Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Çiçek Bakımı ve Bitki Dünyası


Seçenekler
Süs Mandalinası - Kamkat Fortunella
Alt 29-12-2009, 11:48 PM   #1 (permalink)
Standart Süs Mandalinası - Kamkat Fortunella

Süs Mandalinası - Kamkat Fortunella - Süs Mandalinası Nasıl Olur[/b]Kamkat : Kumquat fortunella spp. swingle.

Kamkat Turunçgiller içinde küçük mücevher olarak adlandırılır "the little gems of the citrus family"

Kamkat Çincede altın portakal manasına gelir "gold orange".

Dünyada kabuğu ile beraber yenilen tek narenciye çeşididir. Anavatanının Çin olduğuna inanılır. Batı dünyası ile tanışması 19.yüzyıl ortalarında olmuştur.

Dünya da Brezilya ve Güney Hindistan da yetişir.

Türkiye de ise Rize'ye 50-60 yıl önce Batum'dan gelmiş olan kamkat uzun zaman nasıl değerlendirileceği bilinemeden kalmıştır.Biz onu önce süs mandalinası diye bildik. Sonra adının King Kong olduğu söylendi. Onu bahçedeki mandalinaların bir türü sandık oysa yalnızca narenciyenin yakın akrabasıymış.Zaten her yıl bizi kandırmasından da belli. Her yıl hala çiçek açmadı diyoruz. Sonra Temmuz sonu - Ağustos başı ilk goncalar patlıyor. Meyvesi de bütün yıl üstünde kalabiliyor. Görünüşü pek süslü olduğundan meyvelerinin yalnızca fazlasını alıyoruz. Bitkiyi fazla yormamak için. Topladığımız meyveleri votkayla dolu bir şişeye atıp bozdolabına koyuyoruz. Güzel oluyor.

Süs bitkisi diye onu saksıda büyütüyoruz. Her yıl kök bakımı yapıp yeni toprakla karışık keçi gübresi koyarak tekrar aynı saksıya yerleştiriyoruz. Biraz bonsai muamelesi görüyor. Taze sürgünlerde Narenciye ile aynı yaprak kıvrılmasına (güve) maruz kalmakla birlikte biraz daha dirençli. Ama bu hep el altında durmasından kaynaklanıyor da olabilir.Rutaceae ailesinden. Anavatanı Çin ve Vietnam. Batı dünyası ile tanışması 19.yüzyıl ortalarında olmuş. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yetiştirilmeye çalışmişsa da en iyi meyve oluşumu Rize ilinde sağlanmış. Rize'ye ise 50-60 yıl önce Batum'dan gelmiş ancak uzun zaman nasıl değerlendirileceği bilinemeden kalmış.Kullanımı* Kamkat genelde taze meyve olarak kabuğu ile birlikte yenilir.

* C vitamini bakımından zengin olan kamkat kabuğu ile beraber yenildiğinde gribal enfeksiyonları önlemede önemli rol oynamaktadır.

* Reçel ve marmelatı yapılır.

* Çok değişik bir aroması vardır.

* Meyve suyu ve sos olarak kullanılır.

* Dünya'nın en pahalı restaurantlarında tatlı ve salatalarda en gözde yeri alır.

* Alkollü içki masalarının bulunmaz çok değerli mezesidir.Evinizin balkonunda bir meyve ağacıKamkatın en önemli özelliklerinden biride süs bitkisi olarak kullanılmasıdır.

Uzun yıllar değeri bilinmeyen ve son yıllarda özellikleri belirlenen kamkatın süs bitkisi olarak evlerin balkonlarında yazlık bina ve villaların bahçelerinde kullanabilinecek tek narenciye çeşididir.Bitki üzerinde bir yıl meyve

-Kamkat üç yaprak anaç üzerine göz aşısı yapılarak üretilir.

-Erkek ve dişi organları aynı çiçek üzerinde olduğundan tek bir kamkat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatabilmektedir.

-Meyveler iri zeytin büyüklüğünde olup Nisan-Mayıs aylarında yeme olgunluğuna erişmektedir.

-Meyve koparılmazsa bir yıl bitki üzerinde kalabilmekte aynı lezzetle yenebilmektedir.ÇeşitleriKültür altına alınan yiyecekleri için yetiştirilen kamkat'ın tanınmış çeşitleri şunlardır:* Hong Kong: Chin chü shan chin kan ve chin tou olarak adlandırılırlar. HongKong ve Çin'in bazı dağlık bölgelerinde yetişir. Çevre genişliği 1.6-2 cm civarındadır. Olgunlaştığında zayıf ve fazla etli olmayan kabuğu soyulur. 3-4 küçük çekirdeği bulunur.

* Marumi: Japonya orjinli olup Meyve hafif basık küre şeklinde yuvarlaktır. Uzunluğu 3.2 cm kadardır. Altın sarısı renktedir. Meyve aromatic ve baharatımsıdır. 4-7 çekirdeği bulunur. Ağacı 2.75m'ye kadar ulaşır. Küçük yapraklıdır. Aynı sezon için de oluşabilecek soğuklara karşı daha dayanıklıdır.

* Meiwa: Japonya orjinlidir. Kısa yuvarlak bir yapıda olup 4 cm'lik bir genişliğe sahiptir. Kabuk portakal sarısı renkte olup çok kalındır. Meyvesi tatlı olup 7 çekirdeğe sahiptir. Sık sık çekirdeksiz veya daha az çekirfdekli olanlarına da rastlamak mümkündür. Çin'de de yaygın olarak bu çeşit yetiştirilir. Taze olarak yenilmek için en ideal kamakat'dır.

* Nagami: Çin'den dünya'ya yayılmıştır. 4-5 dilimlik meyvesi olup. 2-5 çekirdeği vardır. Yuvarlak olup 4-5 cm büyüklüğe erişirir. Mevsimi Ekim'den Ocak ayına kadardır. Ağacı 4.5m'ye kadar ulaşır.Gıda Değeri

100 Gram Kamkat'ın Gıda Değeri

-Kalori 274

-Protein 38 g

-Yağ 04 g

-Karbonhidratlar 721 g

-Kalsiyum 266 mg

-Fosfor 97 mg

-Demir 17 mg

-Sodyum 30 mg

-Potasyum 995 mg

-Vitamin A 2.530 I.U

-Thiamine 035 mg

-Riboflavin 0.40 mg

-Ascorbik Asit 151 mg

* Bu değerler United States Department of Agriculture alınmıştır.

Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita')
Kumquathttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif fortunella spp. swingle. "The little gems of the citrus family" -...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 10:51 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO