Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Tarih » Genel Dünya Tarihi


Seçenekler
Singapur ve Singapur Tarihi
Alt 06-02-2010, 01:49 PM   #1 (permalink)
Standart Singapur ve Singapur Tarihi

Singapur ve Singapur Tarihi

Tarihi

Bölgenin bilinen ilk insanları çinliler ve malaylılardır. Bunlar bu adalar ülkesine “deniz şehri” anlamına gelen temasek adını vermişlerdi. Singapur'un asıl modern tarihiyse Saravak ve Sabah ile Malaya Federasyonunu meydana getirmek üzere birleştiler. Fakat bu birleşme fazla uzun sürmedi. Federasyondaki hâkim grup olan malaylar ile Singapur bölgesindeki ekseriyeti teşkil eden Çinliler arasında anlaşmazlıklar baş gösterdi. Bunun üzerine yeni bir anlaşma yapıldı. Böylece Singapur9 agustos 1965 ’te ayrı bir devlet oldu.

Fakat bölgedeki iç huzursuzluklar devam etti. Antikomünist bir yapıya sâhip olan Singapur’da1959

yılında ülkenin ilk başbakanı seçilen Lee Kuan Yew’in kurduğu 1990 senesine kadar sürdürdüğü başbakanlık görevinden ayrıldı. Yerine Goh Chok Tang başbakan oldu. 1991’de yapılan seçimlerin neticesinde Goh Chok Tong tekrar başbakanlığa getirildi. Hâlen başbakan Goh Chok’tur (1993).Fizikî YapımSingapur5 km’dir. Ülke ekvatorun yaklaşık 130 km kadar kuzeyinde bulunmaktadır. Malezya batı kıyısı ile Sumatra Adası arasındaki bir su yolu olan Malacco Boğazının hemen ağzında yer alır.

Singapur arâzisi kıyı bölgelerde alçak ve orta bölgelerde az yüksektir. Bu yükseklik tatlı bir meyil hâlindedir. Ülkenin en yüksek noktası yaklaşık 177 m’lik Timah Dağıdır.İklimSingapur özellikle yaz aylarında çok fazla artmaktadır. Genellikle Ekim-Mayıs ayları arasında yağışlar şiddetlenir.Tabiî KaynaklarıEtrafı Hint Okyanusunun suları ile çevrili ülkede tabiî kaynaklar hemen hemen hiç mevcut değildir.Nüfus ve Sosyal HayatSingapur’un 2006 yılının verilerine gore nüfûsu yaklaşık olarak 42’dir. Nüfûsun çoğu genç ve şehirlidir. Sadece % 25’lik bir kısmı köylerde ve kır hayâtında yaşar.

Nüfûsun çoğunluğunu teşkil eden Çinliler Budist veya Taoisttir.

Malaylar ise ikinci büyük grup olup az bir kısmı ise Hindudur. Genellikle Tamil lisanını kullanırlar. Çok az miktarda da Avrupalı ve Avrasyalı nüfus vardır.

Din ve dil farklılıklarının büyük boyutlara ulaşması üzerine Singapur hükümeti Tamil ve İngilizceyi de resmî dil olarak kabul etti.

Singapur SIM University[/i] ve Singapore Management University

Singapurluların sağlık sosyal ve kültür hayatları oldukça iyidir. Ülkede 17 modern hastâne vardır. İnsan ömrü ortalması 70 yaşın üzerindedir.Siyâsî HayatSingapur Cumhûriyeti parlamenter demokrasi sistemine dayanır. Yasama gücü tek meclisli Millet Meclisinin elindedir. Meclis üyeler beş senede bir seçilir.

Singapur Birleşmiş Milletlerin Dünya Sağlık Örgüü ve ayrıca Milletler Topluluğunun bir üyesidir.EkonomiSingapur ekonomisinin büyük bir kısmı ticârete dayanır. Ayrıca ulaştırma özellikle son zamanlarda ülke ekonomisine önemli ölçüde gelir sağlamaktadır.

Ülke Japonya ve Malezya'ya yapar.

Singapur ekonomisi ekonomik kalkınmışlık ve şehircilik açısından batı Avrupa ülkelerinin seviyesini yakalamış bir ülkedir. Bu şehir Devleti tek başına 2005 yılında 204 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmıştır.İthalatı ise 2005 yılında 188 milyar dolardır. Döviz ve altın rezervleri ise 115 milyar dolardır.


Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Singapur ve Singapur Tarihi
http://www.onlinetercumanlik.com/singapur_bayragi/image003.gif Tarihi Bölgenin bilinen ilk insanları Çinliler ve Malaylılardır. Bunlar bu...
Singapur
NASIL GİDİLİR? Türk Hava Yolları birinci alternatif. Bangkok aktarmalı olarak gidiliyor. Uçak kısa süre Bangkok'ta bekliyor. Son durak ...
Singapur
Malaya yarımadasının bir adası ve şehri. Yüzölçümü 534 kilometrekarehttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif nüfusu . 1.467.000dir. Önemli...
Singapur
SİNGAPUR “En Büyük Tüccar” Singapurhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif s.7) Dünyanın 12. hava alanı olan Changi 54 ülkeye bağlanması...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 06:31 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO