Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » DİN Bölümü


Seçenekler
Hepsi Cennetlik olanlar
Alt 06-08-2009, 12:03 AM   #1 (permalink)
Standart Hepsi Cennetlik olanlar

Sual: Eshab-ı kiramdan büyük günah işleyenler de mi Cennetliktir?

CEVAP

Evet hepsi Cennetliktir. Allahü teâlâ Allah hepsine Cenneti söz verdi demektir.

Âyet-i kerimede yine buyuruluyor ki:

(Muhacirlerin [Mekke’den hicret eden eshabın] ve Ensarın [Medine’de muhacir eshaba yardım edenlerin] önce gelenlerinden ve bunların yolunda gidenlerden Allah razıdır ve bunlar da altından ırmaklar akan Cennetler hazırladı. Bunlar Cennetlerde sonsuz olarak kalacaklardır.) [Tevbe 100]Allahü teâlânın zatı gibi sıfatları da sonsuzdur. Razı olması da sonsuzdur. Allah Eshabdan birkaç sene razı olup sonra vazgeçmez. Hepsinin Cennetlik olduğunu bildirdiği gibi ayrı ayrı da bildirdi.Mesela ağaç altında biat eden 1400 eshabdan razı olduğunu da bildirdi:

(Ağaç altında Allah razıdır.) [Fetih 18]Resulullah efendimiz (Biat-ür-rıdvan = Razı olunan biat) denir. Çünkü Allah bunlardan razıdır. (Meâlimüttenzil)Eshab-ı kiramdan büyük günah işleyenlere bir örnek verelim:

Hatib bin Ebi Beltea hazretleri tevbe istiğfar etti.Bir örnek daha:

Eshab-ı kiramdan Sabit bin Kays bin Şemmâs bu âyet inince amellerimin boşa gideceğinden korktum. Çünkü ses tonum yüksektir” dedi. Resulullah buyurdu ki:

(Sen o mevkide değilsin. Sen eshabımdansın Müslim]Bu husus bundan sonraki âyet-i kerime ile de bildirildi:

(Allah'ın elçisinin huzurunda seslerini kısanlar Cennette büyük makamlara kavuşmak demektir.)Kalbini mi yardın?

Sual:
Şevahid-ün-nübüvve kitabında şu menkıbe anlatılıyor:

(Hicretin 7. yılında (Sen onun kalbini yarıp da baktın mı? Korkudan söylediğini nereden bildin? Dil kalbin tercümanıdır) buyurup ona beddua etti. [Kalbini yarsam ne görecektim diye edepsizce cevap verdiği rivayeti de vardır.]

Bir hafta sonra Mahlem bin Cesame öldü. Defnettiler. Yer cesedini kabul etmeyip (Yer ondan daha kötülerini kabul eder. Bu hâl size Kelime-i şehadetin şerefini bildirmek için vuku buldu) buyurdu.)

Menkıbeden bu kişinin mürted olarak öldüğü anlaşılıyor. Mahlem bin Cesame sahabeden değil miydi? Sahabe mürted olmayacağına göre bu olayın açıklaması nedir?

CEVAP

Bu kişinin münafık olduğu anlaşılmaktadır. Müslümanların camisine gelen kimseye Müslüman denir mucize ile onun münafık olduğunu anlayıp beddua etmiştir.Salebe’nin de zekat vermeyince münafık olduğu meydana çıkmıştı.Aralarındaki bir anlaşmazlıktan dolayı hakkı bâtıldan ayıran anlamına (Faruk) unvanını alıyor.Bu olaylar onların münafıklığını ortaya çıkarmıştır. Yoksa Eshab-ı kiramdan hiç biri mürted olmaz.Eshabın hepsi Cennetliktir

Sual:
Kuzman ismindeki bir sahabi sahabi nasıl şehit olmaz? Sonra sahabi nasıl kahraman desinler diye savaşır?

CEVAP

Evet sahabenin tamamı Cennetliktir. Hepsi de savaşta ölürse şehit olur.Kuzman veya Kazman sahabiden değil idi. Münafık idi. Şevahid-ün-nübüvve kitabında diyor ki:

Eshab-ı kiram Uhud savaşına gidince müşriklerden yedi kişi öldürdü. Kendisi de yaralandı. Eshab-ı kiramdan bazıları onu savaş sırasında yaralı halde görüp şehitlik sana afiyet olsun dediler. Bunun üzerine Kuzman şöyle dedi:

(Ben din için savaşmadım. Kureyşin galip gelerek hurma bahçelerini harap etmelerinden korktuğum için ve daha başka sebeplerle savaştım.)Yaraları çok acı veriyordu Allahü teâlâ bana dilediklerini bildirir
” buyurdu. Bundan sonra Eshab-ı kirama dönüp “Allahü teâlâ bu dini facirlerle de elbette kuvvetlendirir” buyurdu. (Şevahid-ün-nübüvve)Salebe sahabi miydi?

Sual:
Sahabi kime denir? Eshabdan bazılarının kusurlarını söylemek uygun olur mu? Eshabdan mürted olan olur mu? Salebe sahabi mi idi?

CEVAP

Peygamber efendimizi hayatta iken ve Peygamberliğini tebliğ ettikten sonra bir an gören m.96)Eshab-ı kiramdan hiçbirinin kâfir olmayacağı hep razıdır. İki âyet-i kerime meali:

(Allah asla sözünden dönmez.) [Al-i İmran 9 Rad 31](Allah vaadinden dönmez.) [Rum 6]Münafıklar münafıklığı meydana çıkmıştır. Daha önce Müslüman göründüğü için (mürted oldu) denilmiştir.Reccal münafık idi

Sual:
Eshab-ı kiramdan Reccal ismindeki birinin sonradan mürted olduğu doğru mudur?

CEVAP

Hayır Hadid 10)Allahü teâlânın sıfatları ebedidir sonsuzdur. Eshab-ı kiramdan hiçbiri mürted olamaz. Çünkü Allahü teâlânın bunlardan razı olması ebediyen değişmez.Reccal münafık olduğu meydana çıkmıştı.Eshab-ı kiramdan Rafi bin Hudeyc hazretleri buyuruyor ki:

Bir gün Resulullahın sözü haktır!)[/b] [Taberani]Sohbetin üstünlüğü

Sual:
Eshabın hepsi bütün evliyadan niçin üstündür?

CEVAP

Peygamber efendimizi Müslüman olarak görmek şerefi Eshab-ı kiram herkesten üstün olmuştur. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:Tabiinin en üstünü Veysel Karani hazretleri bu kadar yüksek olmamıştır. (m. 59)
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
cennetLik gözLer
Büyük ALLAH erenlerinden Hasan Basri velilik mertebesine erismeden oncehttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif gençliginde ucari ve...
Hepsi Cennetlik olanlar
Sual: Eshab-ı kiramdan büyük günah işleyenler de mi Cennetliktir? CEVAP Evet hepsi Cennetliktir. Allahü...
Kısa Converseler ( cıceklı olanlar en guzelı ama tercıh uzun olanlar :wacko: )
http://img50.imageshack.us/img50/9384/conv0300fa7.jpg http://img238.imageshack.us/img238/3498/conv0305me2.jpg ...
Karma Hepsi FotoLarı (hareketLi oLanLar var)
Ark.Lar çok bomba foToLar var eLimde hepsi grubuna ait. Fakat daha önce burada yayınLandı mı biLemicem...
Hepsi Stardoll'da Ama Stardollda Sadece VIP olanlar için
http://img403.imageshack.us/my.php?image=grnt006qd6.jpg BU GÜLÇNN ÇOK BENZEMİŞ BELKİ RESİMDE BNZEMEMİŞTİR ...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 02:34 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO