Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » KÜLTÜR SANAT » Kitap , Dergi


Seçenekler
Erkan Kara-Zaman Kesikleri
Alt 15-10-2011, 03:43 PM   #1 (permalink)
Standart Erkan Kara-Zaman Kesikleri


Erkan Kara'nın “Hüzzam Peyke” ve “Nar Meseli”nin ardından yayımladığı üçüncü şiir kitabı “Zaman Kesikleri” çıktı. “Mühür Kitaplığı”ndan çıkan bu kitap, şairin son dönemde “Yedi İklim”, “Mühür” vb. muhtelif dergilerde yayımlanan ürünlerini kapsıyor. Şiirini tasavvuf merkezli bir terminolojiden beslenerek yazan Erkan Kara; kitap isimlerinden de anlaşılacağı gibi divan şiiriyle, Yahya Kemal, Tanpınar ve Hilmi Yavuz gibi geleneğe farklı perspektiflerden yaklaşan şairlerle de yakın ilişkiler kuruyor. Doğrusu, Erkan Kara’nın oldukça ilginç bir şiir serüveni var. Pek çok şaire nazaran şiir yayımlamaya geç sayılabilecek bir yaşta, 64 doğumlu olmasına rağmen 2003’te başlayan Kara, süreç içerisinde yayımladığı nitelikli şiirlerle şiirin “gençlik sanatı” olduğu algısına da müdahale etmiş oldu. Üstelik “Hüzzam Peyke”, “Nar Meseli” ve “Zaman Kesikleri” arasındaki istikrarlı nitelik artışı da, şairin şiire tesadüfen değil, varoluşsal bir tutkuyla bağlandığının ve gerçek bir poetik aşka sahip olduğunun göstergesi.

Üst dilden seslenmenin riskleri de vardır!

Erkan Kara, şiirini ontolojik bir düzlemde kuruyor ve mistik bir atmosfer yaratarak insanın Allah ve evrenle olan ilişkilerini irdelemeyi deniyor. Geleneksel öğretilerle hesaplaşmadan yapıyor bunu Erkan Kara, yani binlerce yıllık kültürel birikimi pek sorgulamıyor; bu durumu, şairin kendini kültürel planda bir temellendirme çabası olarak algılayabiliriz. Ancak Erkan Kara, önceki iki kitabıyla bu temeli zaten kurmuştu. Umarız, yeni şiirlerinde sorgulamalara girişip şiirini daha bir iddialı kılmayı dener. Zira şair, belli bir noktadan sonra “Ey yeşil sarıklı ulu hocalar bana bunu öğretmediniz” (Sezai Karakoç) diyebilmelidir. Öte yandan, şairin sözünü ettiğimiz ontolojik düzlemde “üst-dil” oluşturarak seslenmesi ve bu seslenmeyi gerçekleştirirken yer yer dikte edici bir söylem edinmesi, okuru uzaklaştırıcı bir sebebe dönüşebilir. Şu üçlüğü inceleyelim:

aşkın yaşamına dahil ol. artık.

aklın hayatından çık.

‘yüksek’ bir ilişkiye gir âlem ile

İlk iki mısra güzel. İfade gücü ve “ık” tam kafiyesiyle sağlanan kararlı tonlama, aşk ve aklı somutlamada gösterilen başarı, bu iki mısradaki estetik niteliğin emir kiplerindeki içtenlikle birleşmesi; şiire görkem katıyor ve Erkan Kara’nın poetik imkanlarını da ortaya koyuyor. Ancak, bunlardan sonra gelen “’yüksek bir ilişkiye gir âlem ile” mısraı didaktik bir unsur olarak-didaktiklik bir yana, şiiriyeti eksik bir ifade yüksek- şiirde fazla duruyor sanki, ilk iki mısra da şairin problemini ortaya koyması için yeterli olabilirdi.

Ya toplumsal sözler?

Kanımca, Erkan Kara şiirinin gerçek gücü, toplumsal eleştirilerin yoğunlaştığı ve şairin gündelik dile yaklaştığı yerlerde ortaya çıkıyor. Şairimiz her ne kadar buna pek yaklaşmamış olsa da, önümüzdeki süreçte, okurları ondan bu tatta şiirler bekleyecektir.

Erkan Kara’nın yeni şiirlerini merakla bekliyoruz. Günümüz şiiri içerisinde farklı bir ses çünkü. (Aykut Nasip Kelebek)


(VİDEO İZLE) Şair Erkan Kara 'nın yeni çıkan üçüncü kitabı ''Zaman Kesikleri'' nden ''Aşk'' isimli şiiri
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Erkan Kara - Aşk
(VİDEO İZLE) Şair Erkan Kara 'nın yeni çıkan üçüncü kitabı ''Zaman Kesikleri'' nden ''Aşk'' isimli şiiri H1rgf3Sg1wo 2000 Sonrası yayımladığı...
Erkan Kara-Hüzzam Peyke
BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA GÜZELDİR Duygu yoğunluğundaki devingenlikle kendini dirimliğe atarken :Ritim...
Erkan Petekkaya - Erkan Petekkaya Resimleri - Resimlerle Erkan Petekkaya
http://img95.imageshack.us/img95/6542/195si.jpg http://img95.imageshack.us/img95/548/273pj.jpg
Erkan Mumcu Kimdir - Erkan Mumcu Hakkinda ( 1963)
Erkan Mumcu 1963 yılında Isparta'nın Yalvaç ilçesinde doğdu. Baba adı Süleyman, ana adı Cemile. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 06:19 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO