Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » KÜLTÜR SANAT » Kitap , Dergi » Kitap Özetleri


Seçenekler
GAZAP ÜZÜMLERi Kitap Özeti
Alt 13-08-2007, 10:41 PM   #1 (permalink)
Standart GAZAP ÜZÜMLERi Kitap Özeti

JOHN STEINBECK
GAZAP ÜZÜMLERİ

Birini öldürdüğünden on yedi yıl hapse mahkum edilen,fakat dört sene sonra şartlı olarak serbest bırakılan Tom Joad,toz fırtınalarının çıplak hale getirdiği yollardan geçerek bir kamyon sırtında evine dönmektedir.Tom,daha sonra,tarlalar arasında yürürken ,yoldan geçen bir kamyonun tekerleklerinin fırlatıp attığı bir kaplumbağa görür. Kabuğuna yulaf ve arpa tohumları gömülmüş bu kaplumbağa, tekrar ayakları üzerine gelmeye çalışırken,bu tohumlardan bazılarını yere bırakır.Tom,kaplumbağayı cebine koyar.Hayvanın kabuğunda şimdi, başka bir yerde toprağa bırakılacak tohumlar vardır.Mücadele ve yeniden doğuşun bu simgesi,Tom’un gelişini-kendisini on sene önce vaftiz eden-Jim Casy ile buluşmasıyla bağlar. Jim dini inanışlarını kaybettiğini itiraf eder.Fakat insanlara yardım etmek için kendisine yeni bir yol bulacağını da kesinlikle söyler.
İkisi,beraberce hayat kalmamış,terk edilmiş Joad çiftliğine giderler. Diğer ortakçı çiftçiler gibi Joad’lar da kurumuş topraklarından ürün alamadıklarından ötürü,toprak ağasına borçlarını ödeyememiş ve bu yüzden çiftlikten atılmışlardır.Ekonomik güçlükler yüzünden pamuk yetiştirmeye mecbur kalan ortakçı çiftçiler,değişik ürün yetiştiremediklerinden, istemeyerek de olsa,bile bile toprağı yozlaştırmışlardır.Şimdi toprak sahipleri,iki ülkenin doğusundaki para babaları kendilerini sıkıştırmaktadırlar.Ürünü ortakçılarla paylaşmak istemezler.Ortakçıları topraktan atarak ve tek bir traktör kullanarak,sadece bir kişiye ücret ödeyecekler ve bütün ürünü kendilerine alacaklardır.Böylece ortakçılar evlerinden atılmalı; toprak,son parasına kurtulduktan sonra,bankacıları tatmin etmek için de satılmalıdır.Ne yapacağını bilemeyen,kızgınlık ve çaresizlik içinde bunalan ortakçı çiftçiler de,kimler olduklarını dahi bilmedikleri düşmanlarına karşı ümitsiz bir mücadele içindedirler.
Tom ve Jim,civardaki amcalarının yanında kalan ve ellerindeki beş on kuruşla,iş imkanlarının fazla olduğu söylenen California’ya gitmek üzere hazırlanan Joad ailesini bulurlar.Aile Jim Casyi’ de davet eder ve on üç kişi,kırık dökük,gıcırtılı bir kamyonla yola çıkarlar.Bu kamyonu alabilmek için Joad’lar tarım aletlerinden başka,hemen hemen bütün kişisel eşyalarını da satmışlardır.Kendilerine her zaman lazım olacak eşyalarını satarak elde ettikleri 200 doların hemen hemen yarısı,kamyonu satın almak için elden çıkarılır.Son dakikada büyükbaba gitmek istemez.Fakat aile,yaşlı adamı zorla sürükler,kamyona bindirir ve Joad ailesi Batıya doğru yola çıkar.
66 numaralı karayolu üzerinde giden kamyon,eyalet sınırına doğru yol almaktadır.Tom, sınırı geçtiği zaman hapishaneden tahliye edilmesinin şartını çiğnemiş olacağını bilir;fakat ailenin kendisine ihtiyacı olduğunu da bildiğinden onlarla kalmayı tercih eder.Eyalet sınırına varmadan,büyükbaba kalp krizi geçirerek ölür.Gömme işlemini normal yoldan yapmak için paraları olmadığından,Joad’lar büyükbabayı yol kenarında kazdıkları bir çukura gömerler.Dini ayini Casy yapar.Köhne bir otomobille aynı yolda giden Wilson adındaki iyi bir karı koca da Joad kervanına katılır. Yolda, benzin istasyonlarında ve yol kenarlarındaki hamburgercilerde herkes,insan dolu bu kamyonu hayretle süzer.Zaman zaman,şefkat hisleriyle hareket eden garson kızlar,onlara ucuz ekmek verir,kurabiye getirir.Fakat Batıya doğru yollarına devam ettikçe,halk,onları kuşku ve düşmanca tavırlarla karşılar.
Texas eyaletinde Wilson’ların otomobili bozulur.Baba Joad ve Tom, Anne Joad’a zaman yitirmemek için kamyonla yola devam etmelerini söylerler.Ailenin parçalanacağından endişe eden Anne Joad, ailenin parçalanmasına izin vermeyeceğini belirterek karşı gelir ve bunu söylerken elindeki krikoyu sallar.Kadın,Wilson’ların otomobili onarılıncaya kadar biraz ilerdeki bir kamp yerinde beklemeye razı olur.Artık buradan itibaren,zaman zaman ailenin azmini kıracak olaylara rağmen,kadının sarsılmaz inancı ailenin cesaretini ayakta tutar.Texas’tan ayrılmadan önce,California’dan dönen bir göçebe işçi,el ilanlarının halkı nasıl yanılttığını anlatır.Sözgelimi bir işyerinin sahibi 800 işçiye ihtiyacı olduğunu ilan eder.5000 kişi müracaat eder.Böylece karınları en fazla aç olan işçilerin en az para ile çalışacaklarından emin olan patron ücretleri azaltabildiği kadar azaltır.
Joad’lar,yollarına devam eder,New Mexico ve Arizona eyaletleri üzerinden California çölü sınırına ulaşırlar.Orada,Okie kelimesini ilk kez işitirler.Bu,Oklahoma göçebe işçilerine hakaret olarak kullanılan ve fazlalık.gereksiz varlık anlamına gelen bir kelimedir.Çöle girmeden biraz önce, nehrin kenarında,Noah aileyi terk eder.Gece konaklamak için dururlar. Şerifler onları tutuklamakla tehdit eder ve zararlı yaratıklarmış gibi davranırlar.Anne Joad bir şerifin muamelesine sinirlenir ve elindeki tava ile üzerine yürür.
Tom,Anne Joad ile şakalaşır ve ondan sonra da Noah’ın ayrıldığını söyler.Zaten büyükannenin,kendini bilemeyecek derecede aklını kaybetmesine ve kuvvetten düşmesine ve de Bayan Wilson’un hastalığına üzülen Anne Joad’ı,Noah’ın ayrılması daha çok sarsar.Bayan Wilson’un hastalığı yüzünden Wilson’lar yolculuğa devam edemeselerde Anne Joad,ailesini yine de kamyona bindirir ve yola koyulurlar.
Çölün öteki ucuna yaklaşırken,verimli topraklarıyla California vadisi önlerine açılır.Hepsi hayret,heyecan ve coşkunluk içindedirler.Fakat bu sırada,Anne Joad,geceleyin çölü geçtikleri sırada büyükannenin öldüğünü söyler.Gecikmelerinden korktuğu için sesini çıkartmamış,bütün gece ölü kadının yanında yatmıştır.Kamyonun bir köşesinde Connie ve Rose Sharon aşk yaparlar.Her şeye rağmen artık California’dadırlar.
Hooverville kampında Joad’lar bir çadır kurar ve Anne Joad ailenin işlerini düzene koymak için harekete geçer.Fakat iş yoktur.John Amca kendisini içkiye verir.Connie de gebe karısını terk eder.Şeriflerden biri, hepsine gözdağı verir ve bir kadına da ateş eder.Tom onun elindeki silahı alır ve tekmeleyerek bayıltır.Serbest bırakılma şartını ihlal eden Tom’un yeniden hapsedilmesini önlemek için Casy bütün suçu yüklenir ve polise gider.Amerikan Lejyonerlerinin kampı yakacakları öğrenilince,kamptan ayrılmaya karar verirler.Joad’lar kamptan ayrıldıkları sırada Tom,polislerin güneye gitmeleri için verdikleri emri dinlemez,kamyonu kuzeye sürer. Anne Joad,onu yatıştırır,onurlarından fedakarlık etmeyeceklerini ve halkın kendileri olduğunu söyleyerek,onları yollarından hiçbir şeyin geri çeviremeyeceğini belirtir.
Weedpatch denen bir hükümet kampında işler daha iyi gider. Kendilerine insan muamelesi yapılan ve saldırgan şeriflerden korunan göçebe işçiler burada bir kooperatif kurmuşlar ve çocukları okuma-yazma öğrenmiştir.İnsancıl,fakat her taraftan kuşatılmış bir işveren Tom’a iş verir ve kabadayıların,cumartesi gecesi yapılacak danslı eğlence sırasında zorluk çıkarmamaları için kendisini uyarır;kampta kalanlar,herhangi bir olay sırasında nasıl hareket edeceklerini planlarlar.Dans sırasında kabadayılar içeri girerken,silahlı şerifler kamp dışında isyan işaretinin verilmesini beklerler;çünkü kanun,onların ancak o zaman girebilmelerine izin vermektedir.İsyan işareti verilmez.Tom ve diğerleri olay çıkarmak isteyen kabadayıları,kaldırıp kaldırıp kampı çevreleyen çitin öte yanına fırlatmışlardır.Dans olaysız devam eder.
Aradan bir ay geçmesine rağmen Joad ailesinde,Tom dışında hiç kimse çalışmamıştır. Tom’un çalıştığı gün sayısı da sadece beştir.Anne Joad hiç olmazsa Baba Joad’ın yaşama şevk ve arzusunu kaybetmemesi için başka tarafa gitmelerinde ısrar eder.Kadın her şeyden önce aile bireyleri arasında en fazla sevdiği Tom’un,diğerlerine örnek olacak şekilde korunmasını ister.Joad’lar kuzeye hareket eder ve bir şeftali fidanlığının sahibi onlara iş verir. Adam her üç kova sağlam,lekelenmemiş şeftali için beş sent ödeyecektir.Bütün aile güneş batana kadar çalışır,fakat sadece bir dolar kazanırlar.İşin kötüsü çevredeki lokantaların fiyatları öylesine yüksektir ki bir dolarla doğru dürüst bir yemek bile yiyemeyeceklerini görürler.
Tom o gece gizlice kamptan çıkar.Kamp dışındaki silahlı bekçiler, kamptaki meyve toplayıcılarını dış tahrikçilerden koruduklarını söylerler. Tarlalar arasındaki bir çadırda Tom,Jim Casy’i görür.Casy,şimdi liderdir. Çiftlik ve bahçe sahiplerinin işçi ücretlerini indirmek için kullandıkları yolları engellemeye çalışan bir grev düzenleyicisidir.Tom ve Jim konuşurlarken,yakınlarda sesler işitirler ve birdenbire yüzlerine ışık tutulur.İki kişi Casy’nin üzerine atlar.Bir tanesi elindeki kazma sapını Casy’nin kafasına indirir.Tom,adamın elindeki sopayı alır ve kafasına vurur.Olay yerinden kaçan Tom,kimseye görünmeden Joad ailesinin kaldığı çaldığı çadıra girer.Olup bitenleri aile bireylerine anlatır ve ayrılması gerektiğinde ısrar eder.Joad Anne ve doğurmak üzere olan Rose Sharon;kalması için Tom’a yalvarırlar. Tom sonunda kalmaya razı olur.
Çalıştıkları yerde ücret iyice düşürülmüş,üç kova şeftali için verilecek para iki buçuk sente indirilmiştir.genç Winfield açlıktan bayılır ve polisler de Tom’un üzerini ararlar.Çılgına dönen Joad’lar,Tom’u iki yatak şiltesi arasında gizleyerek kamptan ayrılırlar.Aile kuzeye doğru devam eder.Bir pamuk kampına vardıklarında kendilerine bir tren vagonunda kalmaları söylenir.Yüzü hala şişkin olan Tom,bir su yatağında saklanır.Bir çocuk kavgası sırasında,Ruthie bir çocuğa ağabeyinin bir şerifi öldürdüğünü gururla anlatır.Bunu duyan Anne Joad,Tom’a kaçmasını söyler.Tom,Anne Joad’a Jim Cay’nin görevini devam ettireceğini belirtir. Endişe içindeki Anne Joad,Tom’u kaçması konusunda ikna eder ve biraz da para verir.Tom işlerini yoluna koyduktan sonra parayı ödeyeceğine dair söz verir ve kaçar.
Baba Joad ise,ailesinin yönetiminin elinden kaçtığını hisseder.Daha da kötüsü Baba Joad aileyi yönetmek de istemez.Joad’lar kısa bir süre daha pamuk toplamaya devam ederler. Sağanak halinde yağan mevsim yağmuru bu işe son verir.İşçiler arasında hastalık baş gösterir.Onur ve gururun yerini hırsızlık ve dilencilik alır.Yerli Californialılar göçebe işçilere eskisinden de çok düşmanlık beslerler;polisin Okie’leri dövmesini ve eyaletten sürmesini isterler.Baskı altındaki bu göçebe işçilerin hissettikleri gazap onları bir arada tutar.
Hayatın ve ölümün karşıt noktası,kaplumbağa ve tohumun imajını yansıtır.Yağan sağanak yağmurlar suların yükselmesine neden olur. Erkekler yükselen suları önlemek için setler kazarken,Rose Sharon vagonda çocuğunu doğurur.Bebek ölü doğmuştur.Taşan sular vagona doğru yükselirken Baba ve Anne Joad ,Rose Sharon’u kuru bir samanlığa götürürler. Orada yaşlı bir çiftçinin açlıktan ölmek üzere olduğunu görürler.Bu adamın yanına yatan Rose Sharon süt dolu göğüslerini hastaya uzatarak ona meme vermeye çalışır.Onu ölümden kurtarır.

ESER HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİM
Gazap Üzümleri çok sürükleyici,aynı zamanda çok akıcı bir roman. Kitap okuyucuyu içine alıyor ve kitabı elinizden bırakamıyorsunuz.Belki sırf bu yüzden kitabı,uzunluğuna rağmen,üç günde bitirdim.Kitabı çok beğendim ve herkese tavsiye ederim.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 23-01-2010, 02:52 PM   #2 (permalink)
Standart Cevap: GAZAP ÜZÜMLERi Kitap Özeti

BU NE GÜZEL BİR KİTAP ÇOK BEĞENDİMUMARIM SINAVDA İYİ NOT ALIRIM
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 22-03-2011, 05:15 PM   #3 (permalink)
Misafir
Standart Cevap: GAZAP ÜZÜMLERi Kitap Özeti

kitabı sene başında okumuştum hatırlamama yardımcı oldu teşekkürler
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-06-2011, 08:58 AM   #4 (permalink)
burcu Z...
Standart Cevap: GAZAP ÜZÜMLERi Kitap Özeti

bu kitabı çok beğendim...
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 03-12-2011, 06:36 PM   #5 (permalink)
Misafir
Unhappy Cevap: GAZAP ÜZÜMLERi Kitap Özeti

gazap üzümleri kitabında sırasıyla kim ölüyor bana yardımcı olurmusunuz?yazılı sorumuz buydu?
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 30-11-2012, 09:02 PM   #6 (permalink)
Misafir
Talking Cevap: GAZAP ÜZÜMLERi Kitap Özeti

genç yaşlı,kadın,erkek binlerce emekçinin verimli topraklara yolculuğunu ve bir ulusun yaşadığı dönüşümü işleyen bu roman,aynı zamanda iyi bir yaşam düşüyle Oklahoma'dan kalkıp Kalifornaya'ya doğru yola çıkan Joad ailesinin öyküsüdür.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 30-11-2012, 09:10 PM   #7 (permalink)
LordHacker
Thumbs up Cevap: GAZAP ÜZÜMLERi Kitap Özeti

GAZAP ÜZÜMLERİ (Kitap özeti)
Ailenin büyük oğlu Tom Joad cezaevinden çıkınca ailesinin yanına döner. Ancak ailesini bulamaz. Çünkü Joad ailesinin yaşadığı ve çalıştığı toprakların sahibi makineli tarıma geçtiği için, artık Joad ailesine ihtiyacı kalmamıştır ve Joad ailesini topraklarından çıkarmıştır. Tom Joad bunu, kendisini de vaftiz etmiş olan köylerinin eski papazı Casy’den öğrenir. Papaz Casy, Tom Joad’a ailesinin John amcasının çiftliğine gittiğini de söyler. Tom, Casy’yide yanına alarak amcasının çiftliğine gider.
Tom çiftliğe vardığında ailesine yolculuk telaşı içinde hazırlık yaparken görür. Bu telaş, Joad ailesinin, makineli tarıma geçilmesiyle birlikte kovuldukları bu toprakları terk edip California’ya yapacakları yolculuğun telaşıdır. Tom önce bu yolculuğa karşı çıkar, ancak anne Joad, Tom’u artık bu topraklarda yaşamalarının imkânsız olduğuna ve yaşamak için gerekli ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini düşündüğü California’ya gitmeye ikna eder. Çünkü California toprakları verimlidir ve meyve bahçerinde çalıştırılmak üzere yüzlerce hatta binlerce işçi alınacağına dair ilanlar dağıtılmaktadır.
Joad’lar, kalabalık bir aile oldukları için hep birlikte çalışırlarsa kısa sürede California’da yerleşik hayatı geçeceklerine inanmaktadırlar. Bu düşünceyle California yolculuğuna başlayan Joad ailesi, yola henüz çıkmışken ilk firesini verir. Dede Joad ölür.
Üçüncü oğul Al’ın kullandığı 2. el kamyonetle yapılan California yolculuğu, havanın çok sıcak ve kuru olması ve kamyonetin hızının da çok düşük olması yolculuğu uzattıkça uzatıyor ve çekilmez bir hale getiriyordu. Artık California yolculuğunun Joad ailesini kurtaracağına olan inanç kırılmıştı.
Bu inancın kırıldığına dair ilk somut hareket ikinci oğul Noah’tan geldi. Noah, anne Joad’ın bütün ısrarlarına rağmen aile yol üzerindeki bir nehrin kenarında dinlenmeye çekildiğinde Noah artık yola devam etmeyeceğini, nehir boyunca yürüyeceğini, böylece nehrin kendisini verimli bir toprak parçasına götüreceğini söyleyerek aileden ayrılır.
Yaşadıkları topraklardan çıkarıldıkları günden itibaren çatırdayan Joad ailesi anne Joad’ın aileyi bir arada tutmak için gösterdiği bütün gayretlere rağmen, Joad ailesi dağılmaya başlar.
Noah’ın ayrılmasına rağmen aile yola devam edip, bir an önce California’ya varmak zorundaydı. Çünkü hamile olan büyük kız Rose Of Sharon ve kocası Connie bu yolculuktan sıkılmışlardı. Hatta Connie karısı Sharon’a geçtikleri şehirlerden birinde eyleşmeyi (kalmayı) orada bir iş bulup kendisine iyi bir hayat yaşatacağını söylüyordu.
Ailesine çok bağlı olan Sharon ise aileden ayrılmak istemiyordu. Bunun üzerine Connie, Sharon’a kendisini daha sonra bulabileceğini söyleyerek aileden ayrılır. Bu Joad ailesinin kaybettiği üçüncü aile bireyidir. Bütün bunlara rağmen California’ya giden aile hayal kırıklığına uğrar. Çünkü California’da umduklarını bulamadıkları gibi, beklediklerinden de çok daha kötüsüyle karşılaşmışlardır. Zira dağıtılan iş ilanları gerçek dışıdır. Şöyle ki on işçiye ihtiyacı olan bir işveren, yirmi işçiye ihtiyacım var diye ilan vererek, bölgedeki emek gücünde talep fazlası oluşturup işgücü ücretini düşürmektedir. Böylece daha fazla kar etmektedir. Değişik yerlerden göç etmiş işçiler ise çaresiz karın tokluğuna çalışmaktadırlar.
Görüldüğü gibi kapitalizm (modernizm) iki ucu dikenli değnek misali insanları yaşadıkları topraklardan uzaklaştırdığı gibi kurtuluş olarak gördüğü için göç ettikleri topraklarda da rahat bırakmamaktadır.
Çünkü kapitalizmin temelinde bencillik (hep banacılık) vardır. Bencilliğin hâkim olduğu bir dünyada ise insanların mutlu olmaları imkânsızdır.
Bu romanda yazar, hızlı bir sanayileşme süreci yaşayan Amerikan toplumunda, toprağa bağlı yaşamaya alışmış büyük bir ailenin değişim rüzgârları karşısında acımasızca savruluşunu ve tükenişini anlatmaktadır. Başka bir deyişle, bu roman, ayakta kalma mücadelesi veren insanların destanıdır. Ne var ki, vahşi kapitalizmin kurallarına direnmek pek kolay bir şey değildir. Güçsüz, örgütsüz insanların yaşamları tıpkı kasırga önünde oradan oraya savrulan bir yaprak gibidir. Böylesine bir fırtına karşısında insanlar bir yerlere tutunabilmek için birbirlerini ezerler.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Tutulma,Stephenie Meyer,Tutulma Kitap Özeti (Twilight 3. Kitap)
http://i200.photobucket.com/albums/aa136/O2GG3/421976916_f0f2b2f696_o.jpg "Edward'ın hoş sesi arkamdaydı.Ben onun yavaşça veranda...
Gazap Üzümleri Kitap özeti
Oklahama toprakları üzerinde yaşayan köylüler ektikleri ürünlerin yeşermesihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif gelişmesi için bahar...
Dua kitap özeti
Dua kitap özeti Bu bölüm yukarıda belirttiğimiz gibi M. Akif AK’ın daha önce yayınlanmış yazısından önsöz olarak alınmıştır....
Sodom ve Gomore Özeti kitap özeti
Sodom ve Gomore Özeti kitap özeti Birinci Dünya Savaşı henüz sona ermiştir.Osmanlı İmparatorluğu da bu felaketten payını almış ve ülkenin...
Bye Bye Türkçe kitap özeti
Oktay Sinanoğlu’nun Türkçe ile ilgili makalehttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif aşağıdaki ana başlıklardan oluşmaktadır. Bir New...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 12:44 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO