıydı. Aynı yıl “Kuzey Amerika Yılın Otomobili” ve Kuzey Amerika Uluslararası Auto Show (NAIAS) “Yılın Otomobili” ödülleriyle başarısını taçlandırdı. Yine 2006 yılının Kasım ayında, Brezilya’nın en prestijli ödüllerinden olan Auto Esporte dergisinin “Yılın Otomobili” ödülünü almayı başardı. 2007 yılında, Güney Afrika’nın Civic Vxi’si ülkesinde “Yılın Otomobili” ünvanını aldı. Bunların yanında NASA, Mars gezegeninde kullanılmak üzere yeni üreteceği “rover” uzay araçları için Honda tarafından tasarlanan motorların uygunluğu üzerinde çalışmalar yürütmektedir.

Modifikasyonlar ve Hayran Topluluğu

Günümüzde tüm dünyada, Honda Civic bir çok alanda modifikasyon ve kişiselleştirmeye uygun bir platform olduğu için ciddi bir hayran topluluğuna sahiptir. Özellikle dördüncü, beşinci ve altıncı nesil Civic’ler, rakiplerine oranla daha yüksek güç/ağırlık ve hp/silindir hacmi oranlarına sahip olduklarından, daha iyi hızlanma, frenaj ve sürüş olanakları sağlıyorlardı. Bunun yanında dördüncü jenerasyonla birlikte kullanılmaya başlanan çift salıncaklı süspansiyon sistemi sayesinde de rakipleriyle arasındaki fark açılıyordu; çünkü bu sistem genelde orta ve büyük sınıf otomobillerde bulunuyor, kompakt sınıfta çok nadir görülüyordu. Böylece, Honda’nın yarış deneyimlerinden gelen geribeslemenin de katkısıyla bağımsız süspansiyon sistemi gelişiyor, Civic’lerin yol tutuş ve sürüş özellikleri adeta sınıf atlıyordu. Civic’lerin sunduğu bir başka olanak da düşük-güç üreten orijinal motorların yerine daha yeni Honda motorlarının yerleştirilebilmesiydi (swap). Veya bir takım küçük değişikliklerle (açık hava filtresi, headers, vs) orijinal motorun gücü rahatlıkla artırılabiliyordu.
Yedinci ve Sekizinci nesil Civic’ler artık yarı-kompakt değil, kompakt sınıfta sayılmalarına rağmen hala tuning projelerinde aranan araç olma özelliğini korumaktalar. Ancak, artan ağırlıkları ve daha yüksek ağırlık merkezleri sebebiyle tutkulu sürücüler arasındaki popülerliği bir nebze olsun azalmış denebilir. Bunun bir diğer sebebi de modifiyeye daha açık olan çift salıncaklı süspansiyon sisteminin MacPherson süspansiyon sistemiyle değiştirilmesidir.


NOT:ALINTIDIR...
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Dünden Bugüne Jeopolitik
Yılmaz Tezkanhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif M.Murat Taşar / Ülke Kitapları Emekli Tuğgeneral Yılmaz Tezkan ve araştırmacı...
Dünden bugüne mobilya...
Dünden bugüne mobilya... http://www.evdose.com/tur/kitap/resim/kit0036.jpg Delta Mobilya’nın sahibi Adem...
Dünden Bugüne Jeopolitik
Yılmaz Tezkanhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif M.Murat Taşar / Ülke Kitapları Emekli Tuğgeneral Yılmaz Tezkan ve araştırmacı...
Dünden bugüne kadınlaR
http://img514.imageshack.us/img514/9575/301ts1.gif http://img214.imageshack.us/img214/4584/401dn6.gif ...
...:::Dünden Bugüne Honda Civic Turbo (34 AB 2181):::...
Motor B16a2 block Arias piston Eagle kol

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 09:06 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO