Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » BAYANLAR PANOSU » Hobiler » Dekorasyon


Seçenekler
Porselen
Alt 26-08-2009, 03:31 PM   #1 (permalink)
Standart Porselen

Hayatımızda gerek kullanım rahatlığı gerek estetik açıdan sık sık karşımıza çıkan porseleni biraz daha yakından tanıtalım istedik.Porselen dendiğinde aklımıza dayanıklılık ve estetik gelir. Yiyecek içecek kapları için idealdir. Suyu geçirmeyen özelliği ve çizilmeyen yüzeyi özellikle mutfaklarımızı süsler. Asit ve alkaliye karşı dayanıklı olan bu malzeme estetikle bütünleştiğinde göz zevkimize de hitap eder. Uzun sürede ısınması ve uzun sürede soğumasının yanısıra mikrop barındırmama özelliği ile özellikle ev hanımlarının gözdesidir.Bizlere cazip gelen bir diğer özelliği de; bulaşık makinası mikrodalga fırın ve deterjanlarla dış etkenlerden kolay kolay etkilenmemesidir. Sır altı desen çalışmaları eğer ürün TSE belgeli bir porselen ise etkilenmez.Tarihte ilk olarak Çinlilerin kullandığı porselen fırınlanmasında 1300 dereceye ulaşması ile kullanılmaya ve Uzak Doğunun kültürünü yansıtan desen ve motiflerle karşımıza çıkıyor. Çin porseleni Çin'le sıkı ilişkileri olan Ortadoğu üzerinden ve arap dünyasıyla temaslar sonucunda Ortaçağ'dan itibaren Batı'ya girmiştir. İmparatorların kolleksiyonlarında yer alan porselenlerin ilk olarak 1470 yıllarında üretimine başlanmıştır.Tarihimizde ise; XIX.yy. ortalarında Haliç'te üretilmeye başlanmıştır (Bunlardan bazı örnekleri bugün Topkapı Sarayı'nda görmek mümkündür). Ancak üretimi çok pahalıya mal olan porselenler dışardan gelen porselenler karşısında tutunamamıştır. II. Abdülhamit döneminde Yıldız Sarayının bahçesinde imalathanesi kurulmuş ve imalatına başlanmıştır (1892).Burada üretilen porselenler sadece sarayın ihtiyaçları ve gelen yabancı konuklara sunulmak üzere imal edilmiştir.1960 yılında nihayet Yıldız Çini ve porselen fabrikası kurulmuş ve Sümerbank'a bağlı olarak gerçek anlamda üretimine başlanmıştır.Porselenin Özellikleri

Porselen diğer seramik hamurlarına göre 1300-1450 derece ısıda pişirilir ve ana hammaddesi feldispat kil kaolin ve kuvarstan oluşur.Gövdesi genellikle beyazdır su emmez ve yarı şeffaftır. Çizilmesi adeta imkansızdır. Porselen ürünlerde tüketiciler beyazı tercih eder. Bunun için de çok özel ve temiz hammaddeler kullanılması gerekir. Fırınlanma esnasında da rediksiyon ve oksidasyon işlemleri uygulanır. Yüksek ısılarda fırınlanması nedeni ile adeta camlaşır. Böylelikle gözeneksiz bir hal alır ve su ile girebilecek bakteri mikrop ve kimyasalları engeller. Sağlıklı ve olumlu özellikleri ile özellikle sofra takımlarında tercih edilir.Pişme ısılarına göre kullanıldığı alanlarda farklılık gösterir. Sofra ve süs eşyalarında 1300-1450 derecede fırınlanan porselen bazı sağlık alanlarında (diş porseleni tıbbi gereçler) 1240-1280 derecede fırınlanır.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Cam, Porselen
http://www.istanbulantik.com/resimler/vazok.jpg Carnival Tekniği ile yapılmış sürahi ve vazolar
Porselen bebekler
http://img387.imageshack.us/img387/2383/0136mi1.jpg http://img201.imageshack.us/img201/1953/0334nn1.jpg ...
Cam - Porselen
http://www.turkantik.com/html/resimler/CAM-PORSELEN/6479-R.jpg VİSKİ ŞİŞESİ Oldukca...
Porselen Bebekler.
http://img387.imageshack.us/img387/2383/0136mi1.jpg http://img201.imageshack.us/img201/1953/0334nn1.jpg ...
Porselen
Hayırlı, sağlam iştir. Temiz bir porselen, anlayışlı, dengeli, dürüst, yardımsever, akıllı bir tanıdıktır.

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 04:30 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO