Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » DİN Bölümü


Seçenekler
Hz. Adem'in çocukları nasıl çoğaldı?
Alt 06-08-2009, 01:02 PM   #1 (permalink)
Standart Hz. Adem'in çocukları nasıl çoğaldı?

Hz. Adem'in çocukları nasıl çoğaldı?Hz Adem'in birçok ikiz çocuğu oldu. Bu ikizler her seferinde biri kız değişik seferde doğan bu kardeşleri de birbirine yabancı suretinde yaratabilir. Daha sonra ise insan nesli çoğaldı ve Allah bundan sonra farklı ikizlerden de olsa kardeş evlenmesini yasakladı.Bunun meşruiyeti ise temelde Allah'ın emriyle alakalıdır. Çünkü bir işin kötü olması Allah'ın yasaklamasından dolayı Allah yasak eder kötü olur.Sorunuz:[/b]

Bakara suresinde Allah Hz. Adem'i dünyaya halife olarak göndereceğini söylüyor. Yani Cennetten dünyaya kovulduğunda insanlar olabilir. Her ne kadar ikiz kardeşlerden çoğaldığımızı söylüyorsanızda sarı benizli Çinliyi Afrikalı zenciyi veya kızılderiliyi bu mantıkla açıklıyamassınız. Bence bu kardeşlerin çifleşmesiyle açıklanamaz. Allah gücü vardırki her ırkı ayrı ayrı yaratmıştır.

Cevap:

Sorunuzla ilgili olarak şu sayfaya bakınız. İnsanlar Hz. Adem'den geliyorsa ırklar nasıl oluştu?

Sorunuz:

O zaman tüm insanlar kardeştir peki bu ırk ayrımı düşmanlık nedir açıklarmısınız?

Cevap:

Irk ayrımı ve düşmanlık Hz. Adem'in çocukları olan Habil ve Kabil ile başlayan insan nefsinin ve ihtiraslarının bir ürünüdür. Kardeşlerin miras meselesi gibi küçük bir menfaat yüzünden bile kardeşliklerini unutup birbirlerine düşman kesildikleri hatta birbirlerini öldürmeye kadar gidebildikleri her zaman görülen bir durumdur.

Sorunuz: Hz.Adem'in çocuğunun ismi [Havva]

Cevap: Bilinenler Habil ve Kabildir. Diğerleri için herhangi bir isim nakledilmemiştir. Fakat Hz Adem'in Havva ile evlendikten sonra çok uzun yıllar yaşadığı ve neslinden 40 bin kişiyi gördüğü rivayet edilmektedir. (40 bin sayısı çokluğu ifade etmek için kullanılmış da olabilir)

[HALİS KURT][/i] [/b]Cevap: İnsanların içerisindeki bazı nitelikleri ortaya çıkarmak için.Sorunuz: hz.ademin kaç çocugu vard1r? [enes]Cevap: Bazı çokluk ifade eden rivayetler olmuştur ama bildiğimiz kadarıyla kesin bir sayı yoktur.Sorunuz: adem ve havva dan ilk cocuklarlar havva nın koltuk altından mı dgdular_*? [soner]Cevap: böyle bir şeye şimdiye kadar rastlamadık. normal yol varken böyle olması pek makul gelmemektedir.Sorunuz: hz adem zamaninda butun dogumlar planlimi olurdu allah tarafindan ve nasil arap beyaz tenli bunlar nasil olustu [zeynep]Cevap: bütün bu ırkları oluşturacak özellikler Hz Ademin gen yapısında mevcuttu. Çeşitli yönlere dağılan oğullar bu genleri oralara taşıyıp ırkların oluşmasını sağladılar. Bu konuyla ilgili bir sayfa sitede mevcuttur.Sorunuz: ben bu düşüncelere katılmı yorum allahın kıtabında böyle bir ayet yoktur. iki kardeş ne önce nede sonra allahbuna izin vermemiştir [ikballl]Cevap: Biz zaten Allahın kitabında böyle bir ayet var demiyoruz. Meseleye mevcut bilgileri kullanarak yorum getiriyoruz. İnsanların çoğalması kardeş evliliği ile olmamış ise nasıl olmuştur? Bunun açıklamasını da size bırakıyoruz.Sorunuz: hangi ülkelerden melekler toprak getirmistir [elif]Cevap: Böyle ayrıntıları araştırarak bulmalısınız. Ayrıca ülke kavramı insanların çoğalmasıyla ortaya çıkmıştır.Sorunuz: Hz Adem aleyhisselam binlerce sene yaşamıştır( rivayetlere göre ) pekala mezarı bilinmektemidir [ENESUDİN]Cevap: Bilinmemektedir.Sorunuz: HZ.ADEMİN OĞLU KABİL HERKES KENDİ İKİZİYLE EVLENSİN DİYE BU OLAYA KARŞI ÇIKMIŞ VE KENDİ İKİZİNİ ALACAK OLAN KARDEŞİ HABİLİ ÖLDİRMÜŞDÜR.İNSAN OĞLUNDA İLK ÖLEN KİŞİ HABİL OLMUŞTUR BU KONUYU BİRAZ AYDINLATIRMISINIZ [FATİH]Cevap: Şamil İslam Ansiklopedisinde şu ifadeler yer almaktadır.

"Siyer müelliflerinden çoğu ve İbn İshâk'ın rivayetine göre Hz. Havva yirmi batında 84). "Sorunuz: PEKİ DOĞAN ÇOCUKLAR NE KADAR ARAYLA DOĞDULAR [SEMA]Cevap: Bu konuyu kaynak kitaplardan araştırmanız gerekiyor.Sorunuz: merak ettiğim konu çok merak ediyorum insanların nasıl yaratıldığı her kaynağı araştırdım bir türlü cvb alamadım lütfen anlaşılır bir cvb bekliyorum [sultan]Cevap: İnsanlar halen sebepler dairesinde yaratılmaktadır. ilk insan hz Adem ise normal sebeplerin dışında çamurdan yaratılmıştır. Eğer sorunuzun cevabı bu değilse sorunuzu daha netleştirmelisiniz.Sorunuz: benim aklıma takılan su hz.adem (a.s)neden kabile adak adarken güzel bir adak dilemesini söylemedi belkı habil ölmeyecekti [armagan]Cevap: Bu adaklar imtihan vasıtası olmuştur. Bu sayede metal mihenk taşına vurulmuş altın olanla olmayan ortaya çıkmıştır.

bir misal

Bir öğretmen imtihan yapıyor ve bilmesi gereken bir soruyu talebeye soruyor talebe çalışmadığı için bilemiyor ve keşke başka soru sorsaydı belki bilirdi diye mülahazalar yapılıyor. Elbette bu mülahazaların bir anlamı olmaz. İmtihan amacına ulaşmış takdir yerine gelmiştir.Sorunuz: ırklar ne zaman oluştu. [mevlüt]Cevap: Hz Adem'in çocuklarının ya da torunlarının değişik yerlere göç etmelerinin ardından geçen birkaç yy. içerisinde ilk ırksal topluluklar oluşmaya başlamış olabilir.Sorunuz: Hz. adem'in ikiz çocuklarının adı nedir? [Ayşegül]Cevap: İlk ikizin Kabil ve İklima ikinci ikizin ise Habil ve Saya olduğu ifade edilmektedir.Sorunuz: hz.edem kaç sene yaşamiştı [teterogullları kurt]Cevap: Bin yıl yaşadığı rivayet edilmiştir.Sorunuz: insanların neden maymunlardan geldiğini söylüyorlar [celal]Cevap: materyalizm felsefesi kainattaki düzeni canlıları ve insanın varlığını açıklayamaz ve açıklaması mümkün değildir. Bu imkansızlığı hisseden fakat felsefesinden de vazgeçmek istemeyen kişiler saçma da olsa elimizde bir açıklamamız olsun fikriyle evrim teorisine bilimsel bir gerçekmiş gibi sarılmışlardır. İnsanın maymundan gelmesi ise insanın evrimi iddiasının içindeki bir ayrıntıdır.Sorunuz: insan aklı sınırlıdır tabi ama sonuçta biz düşüncelerimizden sorumlu degiliz.bazen benım de aklımın armediği kabul edemediğim konular oluyo onlardan biri de bu kardeş evliliği sanki ne denirse densin mantıklı bulmıycam düşüncesındeyım.hatta tartışmalrda konu buraya gelincekarşı tarafa söyliycek sözümolmuyoor. [özden]Cevap: İman yüz kapılı bir bahçe gibidir bu kapılardan bir iki tanesi kapalı ise 98 i açıktır. o bir iki tane açılmamış kapı da belki bizim teslimiyetimizi ortaya koyan imtihanlardır. kısacası dinde anlayamadığımız bir kaç noktanın olması bizim imanımızın içerisindeki teslimiyeti gösterir. Bu sebeple bu meseleyi bu şekilde değerlendirmeliyiz.Sorunuz: insanların soyunun maymundan geldiği doğru mu?darwinin teorisi böyle diyor.ama islam dini ile bu düşünce çakışıyor. hangisi doğru? [abc]Cevap: bu teori ile islamın ve tüm semavi dinlerin hükümleri çakışmak degil çelişmektedir. evrim teorisine materyalizm ve buna bağlı felsefeler bilimsel bir dayanak bulabiliriz düşüncesiyle sarılmışlardır. Bu sebeple bu teorinin akılalmaz iddiaları kesin birer gerçekmiş gibi ifade edilmektedir. Biz ise Dinin yüksek akli dayanakları karşısında evrimin şansı olmadığını düşünüyoruz.

Bir açıklama: İnsanlar Hz. Âdem’le Hz. Havva’dan doğarak çoğalmışlardır. Havva anamız hep ikiz doğum yapıyordu. Bunlardan birisi erkek kendisiyle doğan güzel kızı Habil’e vermek istemeyerek kendisi almak istedi. [/b]

Hz. Âdem buna müsaade etmedi ve meseleyi Allah’a havale etti. Cenab-ı Haktan gelen emir üzerine her ikisinin de Allah’a birer kurban takdim etmelerini Kabil’inki olduğu yerde kaldı. Bu durumda Habil haklı çıkmış ve kızı almaya hak kazanmıştı Fakat Kabil iyice çileden çıkmıştı. Bu hâdise Kur’ân’da şöyle anlatılır:

“Onlara Âdem’in iki oğluna dair haberi hak ile oku. Onlar birer kurban takdim ettiklerinde ‘Allah ancak takva sahiplerinin kurbanını kabul eder’ diye cevap verdi.

“Habil şöyle devam etti: ‘Eğer sen öldürmek için elini bana uzatırsan Cehennem ateşinin ehlinden olasın. Bu da zalimlerin cezasıdır.

“Sonra nefsi ‘Yazıklar olsun bana!’ dedi. ‘Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini örtemedim!’ Artık o yaptığına pişmanlık duyanlardan olmuştu.”1

Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmelerinin dindeki yerine gelince; Hz. Âdem’den Peygamber Efendimize gelinceye kadar bütün peygamberler hak dini tebliğ etmişlerdir. Dinin temeli olan îman esasları hep aynı kalmıştır. Fakat şeriat dediğimiz “Sizin her biriniz için Biz bir şeriat ve açık bir yol tayin ettik” buyurulur.

Bediüzzaman da bu meseleyi şöyle izah eder: “Asırlara göre şeriatlar değişir. Belki bir asırda kavimlere göre ayrı ayrı şeriatlar her kavme kâfi geldiğinden muhtelif şeriatlara ihtiyaç kalmamıştır.”2

Meselâ bizim dinimizde helâldir.

Hz. Âdem ise ilk insan ve ilk peygamberdir. Allah ona da bir din ve bir şeriat göndermiş ve öğretmişti. O da Allah’ın kendisine gösterdiği şekilde hareket ediyordu. Cenab-ı Hak fakat insanlar çoğalınca böyle bir evliliğe ihtiyaç ve zaruret kalmadı ve bu tatbikat da kalkmış oldu. [ÖMER]

Bir açıklama: HZ. ADEM (S.A.)

Hz. Adem bütün insanlarin babasi'dir.

Cesitli memleketlerden getirilen topraklari melekler su ile camur yapip 122) . Arafat ovasinda Havva ile bulustu. Kabe'yi insaa etti.

Hz. Adem her sene hac yapardi. Arafat meydaninda veya baska meydanda Ibrani ve Arabi diller ile kerpic üstüne cok kitap yazildi. Bir rivayete göre 2000 yasinda iken Cuma günü vefat etti. Hz.Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs'de veya Mina da Mescid-i Hif'de veya Arafat'da oldugu rivayetleri vardir.

Habil ile Kabil

Habil ile Kabil Hz.Adem'in ogullarindan ikisidir. Habil'in Allah'a yaptigi kurban'in kabul edildigi ve kendi kurbanin Allah tarafindan kabul edilmedigi icin Kabil Müsned-i Ahmed bin Hanbel) buyurmustur.

Hz. Adem 5 seyi ile bahtiyar olmustur:

1) Hatasini itiraf etmek

2) Pismanlik duymak

3) Nefsini kötülemek

4) Tevbeye devam etmek

5) Rahmetten ümidini kesmemekIblis de 5 seyden bedbaht olmustur:

1) Günahini ikrar (saklamadan söylemek) etmemek

2) Pismanlik duymamak

3) Kendini kötülememek

4) Kendini kötülemeyip azginligini Allahü Teala'ya nisbet etmek

5) Rahmetten ümidini kesmek

Kaynak: enfal.de [ÖMER]

Sorunuz: aceba hz. Adem atamiz yasak elmayi yedikten sonra kalbine inen perdeden dolayi kendisi cennetten cikmis olabilirmi? [MURAT]Cevap: "Allah (onlara) şöyle dedi: "Birbirinize düşman olmak üzere hepiniz oradan (cennetten) inin. Artık benden size bir hidayet (kitab) geldiği zaman sapıklığa düşmez ve (ahirette) zahmet çekmez." Taha 123

Bu ayetten anlaşıldığı gibi Hz Adem Cennetten çıkarılmıştır.Sorunuz: hz adem hangi dil konuşuyordular sanırım kelimelerde yok nasıl konuşuyorlardı cvplandırrsanız sevinirim [Kübra]Cevap: Allah Hz Ademe ayette bildirildiği gibi bütün kelimeleri öğretmiştir. Kanaatimizce diller de bunun içindedir.Sorunuz: mademki kardeş evliliğinden insan nüfusu arttı o zaman sakat çocukların olması gerekmez miydi? Günümüzde akraba evlilklerinden doğan sakat çocukları görüyoruz.Kaldıki kardeşlerin çiftleşmesi... [önemsiz]Cevap: Herşeyi sıradan sebeplere göre düşünmemek gerekir. Nitekim Hz. Adem'in yaratılması da sıradan sebeplerin dışındadır. Kardeşler birbirlerine yabancı bir biyolojik yapıda ve haleti ruhiyede yaratılmış olabilirler.Sorunuz: ben cok inanan biriyim ama bence Allah cc ayri ayri insan gönderdi.Yoksa bu insanlar böyle savasmazlardi [fatma sayar]Cevap: Karındaş iki kardeşin bile bir savaşta ayrı saflarda yer aldığı bir vakıadır.Sorunuz: hz adem'in alnında nur ondan sonra kimin alnına gelmiştir cevaplarsan sewinirim.. [hayal-et]Cevap: Hz Şit'e geçtiği söylenmektedir. Ayrıntılı bilgi için ilgili sitelere başvurmalısınız.Sorunuz: hepimiz adem ile havvadan meydana geliyoruz yani aynı ırk olmamız gerekiyor neden birimiz zenci birimiz beyaz degişik ırklardanız herkez anne ve babasından ögrendigi dillerden konuşur neden bu kadar çok dil var düğnyada.. [emrah]Cevap: Irkların nasıl oluştuğu ile ilgili bir sayfa mevcuttur.Sorunuz: adem peygamber kuran-ı kerimde ademoğulları olarak gecer.Kitapımızda adem peygamber hakkında hiçbir bilgi verilmemişdir.adem peygamber insanmıdır bitkimidir belli değildir..... SAYGILARIMLA ademoğulları;evrim tarihinde insan kalıpına ulaşmış olan canlı topluluğudur. [drsynuloks]Cevap: yaptığınız yorumlar semavi dinlerin öğretilerine son derece aykırıdır. hem adem peygamber diyorsunuz hem de bitki midir belli değildir diyorsunuz. Doğruyu doğru olarak göstermesi konusunda Allah'a bolca dua etmenizi tavsiye ediyorum.Sorunuz: Cevap: "Allah (onlara) şöyle dedi: "Birbirinize düşman olmak üzere hepiniz oradan (cennetten) inin. Artık benden size bir hidayet (kitab) geldiği zaman sapıklığa düşmez ve (ahirette) zahmet çekmez." Taha 123 bir soruya sizin verdiğiniz cevap bu ozaman yaratılan birden cok insan var buna nediyorsunuz? [sevcan]Cevap: Evet yaratılan birden çok insan var biri Adem as. diğeri ise Havva'dır. Allah bilir hz Adem ve havvanın sulbünde olan tüm insanoğulları da bunda kasdedilmiş olabilir.1-Sorunuz: 1-ilk hz ademmi yaratıldı yoksa hz havvamı cookmerak ediyorum

[meryem][/i] [/b]Cevap: 1-Hz Adem önce yaratıldı.

2 Allah'ın emrinden dolayı.Sorunuz: Neden insanlar yaratıldı. Allahü Tealaya ibadet etmek için yanıtını verecekseniz. Yaratanın bizim ibadetlerimize ihtiyacımı var? [önemsiz]Cevap: Allahü Tealanın bizim ibadetlerimize ihtiyacı yok bu ibadetlere bizim ihtiyacımız var.

İnsanların ve bütün mahlukatın yaratılışındaki temel ve ince gayeler Risale-i Nur eserlerinin ilgili yerlerinde tatmin edici bir şekilde anlatılmıştır. Okumanızı tavsiye ederim.Sorunuz: ilk ikizlerinin adı nedir [özge]Cevap: ilk ikizler Kabil ile kız kardeşi Labut olduğu bazı yerlerde bildirilmiştir.Sorunuz: diyelimkı kardes evliligi o zaman insanlıgın üremesi için gereklı bır olaydı .kuran bunu yasakladıgına göre kuran ın hükmü degısmeyecegi için bu bir çelişki olmazmı. [fatih]Cevap: İlahi kitaplardaki ameli hükümler değişebilir. Mesela içyağı yahudilere haram idi fakat İslamiyette helal kılındı. Değişmeyecek olan ise vaadler manasındaki iman edenler vs hakkında verilmiş olan hükümlerdir.

En doğrusunu Allah bilir.Sorunuz: kuran'da bazı insanların Allah tarafından maymunlaştırıldığı söyleniyor.şimdiki evrim teorisinin buyla bir alakası varmı? [mustafa]Cevap: Organik bir bağlantı olması mümkün değildir. Ancak manevi bir bağlantı olabilir yani birtakım insanların inkar ideolojileri namına maymundan gelmeyi bu kadar savunması manevi bir maymunlaşma ya da maymunlaştırılma olarak yorumlanabilir.Sorunuz: hz havva nın ilk 5 çocuğunun ismi ve kimlerle evlenmiştir [tuğçe]Cevap: Bu şekildeki teferruatı başka bir yerden öğrenmelisiniz. hayırlı günler dileriz.Sorunuz: HZ.Adem'in çocukları birbirine benziyormu yoksa her doğumda bi çift zenci öbür bi çift ise sarışınmıymışki şimdiki insanlar böyle [Zehra BOĞATEKİN]Cevap: Bu konuda rivayetsel bir bilgi yoktur fakat değişik coğrafyalara açılan evlatlar zamanla ırkları oluşturacak genleri Hz Ademden almışlardır. Zamanla bu genler kapalı toplumlar nedeniyle iyice özgünleşmiş ve özgün ırklar oluşmuştur. Bu durumda Hz Ademin gen havuzu bütün ırkları netice verecek kadar zengindi denilebilir.

Şimdi de bir zenci ile beyaz evlendiğinde doğacak çocuklar ya melez ya da anneye - babaya çekme nedeniyle biri beyaz biri zenci olabilecektir. Hatta yakın zamanda biri beyaz diğeri siyah ikizler doğmuştur. Resimleri webde mevcuttur. Doğan bu çocukların her birinin gen yapısı anneye ya da babaya göre daha zengin olacaktır.Sorunuz: ben hz ademin çocuklarının ismini istiyorum [lale]Cevap: Böyle teferruatı kendiniz araştırıp bulmalısınız.Sorunuz: adem ile havvadan çoğaldığımızı kurandan biliyoruz peki bu çoğalma nasıl oldu onu bilmiyorum sürekli ikizler evlenerek mi oldu ne zaman kardeş kardeşe haram oldu?? [zeynepduran]Cevap: Bir karın dışarı nesiller oluşunca artık en az bir karın dışarı şartı gelmiş olduğu kanaatındayım.Sorunuz: BENİM KIZIM VAR ADINI EKLİMYA KOYDUM HZ. ADEMİN KIZININ ADI DİYE AMA GÖRÜYORUMKİ EKLİYA DEGİL İKLİMA YMİŞ NE YAOMAM GEREKİYO KIZIMIN İSMİNİN Bİ ANLAMI YOKMU [TUBA]Cevap: Değiştirebiliyorsanız değiştirin olmuyorsa ameller niyetlere göredir kaidesince niyetiniz peygamber evladı ismi koymak olmuştur. Türkçedeki birçok isim de arapça ya da farsça söylenişinden farklı şekilde türkçeye geçmiştir.Sorunuz: lilith diye birinin ademin ilk eşi olduğu söyleniyo ve caina adlı çocukları varmş sizce bu ne kadar doğru olabilir [kbraaa]Cevap: Böyle bir kişi İslam kaynaklarında mevcut değildir.Sorunuz: acaba H.Z.Ademden önce veya sonra dünyaya başka insanlarda geldimi yoksa herkes H.Z.Adem ve H.Z Havvadanmı çoğaldık [sevgi inan]Cevap: Bize bildirilen kadarıyla hz Adem ve Havvadan geldik.

[Adil Us][/i] [/b]

Cevap: Allahın kabilin kurbanını ne olursa olsun kabul etmeyeceği nerede bildiriliyor. Açıklarsanız yorumlama yapabiliriz.Kaynak:İslami Cevaplar....
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 09-06-2011, 03:39 AM   #2 (permalink)
Misafir
Standart Cevap: Hz. Adem'in çocukları nasıl çoğaldı?

öncelikle hepinize merhaba ,hemen hemen forumdaki bütün mesajları okudum yalnız eksik ve yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz,evrim teorisi hakkında tek kelime bilginiz olmamasna rağmen bilir kişi gibi konuşuyorunuz... yazdıklarınıza göre açıklanması gereken okadar çok yazı varki neyse ben sadece şunu belirtmek isterim
evrim asla insanın maymundan geldiğini iddaa etmez sadece insan ve maymunun atalarının ortak olduğunu savunur (bir ağacın dalları gibi düşünün)
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 22-05-2012, 12:44 PM   #3 (permalink)
Misafir
Question Cevap: Hz. Adem'in çocukları nasıl çoğaldı?

sen hangi dalda görüyorsun kendini insanmı maymunmu ,bu kadarmı meraklısınız maymundan türemiş olmaya, anlamış değilim.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Söz dinlemeyen çocukları nasıl eğitmeliyiz?
Okul çağına gelen çocuklarhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif her ne kadar erken çocukluk döneminin bağımsızlığa ilk adım krizlerini...
Boşanma çocukları nasıl etkiler?
Boşanmanın eşiğine gelmiş ebeveynlere soruyoruz: Boşanma kararını almadan önce yapılabilecek her şeyi yaptınız mı? Bunun çocuğunuzu nasıl...
Söz dinlemeyen çocukları nasıl eğitmeliyiz?
Yemeğe çağırdığınızda gelmezlerhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif “ne karşılığında ?” diye sorarlar. Ebeveynlerin ise...
Radyasyondan çocukları nasıl koruruz?
Radyasyondan çocukları nasıl koruruz? Ev ortamındaki elektromanyetik radyasyondan çocukları nasıl koruruz?
Haberler çocukları nasıl etkiler?
Çocuklar her gün televizyonhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif etrafta haberlerle ilgili konuşulanları işitirler. Zaman zaman...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:59 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO