Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Tarih » Osmanlı Tarihi


Seçenekler
FİLİSTİN'in OSMANLI'ya İHANETİ..!
Alt 06-02-2010, 02:22 PM   #1 (permalink)
Standart FİLİSTİN'in OSMANLI'ya İHANETİ..!



OSMANLI'YI FİLİSTİN'DE ARKADAN VURANLAR









Arabistan cephesinde yüzbinlerce Türk askerinin arkadan vurulmasından sorumlu Şerif Hüseyin... Kendisini İslam peygamberinin torunu olarak tanıtıyordu. Emir Faysal ve Abdullah'ın da babası...



-Osmanlı’nın Filistin’de 1917 ve 18 yıllarında İngilizler karşısında ağır bir yenilgi almasında Şerif Hüseyin’in isyancı Arap aşiret silahlıları… -Osmanlı karargahına sık sık ziyaret yapan Yahudi asıllı kadınlardan oluşan NILI casusluk örgütü… -İngiltere Hükümetinde önemli etkinliği bulunan Yahudi asıllı Herbert Samuel Walter Rotschild’in çalışmaları önemlidir.



-Gazze-Birşiba-Kudüs üçgeninde yüzlerce toplu mezarda tahmini sayıları 50 bini bulan Türk askeri bulunmaktadır.







Osmanlı Sultanı Yavuz Sultan Selim zamanında 1517 yılında Kudüs ve Filistin toprakları Osmanlı’ya bağlandı. Osmanlı’nın bölgedeki varlığı barış ve istikrarın kaynağı oldu.-Türk askerleri 1915-18 yılları arasında bölgede yapılan savaşlar ihanetler sonrası Filistin topraklarını terk etti. -Türk ordusunun Filistinden ayrılması olayının ayrıntıları İngiliz İstihbaratı tarafından fotoğraflarla tespit edildi. ABD İstihbaratı tarafından geçtiğimiz yıllarda internet ortamında görüntü malzemesi olarak yayınlandı. -Atalarımızın Filistin’deki gözyaşı hikayesini fotoğraflar ile sunuyoruz.








Türk askerlerinin deve üzerinde hareketleri

Türkler İslam dünyasına Abbasiler zamanında adım atmışlardı. Selçuklular zamanında da İslam dünyasının lideri olmuşlar sizim dedelerimizin hayat hitayesinden kayda alınan anlar idi. Ve o fotoğraflara yorumları da ancak bir Türk tarihcisi yapabilirdi. Ki yaptığımız da odur.




















Süveyş kanalına saldırı esnasında Türk bando takımı marş söyleme hazırlğı yapıyor



Türk birliği suya gitme çalışması yapıyor

























































Türk topçuları Gazze yakınlarında







Türk teğmen Süreyya Bey ve arkadaşları kısa süre sonra hayatını kaybetti.









Deve birliği Birüssebi'de hareket halinde













Sina çölünde Türk askeri birliği











































































Osmanlıya Arap İhaneti Ve Arap Ümmetçiliği.

[/b]

Osmanlı Devleti’nin dağılma döneminde ortaya çıkan Arap milliyetçiliği kısa zamanda siyasî nitelik kazandı. Arap milliyetçileri başta İngiltere olmak üzere Batı emperyalizminin kontrollünde ulus-devletlerini kurmak üzere harekete geçtiler. Ancak amaçlarına ulaşamadıkları gibi çeşitli manda rejimleriyle yüz yüze kaldılar. Bu dönem boyunca Arap milliyetçileri Türklere yönelik yoğun bir propaganda içine girdiler.



Arap Milliyetçiliğinin Doğuşu



Osmanlı Devleti Araplara “kavm-i necib” gözüyle baktılar.

1- Din kardeşliğine dayalı statüko 19. yüzyıla kadar korundu. Ancak Fransız Devrimi’nden sonra Napolyon Bonapart’ın Mısır’ı işgal ederek Suriye’ye yönelmesi statükonun değişmesine ve Ortadoğu’nun dış kaynaklı bir sosyal değişime uğramaya başlamasına yol açtı. Napolyon yayınladığı bildirilerde Fransız Devrim ideolojisinin ilkelerini ve İslâmî terminolojiyi birlikte kullandı.

2- Bildirilerdeki söylem Osmanlı karşıtı bir söylemin üretilmesini doğurdu.



3-19. yüzyıl boyunca başta İngiltere ve Fransa olmak üzere sömürgeci devletlerin müdahalelerde bulunması matbaanın kullanılması ve gazetelerin yayınlanmaya başlaması gibi etkenler Arap milliyetçiliğinin oluşumunu hızlandırdı.



4-Bu süreçte misyonerler kilit rol oynadı. Zira bölgede Amerikan Protestanlarının ve Rus Ortodokslarının misyonerlik faaliyetleri ve okulları vardı. Özellikle Protestanların bir kolu olan Amerikan Presbiteryenlerinin 1866’da Beyrut’ta kurduğu Suriye Protestan Koleji (daha sonraları Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne dönüştü) Amerikan liberalizminin Arap dünyasına taşınmasında önemli rol oynadı.



5-Ünlü Arap aydını Reşid Rıza bir donanmanın yapacağı hizmetten fazlasını yaptılar.”



6-Arap milliyetçiliği bölgenin Müslüman ve Hristiyan Arap aydınlarının ortaklaşa kurdukları örgütlerle hızla siyasallaştı.

7- Padişah II. Abdülhamit döneminde kurulan bazı örgütler ve bu örgütlerin yayınları sonucu Suriye’de Türk karşıtlığı bir ivme kazandı.



8-Osmanlının bu çalkantılı döneminde II. Abdülhamit’in yönetimine karşı geliştirilen muhalefet hareketine bazı Arap aydınları da katıldı. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin erken dönemlerinde Emin Arslan liderliğinde Keşf-ül-nikap Osmanlıcı bir projeye sıcak yaklaşmışlardı. Anayasal bir meşruti düzende reform yapılmasını arzulamışlardı

9- Bazı Arap aydınları Meşrutiyet’in ikinci kez ilanını desteklediler. Ne var ki 20. yüzyıla girerken Arap milliyetçi hareketi azımsanmayacak bir mesafe almıştı. Bu nedenle II. Meşrutiyet döneminde açık ve gizli birçok Arap örgütü kuruldu.



10-Türk-Arap ilişkilerindeki kırılganlık ve şüpheler İttihat ve Terakki Cemiyet tarafından merkeziyetçi ve Türkleştirme politikası uygulanması gibi etkenlerden dolayı arttı.



11-I. Dünya Savaşı’nın çıkması ve İngiltere ile Fransa’nın Ortadoğu’nun siyasi haritasını değiştirmeye yönelik çabalarına hız vermesi 400 yıllık beraberliğin sonunu getirdi. Savaşın ilk yıllarında Arapların bir bölümü hilafet ve saltanata sadık kalmalarına rağmen etkili olan diğer Arap ileri gelenleri ise kendi devletlerinin kurulması anının geldiğini düşündüler

12- Bu durum Osmanlı imajını daha da sarstı.



13- Halifenin 14 Kasım 1914’te yayınladığı cihad fetvasına sırt çevrildi. Bazı İngiliz diplomat ve ajanlarıyla haberleşen Şerif Hüseyin ve oğulları Büyük Arap Ayaklanmasını başlattılar



14- Şerif Hüseyin’in oğlu Emir Faysal’ın ayaklanmadan bir gün önce Cemal Paşa’ya gönderdiği tehditkâr bir notta ne islâmla ne de Araplıkla ilgisi bulunan bir dava için kendilerini kurban etmeyeceklerini ve bundan sonra “Arap Ümmeti” ve “Türk Ümmeti” arasında bir ilişki olmayacağını bildirdi.



15- İngiliz güçleriyle birlikte hareket ederek Osmanlı askerlerini arkadan vuran ayaklanmacı Arapların bu tutumu cephede kendilerini İngilizlere karşı Araplar da dahil olmak üzere bütün Müslümanların koruyucusu olarak gören subaylar tarafından ihanet olarak nitelendirildi. Bu subaylar özellikle uçsuz-bucaksız çöllerde yaralı askerlerin öldürülmesini affetmediler.



Türk kamuoyu ise yabancı askerlerin kutsal topraklara girilmesine yardımcı olunmasını ve on binlerce Türk askerinin çölde ölümüne yol açılmasının şokunu uzun süre üzerinden atamadı.


Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Germiyanli mÜlkÜnÜn osmanli'ya vasiyeti
GERMIYANLI MÜLKÜNÜN OSMANLI'YA VASIYETI Daha öncehttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Osmanlilar'in himayesinde devletini idare...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:37 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO