Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » EĞİTİM VE ÖĞRETİM » Favori Ansiklopedi » A-D


Seçenekler
BROGLIE, LOUIS VICTOR DEKimdir , Hakkında Bilgi
Alt 20-01-2010, 06:29 AM   #1 (permalink)
Standart BROGLIE, LOUIS VICTOR DEKimdir , Hakkında Bilgi

(1892 Dieppe, Fransa - 1987 Paris, Fransa) Louis De Broglie 1923 yılında ışığın bazen dalga bazen de parçacık gibi davranmasından esinlenerek, tüm parçacıkların da dalga-benzeri olabileceği tezini ortaya attı. Buna göre momentumu p olan bir parçacığa dalgaboyu l=h/p olan bir dalga eşlik ediyor ve parçacığın özelliklerini tamamlıyordu.
Babası da bir fizikçi olan De Broglie, aristokrat bir aileden gelmekteydi. 1909′da Sorbonne’da tarih öğrenimini tamamladıktan sonra matematik ve fizik alanına ilgisinden dolayı, kuramsal fizik çalışmaya başladı. 1913 yılında kuramsal fizik öğrenimini tamamladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında Plank’ın karacisim ısıması alanındaki teorisini inceledi. Einstein ve Plank’ın kuramını temel alarak geliştirdiği, maddenin parça ve dalga özelliklerine sahip olduğunu öne sürdüğü “dalga-madde ikiliği” kuramlarını doktora tezinde açıkladı (1924).
X-ışınının benzer özelliklere sahip olduğu bilinmesine karşın bu özellik madde üzerinde o tarihte gözlenememişti.
Bir gitar telinin uzunluğuna bağlı olarak, yalnızca belli frekanslarda titreşmesi gibi, atomun çevresinde dolanan bir elektron Broglie dalgası da yalnızca belli dalga boylarına sahip olmalıydı. Bu çeşit dalga 1913 yilinda Bohr’un nidrojen atomundaki elektronların enerji düzeylerini bulduğunda yaptığı varsayımları açıklıyordu.
1927 yılında, birbirlerinden bağımsız olarak, ABD’de Davisson ve Germer, İngiltere’de de Thomson, bir kristale gönderilen elektronların tıpkı dalgalar gibi kırınıma uğradıklarını gösterdiler. Davisson ve Thomson da 1937 yılında Nobel Ödülü aldılar. 1926′da Avusturya’lı fizikçi Erwin Schrödinger, De Broglie’nin çalışmasını genişleterek kuvantum kuramının temel denklemini elde etti ve 1933′te Nobel Ödülü’nü aldı. De Broglie’nin bu çalışması, kendisinin 1929 yılında Nobel Ödülü almasını sağladı. De Broglie bundan sonra dalga mekaniğinin geliştirilmesi için çalışmalarda bulundu.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Louis Koo (Louis Koo Kimdir? - Louis Koo Hakkında)
Louis Koo http://i0906.hizliresim.com/2009/6/29/223.gif
Luis Victor Broglie
Luis Victor Broglie (1892-1987) Broglie bir Fransız soylusunun ikinci oğluydu. Adını Normandiya'nın küçük bir kasabasından alan Broglie ailesinden...
Victor Grignard (Victor Grignard Kimdir? - Victor Grignard Hakkında)
Victor Grignard Vikipedihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif özgür ansiklopedi ...
Luis Victor Broglie (Luis Victor Broglie Kimdir? - Luis Victor Broglie Hakkında)
Luis Victor Broglie (1892-1987) Ana Britannica http://www.msxlabs.org/forum/attachment.php?attachmentid=16883&d=1227128058 Broglie bir...
Louis de Broglie
Broglie bir Fransız soylusunun ikinci oğluydu.Adını Normandiya'nın küçük bir kasabasından alan Broglie ailesinden 17. yüzyıldan beri yüksek rütbeli...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 10:52 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO