Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » BAYANLAR PANOSU » Hobiler » Dekorasyon


Seçenekler
Sanat Yapitlari Nin En İyİ BİÇİmde YerleŞtİrİlmesİ
Alt 26-08-2009, 03:31 PM   #1 (permalink)
Standart Sanat Yapitlari Nin En İyİ BİÇİmde YerleŞtİrİlmesİ

Gerçek bir sanat yapıtını yerleştirecek iyi bir yer bulmak kolay iş değildir; ama aslında bir sanat yapıtı olmasa bile çeşitli nedenlerle büyük önem verilen bir eşya için de evde iyi bir yer bulmak güç iştir.Burada odanın döşenmesi içinde kaybolup gitmeyecek bir yer bulunması gereken eşyaların ve tabloların yerleştirilmeleri konusunda yardımcı olabilmek amacıyla birkaç genel kuralı hatırlatacağız.Bir ölçüde değerli de olsa bir tablo ilk bakışta görülebilecek uygun bir yüksekliğe asılmışsa pek sorun çıkarmaz; ancak duvarda yanlız başına ya da ona uyacak başka tablolarla birlikte bulunmalıdır. Ayrıca tablonun özenle seçilmiş uyumlu bir çerçevesi olması ve tablonun sadece bizim değil konuklarımızın da gözleri önünde bulunmasını sağlar. Çok değer verilen bir tablo başka tablolarla birlikte asılacaksa uyumlu ve dengeli bir bütün oluşturacak biçimde düzenlenmeye çalışılmalıdır.Bir heykelin ya da eskilerden kalma süsleyici eşyaların yerleştirilmeleri daha zordur. Bu tür eşyaları çevreleriyle yakınlarındaki mobilyalarla uzlaştırmak başarılmazsa güzelliklerinin ve bütün sanat yapıtlarında bulunan o kendilerine özgü büyünün büyük bölümünü yitirirler.Çünkü heykeller ve eski eşyalar tablolar gibi iki boyutlu değildirler; konumlarını koşullandıran ortaya yepyeni sorun çıkaran bir üçüncü boyutları yani hacimleri vardır. Işığın onları her yanlarından "kucaklaması" sarıp sarmalaması gerekir; ışığın yaratacağı gölge oyunları olmadıkça adeta "ortadan silinir" ler. Işık-gölge oyunları hesaplanırken eşyanın yapıldığı madde de göz önünde bulundurulmalıdır (alçı bronz yaldızlı maden tahta vb.). Bütün bu maddeler yapılarıyla çelişki yaratmayacak uygun bir fon isterler. Ayrıntılara inmeden koyu renkli fonun yaldızlı bir eşyayı daha iyi değerlendireceğini beyaz fonun ise tahta ya da bakır heykelciklere ve eşyalara çok daha uygun olacağını hatırlatırız.Bir diğer hatırlanması gereken sorun bu tip eşyaların yerden ne kadar yüksekliğe konması gerektiğidir. Kural olarak bir heykelin ancak bütün açılardan dolayısıyla her yandan görülebildiğinde en iyi biçimde değerlendirilmiş olacağıdır.Masklar ya da ilkel silahları yerleştirmenin en iyi yolu yerleştirildikleri odada şayet varsa çıkıntılı duvarlara asmaktır. Çok büyük boyutlu bir heykel büyüklüğüne göre seçilecek ahşap bir altlığın üzerine küçük heykelcikler mermer ya da ahşap sehpaların veya özel olarak yaptırılacak nişlerin içine konabilirler.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Paleolitik Sanat,Paleolitik Sanat Hakkında(Paleolitik Sanat)
ÜST PALEOLİTİK (ÜST YONTMA TAŞ) DÖNEM SANATIN DOĞUŞU Sanat bazılarına göre hoşa giderek hayranlık uyandıran bir ayin kurma...
19.Yüzyıl Sanat Hareketleri-Sanat Tarihi
XIX. YÜZYILDA SANAT HAREKETLERİ ROMANTİZM
Aşk Zor Sanat
http://www.antoloji.com/siir/media/30/www_antoloji_com_1046530_372.JPG Aşk Zor Sanat
Muz sanatı
http://img61.imageshack.us/img61/5842/16yl9.png http://img262.imageshack.us/img262/2137/15cr2.png ...
sanatın ta kendisi (pasta sanatı)
http://de.fishki.net/picsw/032008/06/tort/tn.jpg http://de.fishki.net/picsw/032008/06/tort/01_tort.jpg

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 09:49 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO