Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » DİN Bölümü


Seçenekler
haccın önemi ve faydaları
Alt 06-08-2009, 12:34 PM   #1 (permalink)
Standart haccın önemi ve faydaları

Kur’an’da dokuz yerde geçen Hac kelimesi kucaklayıp bir araya gelmesine sebep teşkil etmektedir.

Evrende büyüklüğü bir “nokta kadar” olan dünyamızdan saadete erdiren İslamın beş şartından biri olan Hac’dır.

Geçtiğimiz aylardaki yazılarda teknik yönlerini ise usta kalemlerin eserlerinden yansıtmıştık gücümüz yettiğince...

Şöyle bir hatırlayalım;Hacc’ın maddi olanı günahlardan arınmak amacına matuftur.

Resulullah Efendimiz;

“Arafat’tan dönüp de acaba benim günahlarım af oldu mu diyen kişi en büyük günahkardır.” sözleriyle çok açık bir şekilde konuyu netleştirmiştir.

Halk arasında yanlış bir algılama mevcuttur “üzerinde kul hakkı bulunan kimsenin günahları af olmaz” diye..

Şayet bir kimse ruh bedenimizi serapa negatifle doldurmaya yeter de artar bile...

Bir başka yön ise Hacc’ın çok enteresan şartlarından biridir.

Tahakkuk olgunun kuvveden fiile çıkma halidir.

Ve İslam düşüncelerden mesul tutmaz.

Ancak Tahakkukun ve Tasarrufun aynı anda devreye girdiği bir mekan Kabe..

Allah’ın Resulü “Kabe’de düşüncelerinizden bile mesulsünüz” diyerek farklı bir noktaya temas etmekte...

İster menfi hem de artış katsayısı yüz bin olan bir yer.

Arafat’ın arınma merkezi olduğunu ve “Men arefe nefsehu fekad arefe Rabbehu” (nefsini bilen Rabbini bilir) sırrına işaret ettiğini vurguladıktan sonra en azından bilmiştik.

Peygamberimizin şefaatine nail olabilme şartının Medine’de sekiz gün süresince eda edilebilmekle mümkün olduğunu idrak etmiştik.

Ve artık misyon olarak kabul edemeyeceğimiz bir şekilde Hacı olduk. Umulur ki ebediyyen Cehennemde kalanlardan olabilmemiz “Hacc’a gitmemize” rağmen mümkün...Nasıl mı?..

Türkiye genelinde yayımlanan Nokta dergisinin 24-30 Kasım 1996 tarihli sayısında ilginç bir haber gözüme ilişti.

Dergiye kapak konusu olan ve Nedret Ersanel-Gül Demirbaş imzalı yazıda özetle şöyle deniyordu:

“Hac onuncu günü tan yerinin ağarmasından biraz öncesine kadar Mekke kentinin Arafat adlı yerinde bulunmak ve oradan dönerken Kabe’nin çevresini yedi kez dolanmak yoluyla yerine getirilen ibadettir.”

Rüstem Aşkın Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin Eylül ayında düzenlediği 32.Psikiyatri Kongresine sunmak üzere ilginç bir tebliğ hazırladılar. Bu ciddi çalışmanın adı “Türk Hacılarında Rastlanılan Ruhsal Sorunlar” dı.

Hedefi dinsel amaçlı ve geçici bir göç olan Hac eyleminde Türk Hacılarının ruhsal sorunlarının yaygınlığını ölçmek için yapılan çalışmaların sonuç vermesiydi. Ancak sonuçlar olumsuzdu.

Hacılar üzerinde psikiyatrik bulguları araştırmak ise çeşitli sağlık ocaklarında tanı konulan hasta sayısı ise 553’tür. Tanılar hastalarla bizzat yüz yüze psikiyatrik görüşmeler sonucu konmuştur.

Araştırma bulgularına göre %5’i iki veya daha fazla gitmiş olanlardan…

Kutsal Mekke topraklarına taşkınlık ve aşırı heyecan emareleri ile bilinen bu tanılar hastaların %75’ini oluşturuyor denilmektedir.

Ve psikiyatrik yardım için başvuran hastaların %25’inin yatırılarak tedavi görmelerini gerektirecek kadar ağır durumda olmaları araştırmaların doktorların izlenimini doğruladığını göstermektedir.

Müsbet ilmin istatiksel tespitleri ile yoğunlaştırdığı neticeyi “Hikmet Müminin yitiğidir onu nerede olursa bulur” hadisiyle değerlendirelim.

Bir önceki yazıda Mekke şehrinin çok Celal’li menfi açılımlara sahip bir yapıyı da maalesef menfi doğrultuda etkileyecektir.

Aslında oradaki yüksek enerji potansiyeli ile cihazlarının arızalanması ve bu yüzden yeterli bilgi ve dökümanları elde edemeden gezegenin manyetik alanından ayrılışı gibidir.

Resulullah Efendimiz bakın bir başka hadisinde ne diyor;

“Mekke kalma ve oturma yeri değildir. Hac ibadetini yerine getirdikten sonra Mekke’de kalma süresi üç gecedir.”

İslam tarihini tetkik edenler ısrarla üzerinde durduğumuz yüksek enerji potansiyeli ile alakalıdır.

Üstün ümmetini Medine’ye hicrete sevk eden sebeplerden birisiydi anlatılanlar...

Akla şöyle bir soru geliyor.. Mademki böyle bir sorun var tahribat meydana geliyor. Şu halde Hacc’a gitmenin faydası nedir?

Cevabını şu şekilde verebiliriz; Bütün bunlara rağmen ölümötesi yaşama sıfır günahla gidebilme şansının yakalanması.. Örneğin Hacı olarak kutsal topraklarda öldünüz nereye varabileceğimizi yukarıda açıkça belirttik.HACCIN FAZİLET VE FAYDALARI

Hac hem bedende olan sıhhat ve selametin hem de mal varlığının bir şükür görevi olup bunun farz kılınmasında birçok hikmet ve fayda vardır.

1. Gerçek bir haç ayrıca ebedi saadet yurdunda cennet bileti olur. Hadis-i şerifte şu müjdeler verilmiştir:

Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınırsa annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlarından arınmış olarak döner." 1

"Kabul olunmuş bir hac dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır. Kabul edilmiş bir haccın karşılığı ancak cennettir." 2

2. Hac ve umreye gidenlerin duası kabul edilir. Onlar Allah'ın elçileridir muhakkak bir karşılık verilir. Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) bu hususta şöyle buyurmuştur:

"Hacca ve umreye gidenler müslümünları temsilen Allah'ın huzuruna giden heyetlerdir. Allah'a dua ederlerse kabul eder günahlarının bağışlanmasını isterlerse bağışlar." 3

3. Hac ile din tamam olur. Beş temel farzın yerine getirilmesi o da hac niyeti ve hasretiyle sevap alabilir.

4. Hac müslümanların birlik ve dirlik sebebidir. Çeşitli ülkelerden mukaddes topraklara gelen ve renkleri ayrı olan müslümanların tek gaye etrafında bir araya gelmesi ve hep birlikte Allah'a yönelmesi İslam kardeşliğini güçlendirmek içindir. Gerçek bir hac maddî ve mânevi fayda görmelerini temin eder.

5. Hac bir ölçü ve aynadır; insanın iman ve akıl seviyesini ölçer düşmelidir.

6. İnsan hacda Hz. İbrahim'den beri ibadet edilen Kâbe-i Muazzama'yı civarındaki mübarek yerleri İslamiyet'in cihana yayıldığı mukaddes mekanları ziyaret etmek ve görmekle heyecan duyar. Dini duyguları ve maneviyatı kuvvetlenir. Kendini Cenâb-ı Hakk'a daha yakın hisseder ve oradaki ibadetlerine kat kat sevap verilir.

_____________________

1 Buhârî 7.

2 Buhârî 6.

3 İbn Mâce [/i]nr. 4104
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Ormanın Önemi ve Faydaları
ORMANIN ÖNEMİ VE YARARLARI Orman; toprağıhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/smiliv.gif bu arada toprağın alt katmanlarına giren su...
Ormanın Önemi ve Faydaları
ORMANIN ÖNEMİ VE YARARLARI Orman; toprağı, ağaç ve ağaççıkları, yaban yaşamı, otu, çiçeği, mantarı, böceği, kuşları, mikroorganizmaları ile aynı...
Ormanın Önemi ve Faydaları
ORMANIN ÖNEMİ VE YARARLARI Orman; toprağı, ağaç ve ağaççıkları, yaban yaşamı, otu, çiçeği, mantarı, böceği, kuşları, mikroorganizmaları ile aynı...
Sulama Nedir? Sulamanın Önemi ve Faydaları Hakkında
Sulama Vikipedihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif özgür ansiklopedi Sulamahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif...
Haccın Nevileri
Hachttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif temettü hac ve kıran hac nevilerine de ayrılır. Şöyle ki: 1) Farz...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 06:53 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO