Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » Bölgelerimiz & Şehirlerimiz


Seçenekler
ANTALYA İli Gelenek ve Görenekleri
Alt 13-11-2009, 08:23 AM   #1 (permalink)
Standart ANTALYA İli Gelenek ve Görenekleri

ANTALYA

Düden Şelalesi

Damlataş MağarasıDÜĞÜN GELENEKLERİKız İstemede Mendil Düğümleme : Gelinlik çağına gelen genç kızlara çevrede dünürcü gelinir.Bu dünürcüler bir tane olabileceği gibi aynı anda birden fazla da olabilir.Kıza gelen dünürcülere kız babası düşüneceğini söyler.Kız babası kıza doğrudan doğruya kiminle evlenmek istediğini soramadığı için bir kadın tarafından kıza kaç tane taliplisi varsa o kadar ayrı renkte mendil getirilir.Bu mendillerin kime ait olduğu da söylenir.Kızın kime gönlü varsa o kişiye ait mendili düğümler ve böylece kiminle evlenmek istediğini belirtir.Düğün : Babası oğlunu çağırırtürkü söylerler.Oyun faslı bittikten sonra sıra geline kına yakmaya gelmiştir.Kına yakılmadan önce kız anasından şöyle izin istenir.Kız mısırdan kınan geldi mi?

Kız annesi duydu mu?

Çağırın gelsin öz anasına

İzin versin kınasına

Geline kına yakmadan önce abdest aldırılır.Genç kızlar tarafından büyük bir leğende kına yoğrulur.Yoğrulan kınanın üzerine mum yakılır.Kına ilk olarak annesi tarafından gelinin eline sürülür.Daha sonra genç kızlar kına türküsünün eşliğinde birbirlerine kına yakarlar.Gelin söyler:

Ak elime mor kınalar yakarlar

Baba evinden el evine atarlar.

Ana söyler:

Var git kızım güle güle

Göz yaşını sile sile

Gelin söyler :

Sabah erken kalkarım

Elim kına yıkarım

Annebaba ve kardeşlerim artık sizi çok özlerim.

Kız anası söyler:

Var git kızım güle güle

Göz yaşını sile sile

Oğlan tarafı Pazar günü gelin alıcı gelerek gelini alırlar.DOĞUM GELENEĞİDoğum ve Sonraki Törenler: Doğum öncesi akraba ve komşulardan tecrübeli ve yaşlı kadınlar evde toplanır.Anne adayının yanında ayrılmazlar.Doğumu en tecrübeli kadın yaptırır.Ve ömür boyu çocuğun ebesi olarak kalır.Doğum gerçekleşince bebeğin göbeği kesilerek bağlanır.Zaman geçirmeden yıkanarak bir beze sıkı sıkı sarılır.(Kundaklanır)Doğumdan sonra göbedelik töreni yapılır.Bu tören yapılırken maddi durumu iyi olanlar ziyafet verir iyi olmayanlar ise lokum ve büskivi dağıtırlar.

Ad verme:Ailenin en yaşlı erkeği çocuğu kucağına alarak kulağına ezan okuyarak ismini verir.Tuzlama: Bebek doğduktan 3 gün sonra yakın komşularının ve akrabalarının toplandığı ev ortamında bebek bal karıştırılmış tuzla tuzlanır.(Büyüdüğünde teni kokmasın diye)Diş Diricesi(Gölleme): Bebeğin ilk çıkardığı dişi gören ilk kişi çocuğa hediye alır.Ve diş diricesi (nohut fasulye ve buğdayın harşlanmasıyla yapılan yiyecek) pişirilerek gelenlere ikram edilir.Gelmeyenlere gönderilir.Günümüzde ise gelişen teknoloji sayesinde bebeğin cinsiyeti hastanelerde hijyenik ortamda doğum yaptırılmaktadır.YAYLA GELENEĞİİklimi nemli ve sıcak olan ilçemizde tarımsal üretimin gelişmediği ve turizmin olmadığı dönemlerde hayvancılıkla geçinen yöre halkı hayvanların ilkbaharda otlak ihtiyacı için yaz yurduna Temmuz ve Ağustos aylarında başyaylaya Eylül ve Ekim aylarında da güzlüğe gitmektedir.Günümüzde ise daha çok iklim ve nostaljik sebeplerle Mayıs – Eylül ayları arasında yaylalara gitmektedirler.Geçmişte barınak olarak inleryayla evleri kalıcı konut halini almıştır.Çoğu yaylada elektrik ve su imkanı yaylalarda yöre halkının kentsel imkanlara kavuşmasını sağlamıştır.İMECE GELENEĞİÖzellikle kırsal kesimdeki köylülerbirbirleriyle de kendi aralarında özellikle ekim ve hasatlarda yardımlaşma geleneği günümüzde de halen devam etmektedir.

Ölüdeniz

Kule

Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 22-12-2011, 07:54 PM   #2 (permalink)
ardaaaaaaaa
Standart Cevap: ANTALYA İli Gelenek ve Görenekleri

güzel anlatıyo performanstan 100 aldım
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Burdur Gelenek ve Görenekleri
Burdur Örf Adet Gelenek ve Görenekleri Düğün Düğünleri Perşembe'den başlayarak Pazar günü ikindiye kadar sürer. Perşembe gün köy...
BİTLİS İli Gelenek ve Görenekleri
http://img67.imageshack.us/img67/5066/bitlis9hr.jpg Bitlis http://site.mynet.com/adigec/kumbet2.jpg Ahlat Kümbeti
BİNGÖL İli Gelenek ve Görenekleri
ÖRF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ Her toplumun kendine has adet ve inanışları vardır. Yörede geçmişten günümüze gelen ve halk arasında var...
Sinop Gelenek Ve Görenekleri
SİNOP ÖRF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ Sinop, Orta Karadeniz Bölgesi'nde, Anadolu'nun en kuzey ucunu oluşturan bir yarımada üzerinde...
Kastamonu Gelenek Ve Görenekleri
KASTAMONU ÖRF-ADET-GELENEK-GÖRENEKLERİ Düğünler konusunda Kastamonu ve çevresi, eski Örf ve adetlere küçük deği şimlerle bağlıdır....

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 12:31 AM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO