Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


Seçenekler
İşte Atatürk'ün gerçek doğum tarihi
Alt 14-09-2011, 07:26 PM   #1 (permalink)
Standart İşte Atatürk'ün gerçek doğum tarihi

Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın yeğeni Sadık Öke Atatürk'ün ikizler burcu olduğunu ve 21 Mayıs'ta doğduğunu açıkladı.

Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın yeğeni Sadık Öke NTV'de Atatürk'ün ikizler burcu olduğunu ve 21 Mayıs'ta doğduğunu açıkladı

Latife Hanım ile Mustafa Kemal Atatürk'ün ilişkiyle ilgili bilgiler veren Ökeyanında getirdiği kalem ve yelpazenin öyküsünü de anlattı.

Sadık Öke konuşmasında Atatürk'ün doğum tarihini de açıkladı

Sadık Öke şunları söyledi: “Ben aslında küçük yeğeniyim. Kendisi anneannemin ablasıdır. Latife Teyzem 1899 doğumludur. Latife teyze olarak bildik. Üç kız üç erkek kardeştiler.

Mustafa Kemal İzmir’e girdiğinde kendisine ayrılan evi beğenmemiş. Düşman donanmasının menzilinde olduğu için tepede körfeze hakim bir yer istemiş.

Uşakzadelerin köşkü var demişler. Büyük annesi ve kızı var demişler. Buna rağmen Köşk’e gitmiş beğenmiş. Latife Teyzem o sırada evde değilmişaskerlere erzak ve sağlık malzemesi dağıtıyormuş. Eve gelince bakmış ki askerler orada. Giremezsin demişler girerim demiş. Faytonunu kendi kullanıyormuş içeriye girmiş.

Merdivende karşılaşmışlar. Demiş ki paşam şeref verdiniz elinizi öpeyim demiş. O şeref bize ait küçük hanım ben sizin elinizi öpeyim. Zira hanımların eli öpülür ben el öptürmem demiş. O sırada kalpağını çıkarmış. Amcası Halit Ziya Uşaklıgil’e yazdığı mektupta ‘Bir çift mavi göz ve altın sarısı saçlar gördüm’ demiş. ‘Altın bir hare gördüm’ dermiş.

Latife Teyzem bakmış ki Köşk çok karmakarışık. Yemekleri çalışanları ve uşakları bir düzene koymuş. O sırada paşa bir kalp spazmı geçirmiş. Gayrimüslim bir doktor çağrılmış. Doktor içki ve sigarayı yasak etmiş. Latife Teyzem bütün içkileri kilit altına aldırmış. Ve uşaklara da verilmeyecek diye talimat vermiş. Paşa daha yakından tanımak istemiş; getirin bakalım demiş. Rauf Bey’e ‘Karargah komutanlarının hanım olması daha doğruymuş daha iyi zapturap altına alıyorlarmış’ demiş. Ondan sonra onun sekreteri olmuş. Yabancı basını takip etmiş.

'BU KALEMLE Mİ YAZDINIZ?'

Bu kalem (yayında kalemi gösteriyor) İngilizlere yazılan notanın yazıldığı meşhur kalem. Dudaklarına götürüp öpüp geri verdiği kalem. Aşklarının başlangıcı diyebileceğimiz kalem.

Dışişleri Bakanı İngilizlerle savaşmak istemediği için sert bir nota yazmak istemiyormuş fakat Mustafa Kemal çok sert bir nota yazılmasını istiyormuş. Latife Teyzem ‘İzin verirseniz ben yazayım’ demiş. Atatürk İngilizce yazılacak yazabilir misiniz demiş yazarım paşam demiş. ‘24 saat içinde limanı terk etmezseniz sizi batırırım diye yazmış. Paşa çok beğenmiş. Bu kalemle mi yazdınız demiş kalemi öpüp geri vermiş. Bu kalemi müzeye bağışlamayı düşünüyorum.

KIRIK YELPAZENİN SIRRI

Bu yelpazeyi (kırık bir yelpaze çıkarıyor) güzel anlarda da kullanmış ama boşanmaya sebep olan kavgaları sırasında yere fırlatıldığı için kırılan bir yelpaze. Çok inatçı geri adım atmıyorlar. İkisi de ikizler burcu. Paşa 21 Mayıs doğumlu Latife Teyzem 17 Haziran doğumlu. Paşa ondan Türk kadınını görünce aşık olmuş ama demek ki biraz zor gelmiş.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 29-03-2017, 11:28 AM   #2 (permalink)
Standart Cevap: İşte Atatürk'ün gerçek doğum tarihi

Ellerinize sağlık paylaşımınız için çok teşekkürler.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Atatürk'ün Hayatı « Türkiye Tarihi
Gümrük memuru Ali Rıza Bey ile Zübeyde Hanım'ın oğlu olan Mustafa Kemalhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Selanik yakını) yaşadı. ...
Atatürk'ün Vasiyetnamesi « Türkiye Tarihi
T.c. Ankara 3. Sulh Hukuk Mahkemesi Sayi: 1938/95 T. Terk-i Hayat Eden Cumhurbaşkani Atatürk'ün 28.11.1938 Tarihinde Mahkememizde Açilan...
Atatürk'ün Vasiyetnamesi « Türkiye Tarihi
T.c. Ankara 3. Sulh Hukuk Mahkemesi Sayi: 1938/95 T. Terk-i Hayat Eden Cumhurbaşkani Atatürk'ün 28.11.1938 Tarihinde Mahkememizde Açilan...
Çocuğun Doğum Tarihi ve Doğum Şekli Alerji Riskinde Belirleyici
Suadiye Memorial Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel “ Çocukların doğum tarihi ve şeklinin alerjik hastalıklarla...
Atatürk'ün doğum günü
Horoskop, Astrolojik amaçla hesaplanıp, çizilen gök haritalarının özgün adıdır. Kişinin doğum anına göre çıkartıldığı için "Doğum Haritası"da...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 11:55 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO