Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Çiçek Bakımı ve Bitki Dünyası


Seçenekler
Peyzajda Ağaçlar
Alt 28-07-2007, 03:22 PM   #1 (permalink)
Question Peyzajda Ağaçlar

Peyzajda en uzun ve baskın bitkiler ağaçlardır. Ağaçlar, evinizin siluetini ve boyutlarını tanımlayarak onu çerçevelendirirler. Uzun ağaçlar serin gölgeler sağlar, rüzgarı keser, sesi yalıtır, tozu önler, istenmeyen görüntüleri kapatır ya da kimi türler, istendiğinde rüzgar perdesi olabilir. Çiçekli ağaçlar çiçeklerini göğe doğru uzatmak suretiyle, fevkalade çekici ve dekoratif görüntüler oluştururlar.

Vurgu

Küçük bir süs ağacını, görsel açıdan toplanma noktası oluşturacağı çalıların arasına, bir giriş yolu ya da patika kenarına dikin. Bu amaçla bahar çiçeklenmesi uzun süren, sonbaharda renkli ve gösterişli meyveler veren bir türü seçin.

Fon

Yaprak dökmeyen ağaçlar, yere kadar ulaşan dalları ile çiçekli çalılar için etkileyici bir fon oluştururlar. Çarpıcı dokuda olmayan hoş dokulu ağaçlar bu iş için en uygunlarıdır.

Çerçeveleme

Evin önüne ve çevresine dikilen ağaçlar binayı çerçeveleyerek köşelerini yumuşatırlar ve çevre ile daha ahenkli görünmesini sağlarlar. Ağaçları; ön bahçe kenarlarına, ön kapıdan veya evin merkezinden 30 veya 45 açı oluşturacak şekilde yerleştirirseniz daha samimi ve sıcak bir görüntü elde etmiş olursunuz.

Çim Alanlarda Kullanılan Ağaçlar

Çim yetişmesine en uygun ortamı sağlayan ağaçlar, yoğun gölge vermeyen, hafif gölgeli ve derin köklü ağaçlardır. Yoğun gölgeli ve yüzeysel köklü ağaçlar çim yetiştirmeye imkan tanımazlar.

Koruma

Mülkünüzün sınırına sırayla ve sık olarak dikilmiş bir ya da duruma göre iki sıra hemdemyeşil ağaç; örneğin Melez Servi, evinizi komşulardan ayrı, özel ve mahrem bir alan haline getirir.

Gölge

Geniş yapraklı yaprak döken ağaçlar, genellikle gölge ağaçları olarak tanımlanır. Yoğun yapraklılar, yazın koyu gölge sağlarken; kışın yapraklarını dökerek ılık güneşin zemine ulaşmasına izin verirler. Eğer yaz-kış gölge istiyorsanız herdemyeşil türlerden dikmelisiniz. Gölge olmasını istediğiniz yerin konumuna göre ağaçları uygun yerlere dikin. Güneşin gelme açısı yıl boyunca değiştiğinden yazın istediğiniz yere gelen gölge, kışın aynı yere denk gelmeyebilir. Ağacınızı dikeceğiniz yer, evden uzaklaştıkça boyu da gölge verebilmesi için o oranda uzun olmalıdır. Ağacın dikileceği yere karar vermenin bir yolu da, uzun bir direk ile gölgesinin düştüğü yerleri sabah öğlen ve öğleden sonra olmak üzere işaretlemektir. Yaprak döken bir ağaç dikecekseniz, bu işlemi sadece yazın yapın. Herdemyeşil bir ağaç dikecekseniz ve de sene boyunca gölge istiyorsanız aynı işlemi yaz-kış yapmanız gerekecektir.

Yol Ağacı

Sokak ve caddelere dikilen ağaçlar ortama sıcak bir hava verirler. Yüzeysel kök sistemine sahip olmayan, toprakla uyumlu, dalları trafiği engellemeyecek, eksoz ve diğer kirli gazlara dayanıklı, soğuk yöreler için tuza dayanıklı türler seçin.

Siluet Ağaçları

Uzun ağaçlar fon olarak gökyüzünü alırlar. Mülkünüze özellik verir, gün batımında etkileyici görünür ve manzarayı çevrelerler. Arka bahçeye dikilen uzun ağaçlar, önden görünüşte evin çizgilerini yumuşatırlar.

Rüzgar Kırma

Kuzeye ya da rüzgar alan kısma dikilecek bir sıra herdemyeşil çit ağacı soğuk kış rüzgarlarını keserek evinizin ısı maliyetini düşürür. Rüzgarlı ve kuru iklimlerde, rüzgarı kesilmiş bir bahçe daha sevecen ve yaşanabilir olacaktır. Rüzgar kesici bir yeşil kuşak tesis edildiğinde rüzgar, ağacın yüksekliğinin 15 katı bir mesafe içinde dindirilmiş olur. En iyi etki için, rüzgar kırıcıyı olgun ağaçların yüksekliğinden 2-3 kat daha uzağa dikmelisiniz.

Tozu ve Gürültüyü Engelleme

Sık dokulu ve herdemyeşil ağaçlar yoğun yapıları ile toza ve gürültüye karşı siper olabilirler. Melez Servi, Yalancı Servi ya da boylu Mazi türleri bu iş için çok uygun olur. Geniş alanlarda iki sıralık yoğun bir dikim fevkalade netice verecektir.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Dış mekan süs bitkileri ve peyzajda kullanımları
Dış mekan süs bitkileri ve peyzajda kullanımları http://www.evdose.com/tur/kitap/resim/kit0011.jpg Genel peyzaj...
Çiçeklerin Peyzajda Kullanımı
Çiçekler bahçede pekçok değişik amaçla kullanılabilir. Çiçek kümelerinde ya da kenar şeritlerinde olsun; açık kaldıkları mevsim boyunca rengarenk ve...
peyzajda kullanılan Önemli Çalılar
abelia grandiflora -güzellik Çalısı aralia japonica -aralya arbutus unedo -kocayemiş aucuba japonica- japon akubası azalea japonica...
Peyzajda Çalıların Bakımı
Farklılıklar her zaman çok keskin olmadiği için bazı bitkilerin çalı mı yoksa ağaç mı olduklarını tespit çok güçtür. Çalıların pekçok gövdesi varken...
Çiçeklerin peyzajda kullanımı
Çiçekler bahçede pekçok değişik amaçla kullanılabilir. Çiçek kümelerinde ya da kenar şeritlerinde olsun; açık kaldıkları mevsim boyunca rengarenk ve...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 10:52 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO