Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » KÜLTÜR SANAT » Kim Kimdir


Seçenekler
Elizabeth & Robert Browning (Elizabeth & Robert Browning Hakkında)
Alt 05-01-2010, 12:47 PM   #1 (permalink)
Standart Elizabeth & Robert Browning (Elizabeth & Robert Browning Hakkında)

Elizabeth (1806–1861) & Robert (1812–1889) BROWNING

Temel BritannicaRobert Browning ve Elizabeth Barrett yaşadıkları dönemin ünlü şairle*riydi. Bugün adları derin bir sevgi ilişkisini de çağrıştır*maktadır.

Robert ile Elizabeth'in yetiştiriliş biçimleri çok farklıydı. Robert Browning Londra'da doğdu. Babası İngiltere Merkez Bankası'nda görevli aksine onu bu konuda yüreklendirmişti. Robert'in şiirleri ve oyunları yayımlanmaya başladığında zamanın ünlü eleştirmenleri ona büyük ilgi gösterdiler. Robert'ten daha tanın*mış bir şair olan Elizabeth Barret'in ona ilgisi de bu sıralarda başladı.

Elizabeth Barrett 11 kişilik bir ailenin en büyük çocuğuydu. Çok zeki bir kız olan Eliza*beth daha küçük yaşlarda Latince Elizabeth ve köpeği Flush İngiltere'den ayrılarak İtalya'ya yerleştiler. İtalya'nın güneşli havası Eliza*beth'in sağlığına iyi geldi. 1849'da bir oğul*ları oldu. Browningler Elizabeth'in 1861'de ölümüne kadar birlikte mutlu bir yaşam sür*düler.

Robert Browning oğluyla birlikte Londra' ya dönerek yoğun bir çalışmaya girdi. 1863'te tüm şiirlerini bir arada yayımladı. İkinci bas*kısını yapan Dramaüs Personae (1864; Oyun Kişileri) adlı kitabıyla büyük bir ün kazandı. 1868–69 arasında yayımladığı ve başyapıtı sayılan The Ring and the Book (Yüzük ve Kitap) geniş yankı uyandırdı. Bu kitapta İtalya'da 1698'de işlenmiş gerçek bir cinayeti konu almıştı.

Şiirlerinin çoğunda anlatıcıyı tarihsel ya da düşsel kişilerden seçen Browning her zaman kendisini bir ülküye adayan ve sevgiyi yücel*ten insanlardan yana oldu.

Robert Browning'in zaman zaman güç an*laşılan şiirlerine karşılık "The Cry of the Children" (Çocukların Çığlığı) adlı şiirinde fabrika ve madenlerde çalışan çocuk işçilerin içinde bu*lundukları koşullara tepki gösterir. Robert Browning'e duyduğu büyük sevgiyi dile geti*ren en duyarlı şiirlerini ise Sonnets from the Portuguese (1850; Portekiz Soneleri) adlı kitabında topladı.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
I. Elizabeth - I. Elizabeth Hakkında
I. Elizabeth - I. Elizabeth Hakkında
Elizabeth Reaser (Elizabeth Reaser Kimdir? - Elizabeth Reaser Hakkında)
Elizabeth Reaser http://www2.pictures.gi.zimbio.com/Joyful+Heart+Foundation+Gala+cz261rirSXXl.jpg Elizabeth Ann Reaser (doğum: 15...
Robert Palmer (Robert Palmer Kimdir? - Robert Palmer Hakkında)
Robert Palmer (Robert Palmer - Kimdir? - Robert Palmer Hakkında) Robert Palmer
Elizabeth Taylor (Elizabeth Taylor Kimdir? - Elizabeth Taylor Hakkında)
Elizabeth Taylor (Elizabeth Taylor Kimdir?) Elizabeth Taylor Vikipedihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif özgür ansiklopedi ...
Robert Ludlum (Robert Ludlum Kimdir? - Robert Ludlum Hakkında)
Robert Ludlum Vikipedihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif özgür ansiklopedi ...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:28 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO