Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » DİN Bölümü » Dualar


Seçenekler
Peygamberimizin yatmadan önceki duası
Alt 06-12-2009, 12:58 PM   #1 (permalink)
Standart Peygamberimizin yatmadan önceki duası

Peygamber efendimiz yatmadan önce uyandığında ve gecenin üçte birinde ibadete kalktığında nasıl dua ederi? Duanın hayatımızdaki yeri nedir?

Peygamber Efendimiz gecenin son üçte birine doğru uyanırdı. Cihana bedel gözlerindeki uykuyu eliyle silerek doğrulur ve “Bizi öldükten sonra dirilten Allah’a hamd olsun. Yeniden diriltip huzurunda toplayacak da O’dur.” diye dua ederdi. Bazen Medine’nin berrak gökyüzüne bakarak oradan uzaklaşırken “Allah’ım! Beni bağışlamanı dilerim.”


Anlamında “Gufrânek” derdi. (Tirmizî Salât 122- 128)

ASHABIYLA SOHBET EDERDİ

Ortalık iyice aydınlanmadan namaz kılınmış olur Ta’bîr 2)

EVİNE BESMELEYLE GİRERDİ

Peygamber Efendimiz daha sonra eve döner sonra da “elhamdülillah” demeyi hiç ihmal etmezdi.

HANIMINA YARDIM EDERDİ

Evde bulunduğu saatlerde eşlerine her konuda yardım ederdi. Gerekirse evi süpürür velâ havle velâ kuvvete illâ billâh.” derdi. Yolda karşılaştığı kimselere selâm verip tokalaşırdı. Duha namazı diye de anılan kuşluk namazını hiç ihmal etmezdi. Öğle sıcağı iyice bastırınca kaylûle yapar yani öğle uykusuna yatardı. Sevdiği kimselerin evinde de kaylûle yaptığı da olurdu.

HASTALARI ZİYARET EDERDİ

Vaktinin önemli bir kısmı Mescid-i Nebevî’de geçerdi. Müslümanlarla orada görüşüp sohbet eder yemek ikram etme bahanesiyle onu davet ederlerdi.

O da kimseyi kırmaz evdekilere imam olup namazı kıldırırdı.

SAĞ TARAFINA YATARDI

Yatsı namazı kılındıktan sonra önemli bir işi yoksa sonra kendisini bir tür ölüm kabul ettiği uykunun kollarına bırakıverirdi.

BİR NÜKTE

Hazreti Süleyman bir karıncanın bir senede ne yiyeceğini sormuş. “Bir buğday” demişler. O da denemek için karıncayı bir kutuya koymuş ve içine de bir tane buğday atmış. Bir sene sonra açıp baktığında kutuda karınca ve buğdayın yarısı varmış. Karıncaya sormuş: “Sen senede bir buğday yemez miydin?”. “O rızkımı Allah verirken öyle idi. Ama rızık senin vasıtanla gelince senin ileride ne yapacağını bilemedim ki onun için ihtiyatlı davrandım.”

BİR DUA

Ey merhametlilerin en merhametlisi! Ey tövbeleri kabul eden ve dualara karşılık veren Rabbimiz! Sana yöneldik. Peygamberimiz’i şefaatçi yapıyor ellerimizi O’nun mübarek ellerinin altında tutuyor ve istediklerimizi öylece istiyoruz. Günahımız çoktur ama Senin rahmetin her şeyi aşkındır. Bize rahmetinle muamele et.

Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
yatmadan önce battaniyeden hikayeler ...
http://www.jiklet.com/pix/bedtime1.jpg Sleepless projesi için üretilen fikirlerden biri olan “Bedtime...
yatmadan önce battaniyeden hikayeler ...
http://www.jiklet.com/pix/bedtime1.jpg Sleepless projesi için üretilen fikirlerden biri olan “Bedtime...
Peygamberimizin yatmadan önceki duası
Peygamber efendimiz yatmadan öncehttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif uyandığında ve gecenin üçte birinde ibadete kalktığında nasıl dua...
Yatmadan önce ekran karşına geçmeyin
Bilgisayar ve televizyon karşısında yatmadan önce geçirilen her dakika, bir sonraki gün yorgunluğa neden oluyor. İSTANBUL - Japonya’da...
Peygamberimizin yatak ve sofra duası
Peygamberimizin yatak ve sofra duası Yatağa Girerken Okuduğu Dua: Mekarimu'l-Ahlak kitabında rivayet edilmiştir: Resulul-lah (s.a.a)...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 12:49 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO