Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Çiçek Bakımı ve Bitki Dünyası


Seçenekler
Karadeniz Bölgesi -Fırtına Havzası Endemik Bitki Türleri
Alt 29-12-2009, 10:30 PM   #1 (permalink)
Standart Karadeniz Bölgesi -Fırtına Havzası Endemik Bitki Türleri

Fırtına Havzası

KonumFırtına Havzası yıllık ortalama yağış 2.000 mm’nin üzerindedir.

Kaçkar Dağları’nın kuzey yamaçlarında bulunan Fırtına Havzası Tatos Dağı (3.711 m) ve Demir Dağı (2.425 m).

Doğal YapıFırtına Havzası yaygın olarak denizaltı volkanizmasıyla oluşmuş kayaçlardan oluşur. Kaçkarlar’daki yüksek dağ karakteri volkanik kayaçları parçalayıp havzadaki uygun ortamlarda biriktirir. Dağ yamaçlarında meydana gelen çığlar ve sel erozyonu da malzeme birikimini arttırır.

Doğu Karadeniz en düşük sıcaklık -7° C’dir.

Fırtına Havzası Doğu Karadeniz’deki buzullar ve buzul gölleri geleceğin su rezervleridir.

Fırtına Havzası Sıcak NoktasıAlüvyal akarsu ormanları (kızılağaç) yaklaşık 110.000 ha’lık alanıyla neredeyse tüm havzayı kapsar.

Fırtına Vadisi endemik ve Bern Sözleşmesi’ne göre Avrupa ve küresel ölçekte tehdit altındaki türleri barındırır.

Önemli Bitki Alanı

Denizden itibaren 4.000 m’lere ulaşan yükseklik Doğu Karadeniz’deki endemik taksonların %30'una tek başına ev sahipliği yapar..Fırtına Vadisi’nin bulunduğu Doğu Karadeniz Dağları’nda otsu bitkilerden oluşan alpin çayırlarına ve en üstlerde ise kayalık bitkilerine bırakır. Gür derelerin aktığı nemli vadi tabanları ve su seviyesinin yüksek olduğu sulak alanlarda ise farklı bitkisel özellikler görülür.

Fırtına Vadisi Ormanları

Fırtına’nın derinlerinde göğe yükselen kayın ancak bu gerçekleşmediği gibi alan çeşitli tehditlerle karşı karşıya kalmıştır.İkinci kuşak orman örtüsü Doğu Karadeniz’i karakterize eden doğu ladininin (Picea orientalis) hakimiyetindedir. Ayrıca iğne yapraklı ormanlara da endemik bir tür olan kızılağaç yapraklı huş (Betula medwediewii) ile Betula browicziana ve titrek kavak (Populus tremula) eşlik eder.Fırtına’dan yukarıya nadir ve tehdit altındaki bitki türünü barındırır.

Yaban Hayatı

Doğu Karadeniz Dağları yaban hayatı açısından da son derece zengindir. Kuşlardan memelilere denizden yukarı havzalara doğru çıkar.Fırtına’nın yaban hayatı açısından öneminin bir göstergesi de endemik sürüngen türleridir. Bern Sözleşmesi’nce koruma altındaki türlerden Türkiye endemiği Baran engereği (Vipera barani) kör yılan (Typhlops vermicularis) Fırtına’da bulunur.

Doğal Yaşlı Ormanlar

Doğal Yaşlı Ormanlar; odun üretimi ya da diğer işletme şeklinin uygulanmadığı ekosistem sağlığının ve biyolojik çeşitliliğin devamlılığı olduğu kabul edilmektedir. Fırtına Vadisi ve özellikle yan vadilerinden biri olan Palovit Vadisi içerdiği yaşlı ormanlar ile bölgenin hatta ülkenin en bozulmamış birkaç orman ekosisteminden biri olarak değerlendirilebilir. Fırtına Vadisi içerisinde yaklaşık 4.603 ha doğal yaşlı orman bulunmaktadır.

Kültürel Yapı

Fırtına Vadisi sahip olduğu engebeli ve geçit vermez yapısıyla eski tarihlerden beri insanlara sığınak olmuştur. Antik çağda Arsaklı-Part’larla ilişkili olduğunu söyler.Fırtına Vadisi çok eski zamanlara dayanan yerleşim tarihiyle zengin bir kültüre sahiptir. Yüzey araştırmaları bölgenin yontma taş çağından sonra iskan gördüğünü gösterir. Kale kalıntıları buna karşılık kayığı olmayan bir Laz’a ‘niye yok’ diye sorarlar.

Sosyo-Ekonomik Yapı

Fırtına Vadisi’nin sahip olduğu engebeli yapı ve alternatif geçim kaynaklarının azlığı göçün en önemli sebeplerindendir. Vadide yerleşik olanların büyük bir bölümünün yaşamı gurbetteki yakınlarına bağlıdır. 1930’lara kadar Rusya’ya çalışmaya giden yöre erkekleri plansız yapılan turizm etkinlikleri doğal yapıya zarar vermektedir.Yaylacılık özellikle kışın yaşadıkları köylerine götürülür. Yaylacılıktan geçimini sağlayanların sayısı çok azdır. Buna karşın yaylacılık ihtiyaç dışında bir gelenek olarak sürdürülmektedir

Alan Kullanımı

Fırtına Vadisi’nde yer alan arazi kullanım tiplerini tarım kalan bölümü ise ormansız alanlardan oluşmaktadır.Fırtına Vadisi’nde alçak kesimlerde üretilen çay ekonomiye bir nebze katkı sağlar. Son yıllarda çay tarımına alternatif kivi üretimi de vadide gelişmeye başlamıştır.Bölge milli park ilan edilmeden önce Çamlıhemşin ve Şenyuva işletmeleri adı altında yürütülen ormancılık faaliyetleri vadi halkına ihale usulüyle işletme yaptırılır.Fırtına Vadisi’ndeki meralar hayvancılık açısından elverişlidir. Ancak yöre halkı geçmişteki kadar hayvancılıkla ilgilenmemektedir. Birkaç yayla dışında gelecekte bal üretimini etkileyeceği aşikardır. Ayrıca desteklendiği takdirde yöreye özgü kara kovan balcılığı da önemli bir ekonomik etkinlik olabilir.Vadinin sahip olduğu hidrolojik yapı ve turizm potansiyeli yöreye özgü kırmızı pullu alabalık neslini tükenme noktasına getirmiştir.Doğu Karadeniz sağlıksız ve çevreye zararlı gelişmeler ortaya çıkmaktadır.Fırtına Vadisi yayla-dağ turizmi yönünden Türkiye’nin en önemli alanlarından biridir. En zorundan en kolayına Türkiye’nin üçüncü yüksek dağı Kaçkar Dağı (3.932 m) ile Verçenik Dağı (3.709 m) tırmanışlarıyla da dağcılık faaliyetleri yönünden vazgeçilmez bir alandır. Vadide kuzeyden güneye doğru yükselen buzul kütleleri ve morenlerin yer aldığı en yüksek noktaya kadar birçok jeolojik önemli gözlem yeri bulunur.

Mevcut Koruma Alanları

Fırtına Vadisi önemini irili ufaklı 96 adet III. derece doğal sit alanı tespit edilmiş. Bu alanların 50 tanesi milli park sınırları içerisine girmektedir.

Koruma Çalışmaları

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) 1995 yılından bu yana Kafkasya Ekolojik Bölgesi’ni kapsayan altı ülkede çocuklara yönelik eğitim belgeseli yeni yılda okullara dağıtılmaya başlandı.WWF-Türkiye alanda yeni bir projeye başladı: Doğu Karadeniz Entegre Havza Yönetimi Projesi. Projenin amacı aynı ekolojik koridor (Doğu Karadeniz Dağları) ve genel olarak Kafkasya Ekolojik Bölgesi içindeki diğer havzalarla paylaşılabilmesi ve oralarda da yinelenebilmesidir.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Dicle havzasında bulunan endemik bitki türleri
Phylum SPERMATOPHYTA Subphylum MAGNOLIOPHYTINA (ANGIOSPERMAE) Classis
Muğla'nın Endemik Bitki Türleri
Muğla endemik bit türleri açısından oldukça zengin. Bir çırpıda sayılabilecek türler şöyle: Onopordum Caricum Dünyada yalnız...
Amanos'ta 6 Yeni Endemik Bitki Bulundu
Botanikçilerden Amonos’a çıkarma Türkiye’nin önde gelen botanikçileri Amanos’ta keşfe çıktı. Bir hafta boyunca bölgede incelemelerde bulunan...
Ülkemizdeki Endemik Orman Bitki Türleri ve Reliktik Orman Bitki Türleri
http://img530.imageshack.us/img530/3381/jungleht1.gifÜlkemizdeki Endemik Orman Bitki Türleri ve Reliktik Orman Bitki Türleri Ülkemizdeki...
Karadeniz Bölgesi Bitki Örtüsü
Doğu Karadeniz'in kıyı kesiminde kış sıcaklık ortalamaları fazla düşmediğinden burada narenciye (turunçgiller) tarımı yapılabilmektedir. Bölgede...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:31 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO