Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » DİN Bölümü » Alevilik


Seçenekler
“Eline, Beline, Diline sahip ol” ne anlama geliyor?
Alt 13-09-2011, 02:10 PM   #1 (permalink)
Standart “Eline, Beline, Diline sahip ol” ne anlama geliyor?

Herhalde dünyada anlamı bu kadar derin ve kapsamlı olan ama aynı zamanda sadece üç sözcük olan başka bir kavram yoktur. Bazılarının onlarca kitaba yüz binlerce sözcüğe sığdıramadığını Alevi önderi Hacı Bektaş Veli üç sözcükle anlatmış. ELİNE BELİNE DİLİNE SAHİP OL.
İnsanın bu üç organı toplumu ve insanı geliştirdiği özgürleştirdiği gibi aynı zamanda insanı ve toplumu düşkünleştirir yozlaştırır. Ulu Hünkâr bütün bu gerçeklikten yola çıkarak Alevi inancında sağlam bir ahlâk sistemi kurmuştur. Şimdi bu ahlâk sistemini biraz daha inceleyelim:
EL: İnsanın eli her türlü iyiliğin ve yine kötülüğün uygulayıcısıdır. İnsan eline sahip olmadı mı katilhırsız olur. İnsan eline sahip oldu mu üretir. Üreten ve yaratan çaba sarf eden emek harcayan insanda güzel insandır. Güzel insanda kendisinden başlayarak topluma hizmet edendir. Toplumsal huzuru barışı sağlayandır.
BEL: İnsan kendi hayvani cinsel güdülerine hâkim olmadı mı her türlü sapıklığı yapar. Sapıklıktoplumsal çürümeye ahlâksızlığa götürür. Bunun zıddı olan yani insan cinselliği olumlu anlamda bir üreme aracı olarak değerlendirdiğinde sonuç yine toplumsal ve bireysel huzur olur. Yine insan doğan çocuğuna gereken ilgiyi göstermedi mi o çocuk toplumun başına belâ olur her türlü zararlı olaya açık olur. Demek ki; insan eline beline hâkim olmakla salt hayvani güdülerini dizginlemiyor. Bununla beraber oluşturduğu aile sistemiyle kendisinin vesile olduğu çocuğunu da eğitiyor.
DİL: Dil insanlar arasında iletişimi sağlayan organdır. Bir insan dilini iyilik için de kullanabilir kötülük için de. İnsan dilini yalandan riyadan sahtelikten korumalı ve yalana sahteliğe alet etmemeli yani diline sahip olmalı. Duyduğu olumsuzlukları düzeltmeli yalandan kaçmalı kilit vurmalı. Dilini iyigüzel insanı ve dolayısıyla toplumu huzura kavuşturacak şekilde kullanmalı.
Ulu Hünkâr Hacı Bektaş Veli Makalat adlı kitabında şöyle sesleniyor insanlığa: "İnsanın üç iyi dostu vardır. Öldüğünde bunlardan biri evde öbürü yolda kalır. Üçüncüsü ise kendisiyle birlikte gider. Evde kalan malı yolda kalan dostlarıdır. Kendisiyle giden ise iyiliğidir."
Bir insan Eline Beline Diline sahip olduğu müddetçe iyi bir insandır. Eline sahip olmakla; kendisini her türlü şiddetten hırsızlıktan cinayetten korumuş olur. Beline sahip olmakla; çocuğuna iyi bir baba eşine ise iyi bir eş olur. Yoksa her türlü hayvani güdüyü tatmin etmek için ömrünü geçirir. Diline sahip olan ise kendisini her türlü yalandan sahtelikten korumuş olur. Eğer insanlık bu ilkeleri asgari bir şekilde uygulasa her türlü yozluğun ve yobazlığın sonu gelir.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Eline beline ve diline sahip olmak
Sual: Elinehttp://www.favorifrm.net/images/smilies/virgs.gif diline sahip olan kurtulur anlamında bir hadis-i şerif var mıdır? CEVAP Öyle bir...
Bu Levha Ne Anlama Geliyor?
Armutlu’da yapımı devam eden yol çalışması nedeniyle koyulan bir trafik levhası sürücülerin kafasını karıştırdı. Önünde durarak tabelayı anlamaya...
Gitarımın teline, sevgilimin eline, Rockcıların diline hastayım
Gitarımın teline, sevgilimin eline, Rockcıların diline hastayım Rocky Balboa Yumrukları Gibi Darbeli Benim Rock Sözlerim
Gitarımın teline, sevgilimin eline, Rockcıların diline hastayım
Gitarımın teline, sevgilimin eline, Rockcıların diline hastayım * pop dinleyip kıç sallayacağına rock dinleyip kafa salla METAL DİNLERİM

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 02:41 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO