Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » EĞİTİM VE ÖĞRETİM » Favori Ansiklopedi » A-D


Seçenekler
BRECHT, BERTOLT Kimdir , Hakkında Bilgi
Alt 20-01-2010, 06:28 AM   #1 (permalink)
Standart BRECHT, BERTOLT Kimdir , Hakkında Bilgi

(1898 Augsburg, Almanya - 1956 Berlin, Almanya) Alman oyun yazarı ve şairi. Münih’te doğa bilimleri, tıp ve edebiyat öğrenimi yaptı. 1918′de askere çağrıldı. Bir süre Augsburg Askerî Hastahanesinde çalıştı. Bir yerel gazetede şiirlerini ve düz yazılarını yayımladı. Augsburg’ta Volkswille adlı sosyalist eğilimli gazetede tiyatro eleştiri yazdı. Berlin’de bir reji denemesini, stiline karşı koyan oyuncular yüzünden tamamlayamadı. 1924′te İngiltere Kralı İkinci Edward adlı oyununu sahneledi. Bu oyundan sonra Berlin’de dramaturgluk yaptı. Gazetelere küçük öyküler ve şiirler yazdı, oyun taslakları hazırladı.
Küçük burjuvanın durumunu sergilemek için, Düğün, Dilenci ya da Ölü Köpek, Şeytan Kovan adlı tek perdelik oyunlar yazdı. Üçüncü büyük oyunu Kentlerin Ormanında adlı yapıtında insanlar arasında ilişki kurma çabalarının felce uğrayışını konu aldı. Baal ve Gecedeki Davullar adlı oyunlarında “hiçliğin en güzel” olduğunu savundu.
1927′de yazdığı Adam Adamdır komedisiyle epik tiyatroya yöneldi. Üç Kuruşluk Opera oyunu 1920′li yılların en büyük tiyatro olayı oldu. Oyundaki olayın özü, sefaleti örgütlendiren dilenciler kralı Peachum (hım) ile gizlice Peachum’un kızıyla evlenmiş olan “en yüksek rütbeli cani” Macheath Messer (Makhet Mesır) arasındaki rekabettir. Macheath, Üç Kuruşluk Film’in senaryosunda bir banka yöneticisidir. 1934′te yazılan Marksist nitelikteki Üç Kuruşluk Roman’da da başarılı bir iş adamı tipi olarak belirir.
Üç Kuruşluk Opera’da, tiyatronun eğlendirme amacını geri plâna itti. Seyircileri sahnedekilerle birlikte acı çekmek yerine hep birlikte düşünmeye yöneltmek istedi; ancak Üç Kuruşluk Opera’da vermek istediği mesaj iyi anlaşılamadı.
Kural ve Kuraldışı (1938) gibi oyunlarda tümüyle öğreticiliği ön plâna aldı. 1932′de Mezbahaların Azize Johanna’sı adlı oyunda Marksizmin ekonomik tezlerini irdeledi.
1933′te faşist baskılardan kurtulabilmek için Danimarka’ya geldi. Sürgün yaşamı yaşarken Yedi Büyük Günah (1933) adlı baleyi ve Üç Kuruşluk Roman’ı (1934) yazdı. Yuvarlak Kafalılar (1938) adlı oyununda Hitler’in iktidara gelişinin perde arkasını anlattı. İspanya İç Savaşı’nı konu alan Carrar Ana’nın Silâhları adlı oyununu da aynı yıl kaleme aldı. Yine bu dönemde kaleme aldığı şiirlerde güncel politik sorunları işledi. Atomun parçalanabileceğinin bulunması, Galileli’nin Yaşamı’nı (1957) yazmasına neden oldu. 1939′da kaleme aldığı Cesaret Ana ve Çocukları adlı oyunun baş kişisi Galilei’de olduğu gibi, olumsuz bir kahramandır.
Bay Puntila ve Uşağı Matti adlı oyununda efendiyle uşak arasındaki uçurumu ele aldı. Sezuan’ın İyi İnsanı adlı yapıtında da kişiliğin ikiye bölünmesini işledi.
Brecht (Birekt), 1947 sonuna doğru İsviçre’ye, oradan Berlin’e geçti. Arturo Ui’nin Engel Tanımaz Yükselişi (1914) adlı oyunda doğrudan doğruya Nazilere saldırdı. Simone Machard’ın Yüzleri adlı oyunda, Almanların Fransa’yı işgalleri sırasında Jan Dark olmayı düşleyen bir kızı anlattı.
Hitler gibilerinin egemen olduğu bir dönemde yaşayan sokaktaki adamı Kaçakların Konuşmaları adlı diyaloglarında anlattı. Şvayk İkinci Dünya Savaşı’nda adlı oyunu, Amerika Birleşik Devletleri’ne gittikten sonra yazdı.
1947′de bir senato komisyonunun önünde komünist yanlısı eylemlerinden ötürü sorguya çekildi. Aynı yılın sonunda Avrupa’ya döndü. 1949′da yapılan çağrıyı kabul ederek Doğu Berlin’e gitti.
Çağdaş tiyatroda bir devrim gerçekleştiren Brecht’in kurduğu Berliner Ensemble, çağdaş tiyatronun başlıca eğitim kurumu hâline geldi. Tiyatrosunun ve görüşlerinin kalıcılığını sağlamak için çok sayıda kuramsal yazı yazdı.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
BORN, MAX Kimdir , Hakkında Bilgi
(1882 Breslau, Almanya - 1970 Göttingen, Almanya) Alman kuramsal fizikçisi. Göttingen Üniversitesinde kuramsal fizik profesörü olarak çalışan Borm,...
BAYEZİT II Kimdir , Hakkında Bilgi
Sekizinci Osmanlı padişah. Babası Fatih Sultan Mehmet, annesi Gülbahar Hatundur. Edirne sarayında iyi bir öğrenim görerek yetişen II. Bayezit küçük...
Bertolt Brecht (Bertolt Brecht Kimdir? - Bertolt Brecht Hakkında)
Burgen Berthold Friedrich Brechthttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif Bavyera halk güldürüsünün temsilcisi olan Karl Valentin'le dostluk...
Bertolt BRECHT
Yüzyılımıza damgasını vuran şairhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif dünya çapında ün kazanmakta gecikmedi. Ülkemizde de tanınan ve...
Bertolt Brecht Kimdir -
Bertolt Brecht kimdir Bertolt Brecht Hakkinda HAKKINDA YAZILANLAR Yazar - Yönetmen

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 09:03 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO