Geri git   Favori Forum - Kapsamlı Bilgi Platformu » TARİH & YAŞAM » DİN Bölümü » Alevilik


Seçenekler
Muharrem Orucunun Yasakları
Alt 13-09-2011, 02:04 PM   #1 (permalink)
Standart Muharrem Orucunun Yasakları

Muharrem orucunun veya muharrem ayının en büyük problemi budur desek yanlış söylememiş oluruz. Çünkü Alevi İslâm anlayışında her şey yerli yerine oturmadığı için merkezi bir otorite oluşturulamadığı için ister istemez yöresellikler/ farklılıklar olması kaçınılmazdır. Kur’an “dini zorlaştırmayın kolaylaştırın” demesine rağmen muharrem ayı gelince kelimenin tam anlamıyla zorlaştırılması için elden gelen her şey yapılmış veya yaptırılmıştır. O kadar çok yasaklarla karşılaşırsınız ki âdetâ yasaklar bombardımanına tutulursunuz. Birileri bu orucun tutulmaması için her şeyi yapmıştır. Oysa Kur’an; “Zora sürme sıkıştırmak bunaltmak için indirilmedi.” (Taha2) der. Oruç daha önce de belirttiğimiz gibi istek ve aşkla tutulmalıdır. Tüm uydurma merasimleryapay şartlara bağlanmamalıdır. Çünkü; Alevi İslâm inancı şekilciliğin adı değil özü kabullenmenin adıdır. Muharrem ayın da öz yok edilmiş şeklicilik ön plana çıkartılmıştır. Domates patlıcan soğanpatates elma portakal v.s. kesmek yasak. Niçin? Bizim köyde öyle yapıyorlardı. Bu yasakların kaynağı neresidir? Diye sorulduğunda da; işte o meçhul dur. Tasavvuf aklın ve ilmin adı ise o zaman sormak isterim: Bir Alevi memur tıraş olmadan banyo yapmadan nasıl işine gidecektir? Bir subay bu şartları yerine getirmeden nasıl görevini yapacaktır? Önünde iki seçenek vardır; işinden istifa edecek veya orucu tutmayacak . Hangisini yapmak istersiniz?
Dün köylerimizde bunu uygulayabilirdik ama şimdi köyde değiliz ki! Diğer bir soruda: On iki gün boyunca su veya sulu gıdalar hiç almadan orucumuza devam edersek insan vücudunda tahribatlara yol açmaz mı? Amaç sağlıklı insanı bu koşullarda oruca sürükleyip hasta etmek mi yoksa sağlığını koruyarak mı orucunu tutmalıdır? Hangisi?
Allah insanlara zulüm etmeyi sevmez. Zulüm nefsimizdendir. Öyleyse vücudumuza zulüm etmeden sağlıklı başlayıp sağlıklı orucumuz bitirmeliyiz. Aklımızla ruhumuzla bu orucu yaşamalıyız. Tutulur olabilmesi için bu kadar mesnetsiz yasaklardan kaçınmalıyız.
Öyleyse muharrem ayında neler yapmamalıyız? Muharrem ayın da eğlence yapılmaz; kan akıtılmazkurban kesilmez can incitilmez düğün nişan sünnet ve benzeri eğlenceler yapılmaz. Et yenilmezsu içilmez eğlence yerlerine gidilmez. Et niçin yenilmez? Kan akıtılmaması için yenilmez. Su içilmemekle de Kerbela da Hz. Hüseyin ve sevenlerinin çektikleri sıkıntıları susuzluğu hissetmektir. Ruhumuzda yaşatmaktır.İmam Hüseyin’in ve diğer Kerbela şehitlerinin çektikleri acıyı ve zulmü beynimiz de kalbimizde ve yüreğimizde hissetmektir.
Onlar gibi yaşayıp onlar gibi inanıp onlar gibi yaşamamızı pak etmeliyiz. Zalimlerden yana değilmazlumlardan yana olmanın değerini ve faziletini bilmeliyiz. Ahlaklı yaşayıp kul hakkı yemedenonurlu yaşamanın erdem olduğunu bilmeliyiz. Yarın ulu divana yani anların karşısına alnı açık yüzü ak çıkmalıyız. Çünkü Kur’an; “İmamlarınızla birlikte sorgu sual edileceksiniz” diye buyuruyor. Muharrem orucunu tutmadan matemini yaşamadan hangi yüzle onlardan şefaat dileyebilirsiniz ki! Hangi yüzle….
Kısaca Orucumuzu tutacağız matemimizi yaşayacağız. Ama on iki gün boyunca yıkanmadan tıraş olmadan elbise değiştirmeden değil bunları yaparak ama matemde olduğumuzu hiç unutmadan tertemizce yaşayacağız. Allah hiç pisliği sever mi? Sulu gıdalar alarak su mümkün olduğunca içmeyerek çayınız ve diğer içecekleri içerek ama zevkini yapmadan ihtiyacımız kadar matemimizi yaşayacağız. Ulular ulusu yüce Allah sırrı Kerbela’nın hakkı için oruçlarımız ve matemimizi kabul eyler inşallah.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 26-11-2011, 11:19 AM   #2 (permalink)
Misafir
Standart Cevap: Muharrem Orucunun Yasakları

peki adetliyken muharrem orucu tutulur mu?
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 12-11-2012, 12:59 AM   #3 (permalink)
Standart Cevap: Muharrem Orucunun Yasakları

Alıntı:
Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
peki adetliyken muharrem orucu tutulur mu?
Peygamber (s.a.v) şöyle buyuruyor: ";...Regl halinde hanımlar namaz kılmaz, oruç tutmazlar; öyle değil mi?..." (Buhari, Hayz, 7)

Yani adetliyken oruç tutulamaz.
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap
Alt 17-11-2012, 10:58 PM   #4 (permalink)
Misafir
Standart Cevap: Muharrem Orucunun Yasakları

peki adetliyken tutamadığımız orucları ramazan orucunda oldugu gibi kaza etme durumu muharrem orucunda da var mıdır ?
Alıntı ile Cevapla Hızlı Cevap

Benzer Konular
Muharrem Ayı Rüya Tabiri (Rüyada Muharrem Ayı Görmek)
Rüyada Muharrem Ayı Muharrem ayında görülen rüyada hata olmaz. Rüyada muharrem aynı görmek bütün kötülüklerden...
Hıdrellez Yasakları
Hıdrellez Yasakları Anadolu'nun pek çok yöresinde, temizlik ve yemek pişirme işleri, Hıdrellez Günü'ne bırakılmaz, birkaç gün öncesinden...

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Seçenekler

« Alevilik | - »
Seçenekler
Stil

WEZ Format +2. Şuan Saat: 08:55 PM.
Yasal Uyarı Favori Forum
Favori Forum'da Mp3, Hack, Adult, Warez, Crack, Serial, Full Film, Full Oyun Vs. İllegal İçerikli Paylaşım Kesinlikle Yasaktır.
Logomuzda Kullanılan Maskot Favorifrm.Net 'e Aittir ve TPE Tarafından Tescillidir. İzinsiz Kullanılamaz.

Sitemiz Forum sitesi olduğu için sitemize kayıtlı üyelerimiz yazı, resim ve diğer materyalleri kontrol edilmeksizin sitemize ekleyebilmektedir. 5651 Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. 5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp, hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda ilgili yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi mail adresine yollayabilir veya Buradaki Formu Doldurarak bize iletebilirsiniz.
Kuruluş : 13/ARALIK/2006
2006 - 2014 Favorifrm.Net Her Hakkı Saklıdır.
Powered by vBulletin® Version 3.8.4 Copyright ©2000-2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO