Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » KÜLTÜR SANAT » Kitap , Dergi » Kitap Özetleri


Seçenekler
Binbir Gece Masalları kitap özeti
Alt 08-01-2010, 03:54 PM   #1 (permalink)
Standart Binbir Gece Masalları kitap özeti

Binbir Gece Masalları kitap özeti

Binbir Gece Masalları

Binbir Gece Masalları (Arapça: كتاب ألف ليلة و ليلة Kitāb ‘Alf Layla wa-Layla Farsça: هزار و یک شب Hazâr-o Yak Šab) Orta Çağ’da kaleme alınmış Orta Doğu kökenli bir edebi eserdir. Şehrazad tarafından hükümdar kocasına anlatılan hikayelerden oluşur.


Şehrazad eşi Hükümdar Şehriyar’a hikaye anlatırken

Tarihçe

8. yüzyılda Arap Abbasi Halifesi Harun Reşid zamanında Bağdat önemli bir kozmopolit şehirdi. Şehir İran eserin ve ihtiva ettiği hikayelerin bir kısmının daha önceden Batı’ya geldiği düşünülmektedir.

~~~~~~

Konusu

Hikayeye göre Fars kralı Şehriyar “Hindistan ile Çin” arasındaki bir adada hüküm sürer (eserin daha sonraki biçimlerinde bunun yerine Şehriyar’ın Hint ve Çin’de egemenlik sürdüğü yazar). Şehriyar karısının kendisini aldattığını öğrenir ve öfkelenir Şehrazad’ın sadakatine inanmıştır. Böylece önceki emrini de kaldırır.


“Sultan Şehrazad’ı Affederken” Arthur Boyd Houghton.

Eserde bulunan hikayeler çeşitlidir; şiir eserdeki birçok hikayede göze çarpan baş karakter Abbasi Halifesi Harun Reşid’dir.

Bazen Şehrazad’ın anlattığı bir hikayede geçen bir kahramanın kendine has bir hikayesi ve o hikayenin de içinde farklı bir hikaye olabilir. Böylece eserdeki hikayeler zengin biçimde farklı tabakalardan oluşur.

Popüler kültürü de etkileyen eser benzer edebi eserlerin yazılmasına ilham kaynağı olmuştur.

~~~~~~~~~~~~~

Farklı Basımları

Eserin ilk Avrupa sürümü büyük bir ihtimalle çevirinin yapıldığı Arapça nüshada bulunmayan fakat çevirmen tarafından bilinen bazı Arapça hikayeleri de içermekteydi.

850 yılı civarında ortaya çıkan Arapça derleme eserdeki tüm hikayeleri okuyan kişinin delireceğine dair bir efsane ortaya çıkmıştır.

Eser geleneksel Fars Marunî bir masalcıdan duyduğunu yazmıştır.

İngilizce’ye çevirisi Sir Richard Burton tarafından The Arabian Nights olarak yapılmıştır. Kendinden evvelkilerden farklı olarak bu çeviri özgün malzemeyi sansürlememiştir. İngiltere tarihinin muhafazakar Victoria döneminde yayımlanmasına rağmen bu çeviri kaynağında bulunan erotik incelikleri ve cinsel tasvirleri içermektedir. Bu çevirinin yanı sıra Fransa’daki Bibliothèque Nationale’de bulunan 14. yüzyıldan kalma bir Suriye el yazmasından Hüssain Haddawy’nin yaptığı Arapça derlemedir.

~~~~~~~~~~~~

Uyarlamalar

Televizyon ve Sinema

Binbir Gece Masalları’nın televizyon ve sinemaya pek çok uyarlaması olmuştur. Bunların asıl öykülere olan bağlılığı çok değişken olmuştur. Fritz Lang’in 1921 yapımı Der Müde Tod Binbir Gece Masalları’ndan etkilenmişlerdir.

Hollywood’un Binbir Gece Masalları’na dayandırılmış ilk konulu filmi 1942 yapımı Arabian Nights’dır. Başrollerde Şehrazad rolünde Maria Mon¤¤¤ Ali Ben Ali rolünde Sabu Dastagır ve Harun Reşid rolünde Jon Hall vardır. Filmin konusunun Binbir Gece Masalları ile hemen hiçbir ilgisi yoktur. Filimde Şehrazat Halife Harun Reşid’i devirip kardeşiyle evlenmek isteyen bir dansözdür. Şehrazadın ilk suikast girişimi başarısızlığa uğrar ve esir olarak satılmasının ardından pek çok macera gelişir. Maria Mon¤¤¤ ve Jon Hall 1944 yapımı Ali Baba ve Kırk Haramiler’de de rol almışlardır.

1980′li yıllarda Şehrazat rolünde Annette Haven ve Şehriyar rolünde John Leslie’nin oynadığı 1001 Erotic Nights bütçesi milyon doları aşan ilk porno filim olarak sayılır.

Binbir Gece masalları’ın en başarılı sinema uyarlaması 1992 Walt Disney yapımı çizgi filim Aladdin sayılabilir. Filimde Scott Weinger ve Robin Williams seslendirmişlerdir. Bu filmin devamları ve televizyon serileri onu izlemiştir.

Sinbad’in yolculukları televizyon ve sinemaya birkaç kere uyarlanmıştır seslendirmesini Brad Pitt ve Catherine Zeta-Jones’un yaptığı animasyon Sinbad: Legend of the Seven Seas olmak üzere. 1958 yapımı The Seventh Voyage of Sinbad en meşhur Sinbad filmi olabilir.

İngilizce olmayan uyarlamalar arasında çeşitli Hint (Bollywood) yapımları ve 1990 yapımı Fransız Les 1001 nuits sayılabilir.

Televizyon ve sinema uyarlamaları arasında aslına en sadık kalmış olanı 2000 yılında Amerikan ABC ve İngiliz BBC kanallarında gösterilen Arabian Nights dizisi olabilir. Emmy ödülünü alan bu iki bölümlük dizide Şehrazat rolünde Mili Avital Sahriyar rolünde Dougray Scott oynamışlardır.

Müzik

Rus bestecisi Nikolai Rimsky-Korsakov “Genç Prens ve Prenses” ve “Bağdat’ta Şenlik”.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Binbir Gece Masalları
Binbir Gece Masalları Binbir Gece Masalları (Arapça: كتاب ألف ليلة و ليلة Kitāb 'Alf Layla...
Yeşil Gece kitap özeti
Yeşil Gece kitap özeti Şahin Efendinin babası öldükten sonrahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif onu hasta edecek kadar bir olay...
Binbir Gece Masalları
Binbir Gece Masalları Binbir Gece Masalları (Arapça: كتاب ألف ليلة و ليلة Kitāb 'Alf Layla...
Binbir Gece Masalları
Binbir Gece Masalları Binbir Gece Masalları (Arapça: كتاب ألف ليلة و ليلة Kitāb 'Alf Layla...
Binbir Gece Masalları ile Mısır
Doğa Turizmhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Binbir Gece Masalları gezilerinin ilkini 21-28 Mart tarihleri arasında Mısır'a...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 07:02 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO