Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu

Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu (http://www.favorifrm.net/)
-   Çiçek Bakımı ve Bitki Dünyası (http://www.favorifrm.net/cicek-bakimi-ve-bitki-dunyasi/)
-   -   Esrar (Marijuana) (http://www.favorifrm.net/cicek-bakimi-ve-bitki-dunyasi/516195-esrar-marijuana/)

king 29-12-2009 10:55 PM

Esrar (Marijuana)
 
EsrarEsrar (Marijuana)
http://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif vücutta kullanıldığında sarhoşluk ve keyif veren bitki parçalarının ve uyuşturucunun halk arasındaki adıdır.

Esrar coğrafyasına göre farklı isimlerle adlandırılır. Kuzey Amerika`da esrara marihuana (marijuana) denir. Bu İspanyolca adı taşımasının nedeni ABD`ye Meksika`dan gelmiş olmasıdır. Ayrıca Jamaika`daki genel adı da ganjadır. Türkiye'de othttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif esasında kenevirin tercümesidir ve bu yüzden kenevir ve esrar Türkçe'de hep birbirine karıştırılır.

Dünyada yaygın olarak kullanılan bir madde olan esrar birçok farklı adla bilinir. Sokak tabirlerihttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif dalga esrar için kullanılan diğer isimlerdir.

EtkileriSürekli olarak düşündürürhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif ozellikle tat alma duyusunu hassaslastirir.( ilk kullanımında )

EldesiEsrarhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif bu dozun ısıtılıp kalıplaştırılmasıyla elde edilen plaka şeklindeki haline de "takoz esrar" denir. En ince toz ipek elekten geçirilince altta kalan esrar birinci kalite esrardır. Buna esrar piyasasında kubar ismi verilir.

Yenilerekhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif 20. yüzyıl ortalarında kullanımı ve satışı birçok ülkede yasaklanmıştır. Türkiye'de ekimi izne bağlıdır.

Tarihte esrar kullanımıEsrarın kullanımı insanlık tarihi kadar eskidir. Keyif verici ve sarhoş edici etkisinden başkahttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif onlarca sektörde hammadde olarak kullanılır. İnsanlık tarihinde genellikle psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan tıbbi ilaçların bileşenlerinden biri olarak yer alırdı. Keyif verici etkisi nedeniyle kullanımı çok yaygındır.

1920'lerden sonra Amerika'nın pamuk üretimi artmışhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif önceleri Muggles (marijuana) isimli bir parça besteleyen Louis Armstrong bu yasaktan sonra Kaliforniya`da esrar bulundurmaktan göz altına alınmıştır.

Türk tarihinde kullanımıDivan edebiyatında birçok şair esrar ile ilgili rubailerhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif şiirler yazmışlardır. Türklerin İslamiyetten önceki Şaman döneminde de yoğun olarak kullanılırdı[kaynak belirtilmeli]. Şamanların esrar etkisi altında geleceği gördüğüne inanılırdı. İslamiyet döneminde de özellikle müritlerini kendi amaçları istikametinde kullanmak isteyen bir takım "sahte şeyhler" ve çeşitli kesimler tarafından kullanılmıştır.

http://www.beslenme.gen.tr/images/esrar-zarar.jpg

http://www.dikbiyik.com/DEPO/Marijuana.jpg


WEZ Format +2. Şuan Saat: 05:33 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO