Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Bunları Biliyor musunuz?


Seçenekler
Tasavvuf İnanci(felsefesi)
Alt 02-06-2009, 09:57 PM   #1 (permalink)
Standart Tasavvuf İnanci(felsefesi)

Tasavvuf felsefesinde var olan her şey hatta var olmayan her şey tanrının bir yansımasıdır.Yani insan da tanrının bir parçasıdır.Çünkü eğer insan hep var olan bir şeyden bir parça taşımıyorsa onun varlığı yaratıldığı gibi yokolabileceğinden onun gerçek varlığından söz edilemez.Halbuki tasavvuf da her insan tanrının bir parçası olduğundan içindeki tanrısal ışık onu mutluluğa götürebilir.Yine tasavvufta insanlar ırklarına,dinlerine ya da yeteneklerine göre ayrılmazlar.Hepsine aynı değer verilir bunun nedeni de içlerindeki tanrısal ışıktır ve bu herkeste vardır.En cani insana bile nefretle yaklaşmazlar çünkü onun özünde iyilik olduğunu tanrıdan bir parça olduğunu düşünürler.Tasavvufa göre huzura erişmenin yolu tüm egolardan,benlik duygusundan,arzulardan,isteklerden,amaçlardan arınmak ve yalnızca içinizdeki tanrısal ışıkla kalmaktır.O tanrısal ışığa ulaşabilirseniz ölmeden ölürsünüz yani huzura kavuşursunuz.Mevlana ölümü de bu yüzden düğüm günü olarak adlandırmıştır.Ve yine Mevlana hayatını Hamdım,Yandım,Piştim olarak nitelendirilmiştir.Ünlü pers tasavvufcusu El Hak da ben tanrıyım diyerek içindeki tanrısal ışığa ulaştığını belirtmiştir.Her insanın içindeki ışığa ulaşma yolu farklıdır.mevlevilik gibi akımlar bunun için bazı çözümler önerse bile her insan içindeki ışığa ulaşma amacını güderse bunu yapmanın yolunu arınmanın yolunu,yöntemini kendi bulacaktır..

Kısaca Tasavvuf insanın varlığına anlam katan bir felsefe ve inançtır..Ve insanı insan olduğu için sevmeyi aşılayan insancı bir felsefedir.İnsanı tüm egolardan,arzulardan insanı arındırarak tanrısal ışığa dolayısıyla ebedi mutluluğa ulaştırır.Yine tasavvuf felsefesine göre insanlar hırslarından arınıp bir olduğunda evrenin varoluşun gerçekliğini de kavrayacaklardır.

Mevlananın dediği gibi : Topumuz bir tem inciyiz,bir tek..
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Devlet Felsefesi
Bir devrimci olsaydınız sizin devlet kurmada öne çıkaracağınız kavramlar neler olurdu.Ekonomi olsun devletin yönetim şekli olsun basın hakkında ...
Platon Felsefesi
PLATONhttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif ARISTOTELES PLATON : İ.Ö. 427 yılında Aigina'da (Pire körfezinde küçük bir ada)...
Doğa Felsefesi
DOĞA FELSEFESİ "3.Çevre Sorunlarına Öğrenci Yaklaşımlaı Sempozyumu'nda sunduğumuz Doğa Felsefesi çalışması"
Güzelliğin felsefesi
Efsane oyuncu Audrey Hepburn´e güzelliğinin sırrını sormuşlar... O da başlamış anlatmaya: "Önce"...
Japonların Aşk Felsefesi....
Aramada japon diye arattım ama yokmuşş.. benden önce açan birisi varsa şimdiden özür dilerim... Japonlara göre aşk 3 çeşittir.

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:46 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO