Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04-12-2012, 02:59 PM   #1 (permalink)
Bigrose
Lightbulb Empati Nasıl Kurulur

Empati kelime anlamı ile bir başkasının duyguları, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak aynı zamanda içselleştirmektir. İnsanlar arasında empati kurmak biz insanlar için zor bir durumdur. Çünkü karşındakinin o anki ruh hali yada ne düşündüğünü bilmemiz imkansızdır.

Kişi empati kurmak için onu en iyi şekilde algılaması gerekir bir konu anlatıldığında karşındakini kendin gibi düşünerek onu anlayabiliriz ki buda empati oluyor. Empatik kurmak sosyal hayatımız için olumlu yönde manevi bir kazanç saglayacaktır. Empati kurabilmek için illa yaşadığı olayı bizimde yaşamış olmamız gerekmez onu kendi yerimize koyup kendimizi onun yerinde görebiliyorsak yada olaylara onun gözüyle bakabiliyorsak ve doğru bir sekilde anlamış ve empati kurmuşuzdur.

Hayatımızın her alanında empati kurmamız gerekiyor böylece daha güzel, anlayışlı bir toplum olur ve herhangi bir olumsuzluk yaşamadan hayatımıza devam edebiliriz.Bunu en güzel şekilde Nasrettin Hoca dile getirmiştir “ nasrettin hoca bir gün eşşekten düşer ve herkes başına gelir doktor çağırın derler fakat nasrettin hoca doktor değil benim açımdan sadece eşşekten düşmüş biri anlar’’ Diyerek konuyu en açık şekliyle anlatmış olur. Empati kurmak bazılarımız için çok zordur, karşındakini anlamakta güçlük çekeriz buda sosyal hayatımızdan kaynaklanır. Empati kurmak istiyorsak eğer çok iyi bir dinleyici olmamız ve karşımızda ki ne anlatıyor hangi duygu biçimde olduğunu anlamalıyız. Böylece empati kurduğumuz da kişiyi daha olumlu yönlere çekebilir ve doğruyu bulmasında destekleyebiliriz.
Alıntı ile Cevapla