Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » KÜLTÜR SANAT » Kitap , Dergi » Kitap Özetleri


Seçenekler
AL YAZMALIM SELVi BOYLUM - CENGİZ AYTMATOV Kitap Özeti
Alt 13-08-2007, 10:38 PM   #1 (permalink)
Standart AL YAZMALIM SELVi BOYLUM - CENGİZ AYTMATOV Kitap Özeti

Eserin konusu bir genç kız ile bir tır şoförünün arasında geçen aşktır.Anafikri ise;emek olmadan sevginin olmayacağı,sevginin emek olduğudur.

KİTAP ÖZETİ
Eser yazarın gazetecilik yaptığı yıllarda Narın’dayken Frunze’ye geçmek istemesiyle başlıyor.Fakat Frunze’ye acele gitmek istediği için yoldan geçen bir kamyonete binmek istemektedir.İlyas’ın kamyonetine binmek ister fakat İlyas arabaya kimseyi alamayacağını söyler.Yazar nedenini merak etse de olayın üzerine fazla düşmez.

Yazar daha sonraki bir zamanda Oş’a trenle giderken,trende İlyas’a rastlar.Ve İlyas ile birbirlerini anımsarlar ve tanışırlar.İlyas yazara arabaya onu almayaşının sebebini anlatmaya başlar.

Bundan sonra Asyel ile İlyas’ın hikayesi başlar.İlyas askerden yeni dönmüştür ve arkadaşı olan Alibek’in yanında Tiyen-Şanlar’da bir ulaştırma merkezinde çalışmaya başlar.Daha sonra birgün bir köye iş için gider ve orada Asyel’i görür.Ve zamanla köye gel-git birbirlerini severler.Fakat Asyel evlenmek üzeredir.Bunun üzerine İlyas Asyel’i kaçırır.

Daha sonra Samet adında bir oğulları olur.Fakat daha sonra İlyas’ın hırsı ve ve gururu yüzünden Asel ile aralar açılır.İlyas daha önce yaptığı gibi kamyonuna römork bağlayarak Tiyen-Şan’lardan geçebileceğini kanıtlamak ister.Ve işyerindeki arkadaşlarıyla,en yakın arkadaşı Alibek ile bu olay yüzünden arası açılır.Ve yolu geçememesi nedeniyle iyice ipler kopar.İlyas evinden iyice uzaklaşır.Zamanını Kadiça adında işyerinde çalışan bir kadınla geçirmeye başlar.Asel bunu çok geçmeden öğrenir.Oğlunu da alarak İlyas’ı terkeder.

İlyas Asel’i arar fakat bulamaz. Kadiça ile yaşamaya başlar.Bu sırada Asyelş ise nereye gittiğini bilmeden yola çıkar.Yolculuk sırasında Baytemir adında bir adamla tanışır.Baytemir Asel’e yardım eder,ona kalacak yer sağlar,evinin kapılarını Asel’e açar.Baytemir Samet’i kendi çocuğu gibi sever.Asel’i de sevmektedir.

Bu sırada İlyas Kadiça ile birlikte Anarhay’a yerleşir ve orda yaşamaya başlar.Fakat daha sonra İlyas Asel’i bir türlü unutamaz ve Kadiça’yı da bir türlü sevememektedir.Ve Tiyen-Şanlar’a geri dönmeye karar verir.Eski işine geri döner.Ve bir gün yine alkollü olduğu bir sıra kaza yapar.Onu Baytemir kurtarır ve evine getirir.Fakat Baytemir’in hiçbirşeyden haberi yoktur.Fakat daha sonra anlar.Ama ne Asel’e ne de İlyas’a bir şey söyler.Onların kendi kararlarını kendilerinin vermesini ister.İlyas ise hergün oğlunu Asel’den ve Baytemir’den habersiz görmektedir.Ve bir gün Samet’i kaçırmaya karar verir.Fakat oğlunun baba olarak Baytemir’i bilmesi ve ondan ayrılmak istememesi,Asel’in de artık ona geri dönmeyeceğini bilmesi onu mahveder.Aşkına,Tiyen-Şan Dağlarına ,Işık Göl’e veda ederek Pamirler’e yeni bir hayata gider.Fakat aşkını hiçbir zaman unutamayacağını bilmektedir.


İÇ YAPI
Yazar hikayeyi ilk önce kendi ağzından anlatmış,daha sonra İlyas’ın ağzından ve daha sonra da Baytemir’in ağzından anlatmıştır.

Yazar hikayeyi anlatırken objektif bir tutum içerisindedir.Olayları,kahrama nlarının ağzından olduğu gibi yorum yapmadan anlatmaktadır.

İTİBARİ YAPI
Hikayede canlı figürler İlyas,Asel,Samet,Baytemir,Kadi ça,Alibek,Asel’in annesi,Asel’in kardeşi,Cantay ‘dır.

Cansız figürler ise tren,Asel ile İlyas’ın oturdukları ev,İlyas’ın işyeridir.

İLYAS:Genç ve esmerdir.Bitişik gür kaşları vardır.Hikayenin sonuna doğru yüzünüm zayıfladığından,alnında kırışıklıklar oluştuğundan bahsedilmektedir.İnatçı ve hırslıdır.Fakat bu hırsları zaman zaman onun başına dert açmaktadır.Sorumsuz,günü gününe yaşayan bir insandır.

ASEL:Uzun ince bir kızdır.Dalgalı ince saçları vardır.Sert bakışlı,tatlı yüzlü bir kızdır.İlyas ile ilk karşılaştığında ayaklarında lastik çizmeler,sırtında da babasının ceketi vardır.Hikayede pasif bir karakter olarak
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 12-05-2009, 04:17 PM   #2 (permalink)
Standart Cevap: AL YAZMALIM SELVi BOYLUM - CENGİZ AYTMATOV Kitap Özeti

MRB... SELVİ BOYLUM AL YAZMALIM'I ÖZETLEYEN ARKADAŞI NERDN BULABİLİRİM???BULABİLİR MİYİM?? BULMAM LAZIM ACİL!!! ÇOK ACİL!! ÇÜNKÜ KİTABI OKUYACAK VAKTİM YOK! LÜTFENN BULABİLEYİMMM..
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 02-01-2010, 07:42 PM   #3 (permalink)
Standart Cevap: AL YAZMALIM SELVi BOYLUM - CENGİZ AYTMATOV Kitap Özeti

hani devamı
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
BEYAZ GEMi - CENGİZ AYTMATOV Kitap Özeti
Beyaz Gemi Aytmatov bu romanıyla edebiyat aleminde geniş yankı uyandırmış, eseri çok tartışılmıştır. Önce Rusça yazılan roman Kırgızca’ya sonradan...
Beyaz Gemi Romanının Özeti / CENGİZ AYTMATOV
Beyaz Gemi Cengiz Aytmatov 1. BEYAZ GEMİ ROMANININ KONUSU: Romanhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif gerçek hayatında...
KorkunÇ Yillar -Cengİz DaĞci-kitap özeti
KorkunÇ Yillar -Cengİz DaĞci-kitap özeti Olaylar İtalya’da Sadık ve Cengiz’in bir akşam sohbeti esnasında doğuyor.Sadık 1930-1940’lı...
Selvi Boylum
Selvi boylum al yanaklım Dudu dillim bal dudaklım Gönlümü kaptırdım sana Gitme sende kalır aklım
Selvi Boylum
Selvi boylum ela gozlum Kara kasli sirma saclim Tatli dilli guler yuzlum Nazli yarim ne haldesin

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 09:00 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO