Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » KÜLTÜR SANAT » Kitap , Dergi


Seçenekler
Tür Resmi - Gündelik Yaşam Resmi - Hakkında
Alt 14-01-2010, 11:32 PM   #1 (permalink)
Standart Tür Resmi - Gündelik Yaşam Resmi - Hakkında

Tür Resmi - Gündelik Yaşam Resmi - Hakkında[/b]Tür Resmi

Tür resmi
ya da janr resmi ya da genre resmi ya da günlük yaşam resmi (İngilizce: Genre Painting hayal ürünü ya da romantik olabiliyordu.Tarihi

Bruegel'in Köylü Düğünü isimli eseri tür resminin önemli örneklerinden biridir. (1568) Bu eserde resmin anlatım zenginliği ve gözlem gücünün büyüklüğü kadar ressamın tabloyu ne kalabalık ne de karışık görünmeyecek şekilde düzenlemesi de dikkat çekicidir.

Tür resminin örneklerini veren en önemli ressamlardan biri yaşamı hakkında çok az detay bilinen Flaman sanatçı Yaşlı Pieter Bruegel'dir (1525 - 1569). Köy ve köylü temalı nükteli eserler ürettiği için çoğunlukla ressamın da köylü zannedilmesine karşı çıkan Ernst Hans Gombrich Bruegel'in bir kentli olduğunu ileri sürdü. Bunun sebebi olarak da sanatçının yaşadığı çağda cahil taşralı insanları bir eğlence aracı olarak görmenin gelenek olmasını öne sürdü. Gombrich'e göre Bruegel'in köylülere bakışı Shakespeare'inkine çok benziyordu.

Bruegel Rembrandt hariç tarih resminden uzaklaştı.Jan Steen on yedinci yüzyılda tür resminin önemli temsilcilerinden biri oldu.

Bu tarzın on yedinci yüzyıldaki en önemli isimlerinden biri Jan Steen oldu. Ressamlık mesleğinden kazandığıyla geçinemeyen Steen bu yüzden bir meyhane de işletiyordu. Bu işi sebebiyle de sık sık eğlenen insanları ve komik tipleri gözlemleme fırsatı buldu ve yaşamdan keyif alan neşeli havaya sahip eserler çizdi.

Rembrandt'tan bir kuşak sonra doğan Jan Vermeer (1632-1675) çoğunlukla tipik bir Hollanda evinde duran sıradan figürleri işledi. Vermeer ile birlikte tür resmi mizahi olmaktan kurtuldu. On yedinci yüzyıl boyunca tür resmi çizen diğer Hollandalı ressamlar arasında Adriaen ve Isaac van Ostade Aelbert Cuyp ve Pieter De Hooch vardır.

Louis le Nain Fransa'da tür resmini on yedinci yüzılda geliştiren önemli bir isim oldu. On sekizinci yüzyılda bu tarza olan ilgi Watteau ve Fragonard'ın romantik ve Chardin'nin realist tablolarıyla canlandı.

İngiltere'de ise William Hogarth (1697-1764) sosyal eleştiriyle ahlak derslerini birleştiren William Holman Hunt ve Dante Gabriel Rossetti gibi isimlerdi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk tür ressamı bir Alman göçmeni olan John Lewis Krimmel oldu. Krimmel 1812-1821 tarihleri arasında Wilkie and Hogarth'tan öğrendiklerini Philadelphia'nın günlük yaşamını mizahi bir şekilde betimlerken kullandı.Jan Vermeer 1658-1660


Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Resmi Daire Rüya Tabiri (Rüyada Resmi Daire Görmek)
Rüyada Resmi Daire Görmek Rüyada bir resmi dairede bulunduğunuzu görmekhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif hükümetle aranızdaki...
Uygur Türklerinde Gündelik Yaşam (resimli)
TÜRK SAÇ ÖRGÜLERİ http://www.turkleronline.com/images/Resim_Galerisi/saclar/saclar1buyuk.jpg Uygurlar'da çeşitli düz saçlar ...
Uygur Türklerinde Gündelik Yaşam -2-
İdikut'ta bir mabet kalıntısı http://www.turkleronline.com/images/Resim_Galerisi/galeri/resgal231buyuk.jpg İdikut'ta bir başka mabet...
bu resmi görmediniz kkoşun görmediğiniz bi resim(stüdyo resmi özel değil yani)
arkadaşlar size görmediğiniz süper bi resim koycam ama biraz kötü ben kendim yapışkandan çektim o yüzden ...
evt arkadaşlar sulu resim yapıyorum resmi çerçeveye alıyorum birde resmi süslüyorum
evt evt arkadaşlar sulu resim yapıyorum resmi çerçeveye alıyorum birde resmi süslüyorum dalgalı resmin boyutu ortaboy olması gerekiyor.örnek koyucam...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 11:40 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO