Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu

Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu (http://www.favorifrm.net/)
-   Kim Kimdir (http://www.favorifrm.net/kim-kimdir/)
-   -   Caligula (Caligula Kimdir? - Caligula Hakkında) (http://www.favorifrm.net/kim-kimdir/522387-caligula-caligula-kimdir-caligula-hakkinda/)

RedBull 04-01-2010 01:45 AM

Caligula (Caligula Kimdir? - Caligula Hakkında)
 
CaligulaGaius Julius Caesar Augustus Germanicus
(d. 31 Ağustos 12 – ö. 24 Ocak 41)http://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Julio-Claudian Hanedanı mensubu ve Roma İmparatorluğunun üçüncü İmparatoru.

Aşırı savurganlığıhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Sezarların hayatı adlı eserinde döneminin en ünlü olaylarını anlatır.

Günümüze ulaşan kaynaklarhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif ne kadar kapsamlı olurlarsa olsunlar sansasyonel ve önyargılı oluşları nedeniyle modern araştırmacılar arasında bir tartışma konusudur. Sık sık bu dönemin en tarafsız tarihçisi olarak gösterilen Tacitus'un Caligula'nı saltanatı hakkında yazdıkları maalesef kaybolmuştur.AilesiCaligulahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Drusilla ve Genç Agrippina'dır. Gaius aynı zamanda geleceğin imparatorlarından Claudius'un yeğenidir.

Gaius'un babası Germanicushttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Augustus ve Scribonia'nın torunudur ve mükemmel Roma kadını modeli olarak tasvir edilir.GençliğiSadece iki ya da üç çocuktan biri olarak Gaiushttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif annesi Agrippina tarafından minyatür askeri üniforma ve sandalet giydirilip silah kuşatılan küçük Gaius'u görmekten çok keyif alıyorlardı. Kendisine verilmiş olan Latince 'Caligula' takma adının anlamı "Küçük (asker) sandaleti"ydi ve üniformasının bir parçası olarak giydiği küçük asker sandaletinden gelmekteydi.

Tahtın varisinin kim olacağı sorusu Augustus henüz hayatta iken aile içindeki entrika suçlamaları arasından birkaç defa ortaya atıldı. Caligula'nın babası Germanicushttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Germanicus'u evlatlık edinmesi şartıyla Tiberius'u seçti. Germanya'daki başarılı bir harekat ve Roma'daki geçit töreninin ardından Germanicus Roma politik yaşamından uzaklaştırılmak için doğuya gönderildi ve orada Tiberius'un ajanları tarafından zehirlendiği iddiaları arasında 10 Kasım 19 tarihinde öldü. Annesi ve Tiberius arasındaki ilişkiler katil ve komplo suçlaması arasında hızla kötüleşti.

Genç Caligulahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif bu iddialar hakkında çok özel şeyler yazmıştır.

31 yılındahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif yaşadığı aşırı cinsel sapkınlıklarını aktarır.Bunların gerçekten olup olmadığını söylemek zordur. Pek sevilmeyen imparatorlar olan Tiberius ve Caligula gibiler hakkında yazılanların hepsi gerçek olmayabilir ve antik metinler de dedikodu sık rastlanılan bir durumdur.

Bu sıralardahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif konumunu güçlendirmek ve olası bir muhalefeti ortadan kaldırmak için kullandı.

Küçüklüğünden beri Caligulahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Drusus'un bedeni bir zindanda ağzında -görünüşe göre açlık krampını bastırmak isterken- yediği şilte parçaları dolu olarak bulundu.

Suetoniushttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Tiberius Caligula'ya taht'a çıkışına kadar üzerine alacağı tek kamu görevi olan onursal quaestor luk pozisyonunu verdi.İmparatorluğuErken dönemiTiberius 16 Mart 37'de öldüğünde mülkünü ve yönetimsel ünvanlarını müşterek varis olarak görev yapan Caligula ve kendi torunu Tiberius Gemellus'a bıraktı. Tacitus'un yazdığına göre Praetorian Muhafızların başkanı Naevius Sutorius Macrohttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Tiberius’un Tiberius Gemellus hakkındaki isteklerinin deliliği nedeniyle hükümsüz ve geçersiz olduğunu ilan etti ancak diğer isteklerini yerine getirdi.

Caligulahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Caligula'nın ilk yedi aylık yönetimini tamamen mutluluk dolu olarak tasvir eder.

İlk zamanlarındahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif halk için serbest seçimleri yeniden canlandırdı ve selefi Tiberius zamanında kapatılan Roma İmparatorluk yıllıklarını yeniden açtırdı.

Caligulahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Tiberius'dan farklı olarak Augustus'la doğrudan kan bağına sahipti ve bu sebeple Jül Sezar ile bağlantısı vardı. Aynı zamanda Marcus Antonius'un oğlunun torunuydu.

İmparator olduktan sonrahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Tiberius'un falcısı Mendesli Thrasyllus'un ; "Baiae körfezini geçerken ata bindikten sonra imparator olmak için hiç şansı kalmadı" şeklindeki kehaneti ile geldi.RahatsızlığıSaltanatına uğurlu bir başlangıç yapan Caligulahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif çok içmesi ve cinsel ilişkiye girmesi nedeniyle virüs kaptığını iddia eder. Söylendiğine göre bütün imparatorluk çok üzülmüş ve Caligula'nın ıstırabına ortak olmuştu. Caligula bu hastalık tarafından tamamen esir alınmıştı ancak Philo bunun onun saltanatının dönüm noktası olduğuna dikkat çeker.

Bazı modern tarihçilerin var sayımlarına göre bu fiziksel rahatsızlık daha sonraları akıl hastalığına yol açmıştı. Tarihçi Howard Hayes Scullardhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Caligula "[Hastalığından] bir şehvet canavarı ve şeytani bir zalim olarak çıktı." diye bahseder.

Caligula'daki değişikliklerin ne zaman ortaya çıktığı konusunda tartışma vardır. Michael Grant (On iki Sezarhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Romalılarca "bebeğimiz" ve "yıldızımız" diye selamlanan genç bir adamdan despot bir tiran'a doğru dikkat çekici biçimde değişir.Politik başarılarıGünümüze kadar ulaşan kaynaklar Caligula'nın kısa saltanatında elde ettiği birkaç politik başarıdan bahseder. Saltanatı sırasında http://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif tapınaklar inşaa edildi ve duvarlar tamir edildi. Caligula aynı zamanda gönülsüzce olsa da çok ikna edici iyi bir hatip ve genellikle Roma halkının gözünde popüler biri olarak tasvir edilmiştir.

Yine aynı kaynaklar onun bazı politik aptallıklarından bahseder. Bunlar özellikle öne çıkartılmışhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif tam olarak ne olduğu ve bunun neden Caligula dönemindeki birincil kaynaklar arasında bir tartışma konusu olduğu bilinmez.Caligula'nın dinle ilgili politikalardaki uygulamaları öncüllerinden sert biçimde ayrılır. Augustus zamanındahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif bir çok kadın heykeli de dahil Caligula'nın başıyla yer değiştirdi ve Caligula bu tanrılara Hellenistik yönetici kültüne benzer şekilde ibadet edilmesini istedi.

Caligula'nın vergi politikası da antik kaynaklar tarafından ağır biçimde eleştirilir. Caligula duruşmalardanhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif fahişelikten ve evlilikten ağır vergiler almayı denemiştir.Doğu politikasıCaligula ve diğer imparatorlar birinci yüzyılda Yahudi tek tanrıcılığı ile benzer oranda bir tapınım görmek istemişlerdir. Philo'nun dediğine göre Caligula "Yahudilerihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif oldukça özel bir kuşkuyla kabullenmişti."

37 yılında tahta çıktığındahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif iyi arkadaşı Herod Agrippa'yı Batanaea ve Trachonitis bölgelerine vali olarak atadı.

38 de Caligulahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif "Prefect" Aulus Avilius Flaccus'a Yahudi Sinagog'larına imparatorun heykelinin dikilmesini emretti. Alexandria ve Flaccus'daki isyanlar bastırıldı.

39 yılında Agrippahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Galilee ve Peres valisi Hirodes Antipa'ı Perslerin yardımıyla Roma yönetimine karşı isyan planlamakla suçladı. Herod Antipas suçunu itiraf etti ve Caligula tarafından sürgüne gönderildi. Agrippa kendi bölgesiyle ödüllendirildi ve Yahudiye eyaletinin büyük kısmının kontrol eder hale geldi.

Alexandria'da 40 yılında bu kez Yahudiler ve Yunanlılar arasında bir karışıklık çıktı. Yahudiler İmparatora saygı göstermemekle suçlandılar. Aynı zamandahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Kudüs Tapınağı'na kendisinin bir heykelinin dikilmesini emretti.

Bunun bir iç savaşa neden olabileceğinden korkan Suriye eyaleti valisi Publius Petronius bu emrin yaklaşık bir yıl geciktirilmesini sağladı. En sonunda Agrippahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Caligula'yı emrini geri almaya ikna etti.SkandallarıÇılgın imparator hakkında kümelenen tuhaf hikâyeler; aşırı zalimliğinihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif altından bir yemlik bulunan bir ev ve mücevherlerle süslü gerdanlık taktığı ve sonra Senato'ya konsül yapma sözü verdiği iddia edilir.

Söylendiğine göre sarayında bir genelev açmış ve sosyal etkinlikler sırasında Senato üyelerinin karılarınıhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif kocaları onlar ayrılırken sadece arkalarından bakabildikleri halde kendi yatak odasına götürme alışkanlığı edinmişti. Ardından karılarıyla yaptığı cinsel eylemleri kocalarının yanında herkesin duyabileceği şekilde anlatıyordu.

Caligula genellikle soğukhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif onun sık sık "korktukları sürece bırakın benden nefret etsinler" dediğinden bahseder.

Kendini yaşayan bir tanrı olarak ilan etmişti. Palatine ve Capitol'deki Jupiter Optimus Maximus tapınağı arasında bir geçit inşaa ettirmişti (söylendiğine göre iki tanrı arasındaki istişareyi mümkün kılmak için) ve imparatorluk sarayınıhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Olympia'daki Jupiter tapınağı ve Jupiter'in ünlü heykeli ile "siyah taş"ının Capitol'e taşınmasının sorumlusuydu. Yine söylendiğine göre kendisine yukarıdan bakılmasını suç yapmıştı.

Caligula aynı zamanda inanılmaz derecede kendine düşkündü ve Nemi Gölü'nün dibinde 1930'lu yıllarda buluna iki batık gemi bunun en dramatik kanıtlarıydı. Bu iki gemi antik dünyanın en büyük tekneleri arasındadır. Gemilerden küçük olanı Diana'ya adanmış bir tapınak gibi yapılmıştı. Büyük gemi aslında oldukça ayrıntılı ve mermer koridorları olan yüzen bir saray olarak Caligula'nın giderek artan hedonistik (hazcı) davranışlarının tatmininde tekil bir role sahipti.Öldürülmesi ve olumsuz etkileriCaligula'nınhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif askerlerin ve equestrian düzenden insanların bulunduğu bir çok kişi tarafından biliniyordu.

Josephus'a görehttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Caligula'nın Praetorian Prefect'i Cassius Chaerea daha önceki imparatorların hizmetinde muhtemelen kasığından bir yara almıştı. Caligula sık sık Chaerea ile bu yarası yüzünden ona gündüzleri "Priapus" (Sürekli ereksiyon halinde tasvir edilen Roma bereket tanrısı) ya da Chaerea ne zaman görevdeyse "Venüs" diyerek alay etmişti. Yine Josephus'un aktardığına göre bu sloganın seçilme nedeni ve Chaerea'nın yaralanmasıyla olan ilişkisi şehirde meşhur olmuştu.

24 Ocak 41 de Chaerea ve diğer muhafızlarhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif masum senatörlere ve etraftakilere karşı şiddetli bir saldırıya geçmişti.

Senatohttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Praetorian muhafızların deteğini sağladıktan sonra İmparator oldu ve Chaerea ile birlikte Caligula'nın ölümünde parmağı olan diğer suikastçı ve komplocuların öldürülmesini emretti.AçıklamalarSon kaynaklarhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif imparator biraz iyileşmiş ancak yönetimi keskin bir değişim göstermiştir. Gemellus ve kayın pederi Silanus'un ölümü Caligula'nın iyileşmesinden hemen sonra gerçekleşmiştir.

Bir başka iddiaya göre ise İmparator Hipertiroididen muzdaripti ve bu durum Yaşlı Pliny'nin bahsettiği "bakışını bir noktaya sabitleştirmesi" durumunun açıklaması olabilirdi.

Caligula'nın deli olup olmadığı sorusu bu güne kadar bir muamma olarak kaldı. Legatio ad Caium adlı eserin yazarı ve İskenderiyeli Yunanlıların zulmü için çare aramak üzere gönderilen delegelerin lideri Philohttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif İmparatorun artık kötü bir şakacıdan başka bir şey olmadığını iddia eder.

Her halûkardahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Caligula'nın hayattaki kız kardeşleri Genç Agrippina ve Julia Livilla ile olan yakın ilişkisi ile tanınır. Bu anekdotların meşruiyeti ne olursa olsun tarihçiler Caligula'nın imparatorluk için kesinlikle yetersiz ve hazırlıksız olduğun konusunda birleşirler.Popüler kültürde CaligulaCaligulahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Cladius" da John Hurt; yönetmenliğini Tinto Brass'ın yaptığı 1979 yapımı Caligula adlı sinema filminde Malcolm McDowell; 1985 yapımı mini TV dizisi "A.D." de John McEnery; 1996 yılı yapımı sinema filmi "Caligula" da Szabolcs Hajdu ve 2004 yılı yapımı mini TV dizisi "Imperium Nerone" de John Simm tarafından canlandırılmıştır

Albert Camus tarafından kaleme alınmış bir oyun olan "Caligula" dahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif İmparator sevgili kız kardeşi Drusilla'nın ölümünün ardından sarayı terk ettiği üç gün ve üç gece sonra geri döner.

İsveçli grup Dark Funeral'ın solisti sahne adı olarak "İmparator Magus Caligula"'yı kullanır.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...x-Caligula.jpgİmparator Caligula'nın büstühttp://upload.wikimedia.org/wikipedi...cus_Aureus.jpgRoma aureus üzerinde Caligula tasvirihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif

Arka yüzde Germanicus'la birlikte gösterilmiştir.


WEZ Format +2. Şuan Saat: 12:40 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO