Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » EĞİTİM VE ÖĞRETİM » Favori Ansiklopedi » A-D


Seçenekler
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ Nedir, Hakkında Bilgi
Alt 19-01-2010, 11:01 AM   #1 (permalink)
Standart BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ Nedir, Hakkında Bilgi

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, 1948′de Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan ve tüm devletleri yaş, cins, din, dil, ırk, milliyet ayrımı yapılmaksızın, her insanın onurunu koruması için gerekli tüm haklarına saygılı davranmaya çağıran bildirge.
Ön Söz
İnsanlık ailesinin bütün üyelerinde var olan haysiyetin ve bunların eşit ve devir kabul edilmez haklarının tanınması hususunun, özgürlüğün, adaletin ve dünya barışının temeli olmasına; insan haklarının tanınmaması ve hor görülmesinin insanlık vicdanını isyana yönelten vahşete neden olmuş bulunmasına; dehşetten ve yoksulluktan kurtulmuş olacakları bir dünyanın kurulmasını en yüksek amaç olarak ilân etmiş bulunmasına; insanın baskıya karşı son çare olarak ayaklanmaya mecbur kalmaması için insan haklarının bir hukuk rejimiyle korunmasının bir zorunluluk olmasına;
BM halklarının anlaşmada insanın temel haklarına, insanın haysiyet ve değerlerine, kadın-erkek eşitliğine olan imanlarını bir kere daha ilân etmiş olmalarına; toplumsal ilerlemeyi kolaylaştırmaya, daha geniş özgürlük içinde, daha iyi yaşam şartları kurmaya karar verdiklerini beyan etmiş bulunmalarına; üye devletlerin BM ile iş birliği içerisinde insan haklarına ve temel özgürlüklerine bütün dünyaca gerçekten saygı gösterilmesinin teminini taahhüt etmiş bulunmalarına; bu haklar ve özgürlüklerin herkes tarafından aynı şekilde anlaşılmasının, yukarıdaki taahhüdün yerine getirilmesi için son derece önemli bulunmasına göre BM Genel Kurulu, insanlık topluluğunun bütün fertleriyle organlarının bu bildirgeyi daima göz önünde tutarak öğretim ve eğitim yoluyla bu haklar ve özgürlüklere saygıyı geliştirmeye; gittikçe artan ulusal ve uluslar arası önlemlerle dünyaca tanınmasını ve uygulanmasını sağlamaya gayret etmeleri için işbu İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilân eder.
Madde 1
Bütün insanlar özgür; hak ve haysiyetler bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyetiyle hareket etmelidirler.
Madde 2
Herkes ırk, renk, cins, dil, din, siyasî veya diğer herhangi bir akde, ulusal ya da toplumsal köken, servet, doğuş ya da herhangi başka bir fark gözetilmeksizin, işbu bildirgede ilân olunan tüm haklardan ve tüm özgürlüklerden yararlanabilir.
Bundan başka, bağımsız ülke uyruğu olsun, vesayet altında bulunan, diğer egemenlik kayıtlamasına tâbi ülke uyruğu olsun; bir şahıs hakkında uyruğu bulunduğu ülke ya da ülkenin siyasî, hukukî veya uluslar arası statüsü bakımından hiçbir ayrılık gözetilmeyecektir.
Madde 3
Yaşamak, özgürlük ve kişi güvencesi her insanın hakkıdır.
Madde 4
Hiç kimse kölelik ya da kulluk altında bulundurulamaz; kölelik ve köle ticareti her şekliyle yasaktır.
Madde 5
Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ve haysiyet kırıcı zalim cezalara ya da muameleye tâbi tutulamaz.
Madde 6
Herkes, her nerede olursa olsun, hukuk kişiliğinin tanınması hakkına sahiptir.
Madde 7
Yasa önünde herkes eşittir ve farksız olarak, yasanın eşit korunmasından yararlanma hakkına sahiptir. Herkesin işbu bildirgeye aykırı her türlü ayırt edici muameleye karşı ve böyle bir muamele için yapılabilecek her türlü kışkırtmaya karşı korunma hakkı vardır.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 01-10-2011, 08:14 AM   #2 (permalink)
Misafir
Question Cevap: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ Nedir, Hakkında Bilgi

çok güzel olmuş elinize sağlık
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 09-01-2013, 08:48 PM   #3 (permalink)
Misafir
Smile Cevap: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ Nedir, Hakkında Bilgi

Ülkemizin de taraf olduğu 1985 tarihli Birleşmiş Milletler Evrensel Tüketici Hakları Bildirgesine göre 9 tane temel ve evrensel tüketici hakkı mevcuttur.
Bunlar aşğıdaki gibidir:


1) Temel İhtiyaçların Karşılanması Hakkı: Barınma,ısınma, aydınlanma, içecek ve kullanacak su bulma,haberleşme, ulaşım tüketicilerin en temel ihtiyaçlarıdır. Her tüketici, bu temel ihtiyaçların karşılanmasını talep edebilir.


2) Sağlık Ve Güvenlik Hakkı: Satışa sunulan her türlü mal ve hizmetin insan yaşamı ve sağlığı açısından kullanıcısına zarar vermeyecek durumda olmasıdır.


3) Bilgi Edinme Hakkı: Tüketicinin mal ve hizmeti satın alırken doğru karar verebilmesinin sağlanması için tüketicinin gerekli bilgilere ulaşabilmesi ve zararlı, yanıltıcı reklamdan, etiketten, ambalajdan korunmasıdır.


4) Eğitilme Hakkı: Tüketicinin hak ve çıkarlarını koruyabilmesi, tüketici bilincine sahip olması için eğitim kurumlarında eğitilmesidir.


5) Zararların Giderilmesi Hakkı: Satın alınan mal veya hizmetten dolayı tüketicinin uğramış olduğu zararın giderilmesi, o mal veya hizmetin yeniden tüketiciye ulaştırılmasıdır.

6) Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı: Sağlık koşullarına uygun bir çevrenin oluşumunda ülke ve

Doğal kaynakların doğru kullanımı ile çevrenin korunması, temiz ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere bırakılmasıdır.


7) Ekonomik Çıkarların Korunması Hakkı: Tüketiciye kıyaslama imkanı verecek çeşitte mal ve hizmetin en uygun fiyattan sunulması, satış sonrası her türlü teknik destek ve servisin tüketiciye ulaştırılmasıdır.


8) Seçme Hakkı: Tüketicilerin çeşitli ürün ve hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilmeleri anlamındadır. Rekabetin tam olarak işlemediği pazarlarda devlet aksaklıların giderilmesi için yapacağı düzenlemeler ile uygun kalite ve fiyatlarda mal ve hizmetlerin tüketicilere sunulmasını sağlamalıdır.


9) Temsil Edilme, Örgütlenme, Sesini Duyurma Hakkı: Yukarıda sayılan hakların elde kullanılabilmesi, tüketicilerin haklarını koruyabilmeleri, mağduriyetlerinin giderilmesinde bir araya gelerek güç birliği oluşturmaları ve hükümetlerin ekonomik ve siyasi politikaların da dikkate alınma ve kamu kurumlarında temsil edilebilmesidir.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 17-01-2013, 06:10 PM   #4 (permalink)
Misafir
Standart Cevap: BİRLEŞMİŞ MİLLETLER İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ Nedir, Hakkında Bilgi

mükemmel teşekkürler
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER GIDA ve TARIM ÖRGÜTÜ Nedir, Hakkında Bilgi
http://www.ansiklopedim.info/resimler/kucuk/bm_FAO.jpg1943 yılında kurulmuş, 1946 yılında BM uzmanlık kuruluşu hâline gelmiş örgüt. Kısaltılmış adı...
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EĞİTİM, BİLİM ve KÜLTÜR ÖRGÜTÜ Nedir, Hakkında Bilgi
http://www.ansiklopedim.info/resimler/kucuk/bm_bilim.jpgEğitim, bilim ve kültür alanında uluslar arası iş birliğini gerçekleştirmek ve dünya barışına...
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUKLARA YARDIM FONU Nedir, Hakkında Bilgi
http://www.ansiklopedim.info/resimler/kucuk/bm_cocuk.jpgBirleşmiş Milletler çatısı altında 1946 yılında kurulmuş yardım fonu. Kısa adı UNICEF’tir....
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Nedir, Hakkında Bilgi
http://www.ansiklopedim.info/resimler/kucuk/birlesmis_milletler.jpghttp://www.ansiklopedim.info/resimler/kucuk/bm1.jpgİnsan haklarını temel alarak,...
Hayvan Haklari Evrensel Bİldİrgesİ
HAYVAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ İNSANLARIN SAHİP OLDUKLARI TÜM DUYGULARA BEN DE SAHİBİMhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif ...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 12:41 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO